Lůno

• Německo Womb (více)

Eva Green se v roli mladé ženy Rebeccy vrací do dědečkova domu na chladném anglickém pobřeží, kde před mnoha lety prožila svou první, ještě dětskou lásku. Rebecca a Tommy, kterému zůstal rošťácký úsměv, naváží přesně tam, kde se v dětství jejich cesty rozešly. Renomovaný maďarský režisér Benedek Fliegauf však nevypráví klasický příběh o „l'amour fou", ale zamýšlí se nad podobou lásky v kontextu genetické reprodukce. Když Tommy zemře při autonehodě, rozhodne se Rebecca k umělému oplodnění za pomoci klonování lidské DNA a celý svůj život pak čelí důsledkům svého kontroverzního rozhodnutí.

Milostné drama v mezinárodní koprodukci připomene slavné Milence ze severního pólu Julia Medema. Příběh osudové a zakázané lásky však režisér Fliegauf zasadil do velmi blízké budoucnosti, která mu dovolila rafinovaně využít prvky science fiction. (ČSFD)

HarryBlock

Nemôžem si pômocť, nie je to dokonalé, ale po Bergmanovi a Fellinim je Flieghauf jediný, čo dokázal s archetypmi matka a milenka vymyslieť ešte niečo nové. ()

F.W.Colqhoun

Bezmála bezčasí, úhledné linie země a moře a ženská, která [jakoby] nedomyslela důsledky svého počínání – jím jest placenta Lůna. Obrazově vyleštěná meditace na pomezí mýtu, etické eseje o klonování, výpisků z Freuda, úvah o temnějších stránkách ženství a mateřství, požehnání smrti a možných následků jejího vymýtání. Na jednu stranu WTF-kolize film-divák resp. to many notes, na stranu druhou prostě hutný pokrm, jímž jeden mezi řetězem fastfoodových chodů nepohrdne. Oidipus ve mně se celou noc točil jako kuře na grilu. Jeden z mála filmu s Evou Green, kde z jejího těla neuvidíte víc než kukadla jako zrcadla a bradavku. ()

kolemjdouc

pomalé až tak ,že máte chuť vzít opratě a začít to kočírovat sami.podle mě režisér jakoby upozadil hru a vsadil na kompletaci záběrů.Jinak si to neumím představit.I ty tři hvězdy jsou asi úlet ale nechám to tak.Kdo nemá rád mysteriózno a jde spíš do reality tak se mnou souhlasí že protáááááááááááááhléééééé záběry do kukuče Green příběh nedělají ()

ThomasCrown

Zaujímavý námet, nezávislé spracovanie, úžasná práca s kamerou a s hovoreným slovom, kedy pohľady znamenajú viac, najmä do opantávajúcich očí Evy Green, jednoducho artový film, ale neoslovil ma práve tým, že sa v ňom nič nedeje a je akýsi chladný. ()

Itar

Podmanivé dílo s neuvěřitelně pomalu běžícím dějem a nádhernou kamerou. Fliegauf nechává celý film stát na téměř němém výkonu Evy Green, která svoji roli zvládla na jedničku z hvězdičkou. Rozhodně příjemné překvapení. ()

DannyBoy80

Hodně zvláštní film. Kamera a prostředí je super. Herecky velmi dobré. Dlouhé záběry, pomalé vyprávění. Scénář je hodně úchylný. Trochu škoda rozvláčnosti na v poslední třetině filmu, kdy se čeká pouze na jediné. Perfektní vztahový film o lásce (kpříteli, k dítěti) s lehkými prvky sci-fi. ()

Perverz

Lůno, pěkný název. Film povyšuje účast Evy Green, její hypnotický pohled, přitažlivost, a ticho, které jakoby v sobě nosila, a zároveň je jím i obalena. Říkám tomu ticho, je to něco, co v sobě někteří herci mají, jakýsi klid, díky němuž se herci dokážou vžít snad do každé postavy, kterou hrají. To má i Eva, úplně vás to očaruje, chtěl bych jí mít doma. Sychravost a déšť severu, studený oceán, prostředí jako stvořené pro podstatu tohohle filmu. Hlavně že film do diváka nic netlačí, je to čistě vyprávěný příběh. Jeden z těch tichých filmů, který šumí, běží si a nese v sobě závan lehkého dramatu, a táhne vás atmosférou, ta je tvořena díky tomu, že klonování je zde jako samozřejmost, jakoby nic, a vytváří to zajímavé napětí mezi postavami. Klonování neřeším, je to přeci jen film, a můj názor na něho nemá na hodnocení filmu žádný vliv. ()

Milky.

