Iluzionista

• Francie L'Illusionniste (více)
Francie / Velká Británie, 2010, 80 min

Režie:

Sylvain Chomet

Scénář:

Sylvain Chomet, Jacques Tati (původní scénář)

Britsko-francouzský animovaný film vznikl na základě nerealizovaného scénáře francouzského herce a režiséra Jacquese Tatiho z roku 1956. Tati jej tehdy věnoval své nejstarší dceři a vypráví v něm příběh zestárlého iluzionisty, který putuje se svým uměním od vesnice k vesnici. Jednoho dne v zapadlé vísce narazí na mladou obdivovatelku, která opravdu věří tomu, že dokáže dělat zázraky. Toto setkání oběma změní život... Hlavní postavou filmu je animovaná postavička Tatiho v podobě Pana Hulota, který herce proslavil po celém světě. Režisérem snímku byl Sylvian Chomet, autor oceňovaného Tria z Belleville (2003). (oficiální text distributora)

Wolvie

Chomet OPĚT nezklamal a naservíroval mi naprosto úžasný animovaný snímek,který díky síle svého příběhu a naprosté upřímnosti všech emocí je pro mě takovou soukromou pocitovou bombou.A navíc,animaci,jako je tato,dám určitě vždy přednost před tou nejvypilovanější počítačovou.Protože kouzlo animáků je právě ve stylizovanosti a nedokonalosti,na co nám bude,když jednou vynalezneme animaci nerozeznatelnou od reality?Pak tento žánr ztratí své specifické kouzlo,které je právě v Iluzionistovi přítomno v míře nevídané. ()

TETŘEF

Chomet předstírá magii, která nám zoufale chybí. Tak jako jeho filmu chybí motor a pracuje jen s dlouhými náladami. ()

Illioplius

Veľmi pekný film, ktorý sa nechce tváriť veľkolepo, ale iba opisuje krátky životný úsek v podstate bezvýznamného skromného človeka. A predsa je to zaujímavé. Také filmy mám rád, lebo sa zameriavajú na každodennosti a predstierajú ich nekonvenčným spôsobom. Zobrazujú medziľudské vzťahy, ktoré sú autentické, a nie afektované a vyrobené v ateliéroch. Chcelo by to viac takýchto filmov. ()

S.Dedalus

skovstná chometova animace skvělá a občasný tatiho tradiční humor nemohou zastřít fakt že ilutionista je přeci jenom spíše komikův pokus o urovnání rodinných vztahů než plnohodnotným filmem jednotlivé scény sice fungují dobře a to po komické i tragické stránce celku pohužel chybí zejména nějaká silnější motivace postav kterou si tak divák musí domýšlet právě jen na základě tatiho životního příběhu samostatně bohužel neobstojí ()

vickeyek

Nemám rád filmy, které jsou pesimisticky laděné od začátku až do konce, bez špetky vtipu, bez naděje. A tento film byl přesně takový. Nevím, ale vážně se mi zdálo, že jediné dobré byla animace (vskutku krásné obrázky) a hudba. Děj jsem, přiznám se, tak úplně nepochopil - mrzelo mě, že nebyly některé vedlejší příběhy více rozvedeny (klaun, muž s loutkou). Zkrátka, čekal jsem víc a nedočkal jsem se. ()

TMaR

Možná je to tím, že nejsem ten největší fanoušek animovaných filmů, že nerada na plátně sleduji příběhy neúspěšných hrdinů, kteří se dík slabé vůli a měkkému srdci rozdávají všem okolo nebo tím, že jsem musela těch 90 minut strávit na opravdu nepohodlné židli stojící na opravdu nevýhodné pozici, ale prostě jsem se strašlivě těšila, až ten film skončí. ()

siloalampa

K nemému melancholickému filmu, nemý a jemný komentár. Škoda, že i pri ňom nemôže hrať tá nádherná nenápadná (malá iluzionistická) hudba. ()

foundation

Hmm. Tak raz za čas sa nechám pekne nachytať komentármi a hodnotenia tunajšieho osadenstva a v tomto prípade to bolo hlavne kôli tomu že o nejakom Iluzionistovi som do nedávna nemal ani páru, čo je dané tým že o podobné ,,filmy,, nemám záujem. Preto som sa spoľahol na hodnotenia iných a podľa reakcií si hovorím že to nemusí byť vôbec najhoršie. Mno..Neuveriteľne tuctový a hlavne neuveriteľne nudný, takmer nemý príbeh o starom páprdovi a jeho mladej komoške. A kde všetci vidíte tú ,, dokonalú animáciu,, ktorá to mala aspoň trochu zachrániť, tak to vážne neviem. Vyzerá to ako nejaký Polda skrížený s Broken Swordom. Tak pardón chlapci a dievčatá, niečo takéto mi nehovorí zhola nič. Koniec najhorší nebol ale čo z toho keď sa prvá aká taká emócia dostavila tesne pred tým ako naskočili titulky. A tá stopáž 90 minút je buď trochu ,,vadná,, alebo som mal nejakú skrátenú verziu. 2 hviezdy s odretými ušami. Percentá tu radšej písať ani nejdem. ()

Stíba

Nic proti stylu animace, hudebního podkreslení ani nulovému mluvení. Ba naopak, všechny tyhle prvky dohromady dokážou být hodně silné, ovšem dějová linie mi v tomhle případě přišla natolik slabá, že neumožnila pořádně rozvinou to, co bych od takovéhohle animáku očekával a to sice zabrnkat na city a pohladit po srdci. Film si zkrátka tak nějak začal a najednou skončil ale v podstatě se po celou dobu nehnul z místa. ()

ZackSawyer

Nádherný příběh muže - iluzionisty, který se snaží dělat své umění a udivovat svět svými kouzlíčky a králíčkem. Avšak v přicházejícím moderním světě nění pro něho již místo a zábava a styl humoru a zejména vkus lidí se posouvá zcela jinam. Putuje od štace ke štaci, až jednoho dne potká mladou nevýraznou dívku a vzniká krásné pouto a přátelství. Tento moment je zlomový pro oba a vydávají se spolu do většího města, kde si pronajmou hotelový pokoj. Neuvěřitelně krásný téměř nemluvný film o přátelství, opravdovém přátelství, který je podkreslen decentní hudbou a příjemnou animací a hlavně chytne všechny co mají srdce. Svým způsobem rozjasní, ale na druhou stranu je to smutný film. Proč jsem se v něm viděl? Film o naději i zklamání, prostě životě zabalen do komorního kabátku. Nic netrvá věčně... ()

Torgal

Po vizuálnej stránke priam dokonalé - každé políčko filmu je do detailu prepracované a animácia postáv je bezkonkurenčná. Hoci je film v podstate nemý, tak ich výraz a postoj povedia viac ako tisíc slov. Hudba je tiež nádherná a umocňuje pokojný a hrejivý dojem z celého filmu. Toto všetko znamená, že formálne je film bez chyby. Problém nastáva keď sa pozriem na obsah. Ten je totiž strašne fádny a dal by sa zhrnúť slovami "ako iluzionista prišiel o ilúzie". Jednoducho ma to nebavilo, nemalo to žiadny dej - postavy sa uberali odnikiaľ nikam a záver s nijakou zaujímavou pointou toho celého tiež neprišiel. Nakoniec teda len mierne nadpriemerné dojmy. 6/10 ()

Wopat

Animace a hudba nádherná, všechno ostatní už spíše průměrné. Místy bych i ocenil větší srozumitelnost. ()

rainman93

Snový film pohrávající si se Světly ramp Charlieho Chaplina. Obsah snímku tak skládá pomyslnou poctu králi tuláků, komiků a především lidumilů. Chaplin si ve svých filmech všímá malých lidí s jejich existenciálními problémy ve velkém světě. Styl snímku v sobě poeticky snoubí kouzlo klasické animace s inteligentním humorem a odkazy na film samotný (v kině vidíme klasický hraný film). Autor (respektive autoři) si velmi lehce a nenásilně, avšak o to silněji, všímá samotné podstaty života v jeho paradoxním a absurdním smyslu. Iluzionsita, který vytváří svět zdání, žije v tom nejrealističtějším světě ze všech, bez pozlátka a iluzí. Animovaný styl filmu jen podtrhuje tuto paradoxnost. Stařičký kouzelník těžce se protloukající životem svými starými kouzly, plnými zapomenutého dětství a naivity se zamiluje (?) do chudičké dívenky, která snad skutečně věří jeho nadpřirozeným schopnostem. Pro udržení iluze je kouzelník ochoten udělat cokoli, avšak každý trik musí jednou skončit, ví to i samotný kouzelník. Pozná, kdy o něj publikum ztratilo zájem, a tak když si dívka najde mladého muže, prochází kouzelník radikální změnou, na jejímž konci stojí jiný člověk. Tato miniepizoda jeho života se tak stala největším a v podstatě posledním vystoupením Iluzionisty, to co bude následovat, již nebude svět kouzel. ()

PEZ

Chometove Les triplettes de Belleville sa mi pacilo viac. Tiez obsahuje minimum dialogov, tiez ma peknu animaciu a je to "ine" ako ostatne animaky, s podobnou melancholiou na pozadi. No na rozdiel od Iluzionistu ma vsak viac napadov a aspon trosku pozitivnych situacii. Iluzionista je len smutny a pomaly odsypajuci pribeh, navyse bez nejakych prekvapeni. U mna sklamanie. 6/10 ()

Chomet si troufá na italskou legendu

Chomet si troufá na italskou legendu

10.08.2014

Francouzský animátor a režisér Sylvain Chomet za sebou ještě mnoho celovečerních filmů nemá, ale vždy, když s něčím přijde, je to velká událost. Jeho Trio z Belleville a Iluzionista jsou špičkou… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky