Iluzionista

• Francie L'Illusionniste (více)
Francie / Velká Británie, 2010, 80 min

Režie:

Sylvain Chomet

Scénář:

Sylvain Chomet, Jacques Tati (původní scénář)

Britsko-francouzský animovaný film vznikl na základě nerealizovaného scénáře francouzského herce a režiséra Jacquese Tatiho z roku 1956. Tati jej tehdy věnoval své nejstarší dceři a vypráví v něm příběh zestárlého iluzionisty, který putuje se svým uměním od vesnice k vesnici. Jednoho dne v zapadlé vísce narazí na mladou obdivovatelku, která opravdu věří tomu, že dokáže dělat zázraky. Toto setkání oběma změní život... Hlavní postavou filmu je animovaná postavička Tatiho v podobě Pana Hulota, který herce proslavil po celém světě. Režisérem snímku byl Sylvian Chomet, autor oceňovaného Tria z Belleville (2003). (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Je termine! Odložený scénář mrtvého komika o provozovatelích tradičních umění prostřednictvím převážně ruční animace v tisíci odstínech hnědé. Muž k sobě připoutá dívku ve věku dcery, jež uvěří v jeho kouzelné schopnosti. Muž kvůli jazykové bariéře není schopen dívce sdělit, že jeho magie není skutečná, že jde pouze o kejkle, což vede k očekávávaným koncům. Příběh v obecné rovině ilustruje [možná mimoděk, ale věrohodně] hypotézu, že má-li být vztah mezi ženou a mužem idylický, musí žena věřit v nadpřirozené schopnosti muže. Sylvain Chomet realizuje Tatiho scénář formou roztomilé animace a výsledkem je film subjektivně depresivnější než Schindlerův seznam. Nemám problém se označit za člověka, který dokáže vtip ocenit pouze tehdy, obsahuje-li osvěžující díl zla. Jemný humor nikdy nebyl můj šálek kávy. Tati/Chomet s humorem pracují jaksi naruby. Ne že by se zlem nepracovali, to je ale v Iluzionistovi zlem měnícího se světa a jeho důsledky nejsou k smíchu ani v nejmenším. Nadstavba jemného humoru je tedy navíc amorálním výsměchem všemu, co se ve filmu děje. Silnou stránkou filmu je samozřejmě animace. I ta však vykazuje kromě nepopiratelné elegance a vynalézavosti podivně znepokojující prvky, mezi nimiž stojí za zmínku především to, že všechny zobrazené děti jsou dokonale ohyzdné. ()

defagoo

Animace téměř jako z Broken Swordu, podmanivé skotsko, téměř baladický charakter a očividné tvůrčí nadšení dávají dohromady poctivý, sice nevzrušený, ale tak moc milý film, že i králíka by oplakával.. ()

ClimbVibe

Krásný snímek, nostalgický, tichý, příjemný. Stylizace a animace - jedním slovem nádhera. Myslím, že celý tento kreslený svět (plný svérázných postaviček a kouzelných míst) museli tvůrci vytvářet roky, roky a roky, protože působí naprosto dotaženě. Konec filmu zvedá moje hodnocení ještě výš. Smekám před filmem Iluzionista, byl to zážitek. ()

Sairina

Pochmurný děj je zasazen do kouzelně animovaného světa, kde se sanží prosadit postarší kouzelník. Až moc realistický mi připadal celý příběh, kdy se kouzelník snaží udělat radost mladé dívce, která jen touží po nových šatech případně botech. Sice je scénář starý přes 50 let ale konec bych řekla, že téměř popisuje dnešek - Všichni nakonec příjdeme o iluze. ()

DannyBoy80

72%. O dosti slabší než Trio z Ballevile. Nicméně pořád zajímavé a opět se skvělou animací. Více takových animovaných filmů. ()

unagi

Nádherná animácia, na ktorú som sa nevedel vinadívať. Rozprávočka je zaujatá na detaily, ktoré sa ťažko všímajú a pochopia, už len preto že sa tam málo rozpráva. Skoro nevšimnutý detail mi zmenil totálne celé hodnotenie. Je to text na liste, ktorý zanechá iluzionista svojej kamarátke. "iluzionisti neexistujú" Krásna myšlienka s touto hlavnou myšlienkou zanechanou na liste dievčiny, ktorá nepochopila dnešný život. ()