Příběh ženy, která pro záchranu své dvakrát ztracené lásky nevědomky obětuje celý svůj život a dušební zdraví. Zvláštně kontroverzní a perverzní snímek, u nějž jsem se často přistihl, že ve mě sledování vyvolává nepříjemné pocity některými scénami. Přitom se ve filmu vlastně nic moc neděje a režisér tím jakoby nádherně vystihl, že na pozadí klidu a poklidného plynutí se odehrává smutné a zničující drama. Dobře, možná jsem to popsal až trochu melodramaticky, ale vlastně je to tak. Ono ale když si vezmu jak je celý film rozvláčný a pomalý, musím říct, že jsem se nenudil. Neustále statická atmosférická kamera, absence hudby (respektive žádnou jsem v ději nezaznamenal), posunování děje pouze pomocí náznaků a hereckých projevů (nic se tu neříká přímo) a hlavně skvělá hlavní herecká dvojice...to vše vás u obrazovky udrží pokud zrovna nepotřebujete Michaela Baye aby vás film bavil. Za tu bezútěšnou atmosféru, téma jako pro psychologa, šílenou melancholii a sentiment...za to všechno dávám zasloužené lepší 4 hvězdičky. ()

Gumrice

Klidný psychologický film s dlouhými záběry, pečlivě vybranými exteriéry, chladný ostrov jakoby mimo realitu, trochu depresivní, melancholický, jehož účelem bylo nutit diváka přemýšlet - existuje osudová láska? Je klonování morální, morální vůči klonu? Vůbec mi to nepřišlo zvrácený, nebo úchylný, což určitě spoustu lidem připadalo, možná je to cesta, kterou v budoucnu bude naše populace využívat. Líbila se mi na tom ta provokace, téma a detailní zvuk. Dokonalá Eva Green, ostatně jako vždy, které stačí jen gesta a pohledy a ta správná atmosféra je na místě. 4,5* ()

Mikino00

I když vše vypadá nádherně, po vizuální stránce opravdu bez chyby, tak příběh už trochu pokulhává. Hlavní problémem filmu je to, že všechna rozhodnutí, která postavy ve filmu udělají, nejsou vysvětlena a vypadají jako spontánní, prostě musíte přistoupit na hru, kterou vám režisér nabízí. O vedlejší scény, či postavy, pak už režisér nejeví zájem vůbec. ()

fredisek

Když je sobectví silnější než cokoli jiného...Snadno pochopitelné, možná těžko odpustitelné. Tommy nebyl ovce Dolly a stejně ho naklonovali, kvůli touze jedné ženy, která ze svého milence tak udělala svého syna. Úžasně vyprávěný příběh, který se pohybuje někde mezi studenokrevným dramatem a sci-fi. Ovšem závěr jsem očekával víc dramatický. Trochu mě zarazilo bezčasí, jaké ve filmu panuje - příběh se musí odehrávat v rozmezí alespoň čtyřiceti let, přitom jeho aktéři používají elektroniku stejného typu a jejich oblečení se taky nemění (Eva Green stárne jen nepatrně, což je asi spíš dobře). Snímek dal dohromady vše to, co si představuji pod pojmem artového filmu, a přitom dostatečně silný příběh. ()

sweeta666

Tento snímek přinejmenším vzbuzuje diskuzi o postojích ke klonování. Jak je vidět, sci-fi se skutečně dá natočit i bez efektů a fiktivní vize světa je i přesto dobře zachycena. Film poukazuje zejména na morální krizi matky a způsob řešení této krize, která v mnohých může vzbudit pohoršení, v jiných zase pochopení, a ještě v jiných rozporuplné pocity (můj případ). Film tak vede skutečně k zamyšlení..., kdy proti sobě je možno postavit společnost a vědu, humanismus a behaviorismus, materialismus a idealismus. V neposlední řadě mi to připomnělo i Jungovu myšlenku týkající se archetypů... Eva Green tímto snímkem dokázala, že skutečně je "paní herečka" v tom nejlepším slova smyslu. Její filmový protějšek Matt Smith také se své role zhostil celkem se ctí, ale jeho charisma mi není blízké. Film beru jako hypotézu, jako fikci a tak odhlížím i od některých prohřešků vůči biologickým a společenským zákonům. Film stojí určitě za shlédnutí! :-) ()

zelvicka.

Tohle není žádná jednoduchá, lehce stravitelná věc. Pokud na to koukáte jen kvůli tomu, že se vám po 11. Doktorovi stýská, ze začátku sice můžete mít pocit, že se brzy objeví na scéně modrá budka, ale pak film práskne bičem a dere se temnými hvozdy psychologického napětí. Eva Green se pro mě stává hereckou modlou... to jsou věci, co ona dokáže vyvést. ()

Mortemiss

Tenhle film mě velice velice a ještě jednou, abych to zdůraznila VELICE zklamal! Eva Green je výborná herečka, ale v tomhle filmu nic moc nepředvedla, mohla ze sebe vydat víc šťávy. Film se po celou dobu trvání odehrává někde na anglickém pobřeží s neustále zataženou oblohou a s depresivníma dřevěnýma chatrčema. Eva se v dětství zamiluje do malého hošánka, ze kterého vyroste anarchista. Bohužel při jejich znovushlédání dojde k nehodě a z Tommyho zbyde mastný flek na silnici. Potom Eva podstoupí umělé oplodnění a uvnitř jejího lůna roste klon Tommyho. Po uplynutí nějaké doby mladý klon vyrůstá a dozvídá se pravdu, odejde z domova, ale ještě před tím stihne obskočit svoji maminku. Film mě rozhodně nebavil a po celou dobu na mě působil velmi depresivně. FUJ! 1* za Evu, jinak se mohou jít s filmem zahrabat. ()

Perfo

Lůno ve zkratce - Nuda, nuda, cože? nuda, nuda, nuda, nuda,dramatická etuda se slánkou, nuda, nuda, cože? nuda, konec. Kdyby to nemělo tak hezkou kameru a místy určitou podmanivou meditativnost, byla by to ztráta času. ()