KatRi

Snad nejdepresivnější animák všech dob. Beze slov je tu zachyceno tolik smutných momentů mnoh lidských životů...namátkou samota, ponižující zjištění, že o vaše schopnosti nikdo nestojí, zneužívání dobrotivosti pod zástěrkou obdivu (anebo ne?). Moc smutné, moc....ale asi to tak mělo být. Jediné, co jsem si opravdu dokázala užít, bylo prostředí Edinburghu, které bylo opravdu velmi realistické...a co víc by si film Češi užili, kdyby se odehrával v Praze, jak měl původně. ()

Say

[+]: Velice precizně zpracovaný animovaný celovečerňák. Po technické stránce je to špička umu. Je zde nejlépe propojené 3D s 2D animací jakou jsem kdy viděl. [+]: Kresba je originální, elegantní, vtipná a nesmírně přitažlivá. Velice dobře se na všechny rozhýbané objekty dívá. [:]: Děj nebyl špatný, to vůbec ne. Ale vyprávění je trošku plytké. [♪]: *** [♫]: ***** Autentické, jednoduché. [=]: Dle mého se pointa celého snímku snaží krásným způsobem upozornit na vymírající "řemesla". ()

Mouzon

Snímek zcela věrně vystihuje (ne)logiku Tatiho mikrokosmu, v němž vede dialog pan Hulot se světem. Problém spočívá v tom, že Hulot mluví zcela odlišným jazykem než většina pozemšťanů, z čehož plyne základní spor Tatiho vnímání světa. Na tom snímku vlastně není vůbec nic veselého, jelikož pojednává o hluboké (a zhoubné) komunikační propasti - tedy nepochopení, které vysílá svět směrem k jedinci. Poslední osobu, která je schopná přistoupit na iluzionistovu řeč, musí sám kouzelník v závěru "zasvětit" do života jednoduchým vzkazem - zbavuje jí tak iluzí. Melancholickým paradoxem je také to, že v normálním životě jsou všichni "kouzelníci" schopni (každý svou) vlastní řečí mluvit i jednat, ale v čistě pracovním koloběhu je tato řeč zhusta nechává na holičkách.........Jinak je to ale samozřejmě film z jiného světa - jeden z oněch snímků, které dávají smysl slovu "nádherný". ()

Martin_W

Jasný důkaz toho, že vždy není potřeba tuny dialogů, aby se film vyvedl. Kouzelná animace, hezká souhra vtipu a dramatu. U Tria z Belleville jsem se nebavil, tady jsem byl mile překvapený. 72% ()

Janko666

Film je asi o 50 minut delší než by měl být (scéna v myčce aut byla dosti zbytečná). Pěkný konec sice zachraňuje co se dá, ale přichází, jak už to u konců bývá, příliš pozdě. ()

Lukin413

Dost těžce hodnotitelný film. Na jednu stranu je animace a celková atmosféra filmu nádherná a hlavní hrdina patřičně sympatický. Příběh se rozjíždí také velmi slibně, sledujeme stárnoucího kouzelníka, hledáním nových možností vystoupení unášeného postupně až na sever Skotska, kde potkává mladou dívenku, která věří, že opravdu umí kouzlit. Poté se však už nic příliš neděje a najednou člověk kouká na titulky. Suma sumárum? Hezky se na to dívalo, některé scény jsou tragicky humorné (klaun a břichomluvec), ale význam filmu mi asi utekl. 40% ()

joudas

Poměrně zdlouhavým a smutným příběhem starého neúspěšného kouzelníka si mě tento animák zrovna nezískal. Ale musím vyzdvihnout podmanivou hudbu a hlavně nádhernou animaci a grafiku, která mi (a soudě dle ostatních komentářů, nejsem sám) připomněla první dva díly Broken Swordu. ()

Velemír

...jedna z vůbec nejnádhernějších filmových teček, jaké jsem kdy na plátně spatřil. Magie více filmová a esenciálně lidská než ta kouzelnická ~ ()

TomasKotlant

Velkolepé nepochopení specifických rozdílů mezi animovaným a hraným filmem, díky čemuž byl geniální komediálně laděný Tatiho scénář naprosto ledabyle transformován do předlouhého melancholického utrpení. *** Ve zkratce: Scénáře hraných filmů nejsou pro animaci ideální, některé jsou však v animaci bez zásadních změn naprosto nepoužitelné. ()

Chomet si troufá na italskou legendu

Chomet si troufá na italskou legendu

10.08.2014

Francouzský animátor a režisér Sylvain Chomet za sebou ještě mnoho celovečerních filmů nemá, ale vždy, když s něčím přijde, je to velká událost. Jeho Trio z Belleville a Iluzionista jsou špičkou… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky