Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

Lavinia

Rozhodně alternativní animace, opravdu poutavý základ v historii, ovšem dost brzy mě otrávila úzkoprsost postav (strýček opat přemoudřelý tyran, syneveček neudrží v hlavě jeden úkol a jen lelkuje, mniši užvanění dobráčci) a na symboliku si zase tolik nepotrpím. Takže ano, uměleckým typům doporučuji. ()

Tarhiel

Nádherný animovaný film o kresťanstve a keltskej mágií. A Pangur Bán je vznešené a dôstojné meno pre kocúra! ()

boo-boo

The Secret of Kells sa nebojí neotrlo miešať keltskú mytológiu s raným kresťanstvom a pomerne prostý príbeh ponúka v tak odzbrojujúcom prevedení, že hoci by som aj mohol mať výhrady, proste ich mať nechcem. Reči o "odpovedi na Myiazakiho" a podobne sú trochu prehnané, každopádne takúto rozprávku človek často nestretne. ()

simi78

Solidně naanimovaný, dobře napsaný dětský příběh. Signalisuje návrat evrospké animace a to rád vidím. ()

Elkesar

Krásná pohádka s ještě hezčí hudbou. Sic kresba mi příliš nesedla...asi jsem zhýčkaný z japonského anime:) ()

tartan

Veľmi netradičný animák - príbehom (o vytváraní kresťanskej knihy s pomocou keltskej mágie na pozadí vikingských nájazdov) aj animáciou, plus s nádhernou hudbou. Je to v podstate hold dotyčnej knihe, írskemu národnému pokladu - naozaj neskutočne krásne iluminovanej. Slová z filmu, že tá kniha rozsvieti temnotu nie sú nadnesené ani v dnešných časoch, dtto v dobe temného stredoveku. ()

petite fille

človeku dobre padne pozrieť si takýto vizuálny skvost v čase presýtenosti pixarovskými animákmi. to výtvarné poňatie nemá konkurenciu asi v ničom, čo som doteraz videla, je spracované nesmierne precízne a precítene. preto ma škrie, že príbeh je akýsi sploštený - hovorí o knihe, no len povrchne, bezobsažne, akoby to bola iba zbierka iluminácií (ako v záverečnom pohľade do nej), ignorujúc fakt, že je to prepis evanjelií. neinformovaný divák vlastne ani nevie, prečo je ten manuskript taký dôležitý. náhradou tejto spirituality je, samozrejme, keltská mágia (podotýkam, že je vynikajúco spracovaná, so zopár dôvtipnými narážkami), proti ktorej by som vlastne ani nič nemala, keby ju autori scenára nepretláčali ako jediné východisko predstavivosti za obrazmi. nejde mi však len o nejaký duchovný konflikt, stráca sa tam vlastne celková pointa odporu voči Vikingom (čo máme chrániť? kresby? tie predsa nie sú reprezentatívne pre celú írsku kultúru). pozrieť si tento vyšperkovaný film je pre mňa ako čítať krásne namaľované leporelo, keď túžim po knihe. preto - hoci nesmierne nerada - hodnotím iba priemerne. ()

Arccos

Nemůžu tento film ohodnotit, protože jsem jej viděl jenom z části. Ale přinejmenším musím potvrdit, že po výtvarné stránce jde o úžasný skvost, jaký se často nevidí! ()

nmarca

To, že jsem se vydržela koukat až do konce, je známka toho, že se to dalo. Animované filmy prostě obvykle nevydržím. Ale bylo to takové hezké, milé, poutavé, s jednou zásadní připomínkou: divák se vůbec nedozví, co je obsahem úžasné a nádherné knuhy z Kellsu a co chtěli její autoři vůbec předat dál a proč...evangelia jsou - zdá se - na indexu. ()

germiny

...a najednou z ničeho nic na mně vybafnul tenhle film. A já byl unešen. Ani nevím co vychválit první - hudbu? Příběh? Animaci, která je tak ,,geometricky ohebná" ? Opravdu super večerní kousek. Chtěl bych mít takovou fantazii :) ()

llydeb

Pocta starým křesťanským iluminátorům, kteří žili ve strach před Vikingy a zároveň bohatě čerpali z jejich ornamentální kultury. Vytvořili nesmrtelné dílo, aktuální a inspirující do dnešních dnů. Nádherný film, který umí načrtnout krásu světa v obrazu jediného stromu. Fantazie se proplétá s realitou v naprosté samozřejmosti. Netradiční animátorské postupy a originální kresba, za kterou nezaostává příběh. Pohlcující. ()

pekas

Tak tohle dostalo Oscara? Vítězství formy nad obsahem? Resp. obsah v podstatě žádný nebyl a forma ... Dávám průměr za tu blonďatou holčičku, jinak to byla nuda, co se táhla jako sopel. 43% ()

Mykhaluu

Chvílemi jsem úplně podléhal mámení obrazu, který je místy naplněním kreslených snů. Nicméně ta "nenápadná" oslava pohanského lesa versus nehezky nakreslené věci uvnitř Kellsu mi až vadila. Pro tu vážně krásně kreslenou pastvu mám chuť podívat se znovu, ale plnohodnotný příběh mi tu chybí, či je příliš subtilní pro tvora mé přízemnosti... ()

maoc

Vizuálně, zvukově a hudebně skvělé. Příběh - fajn. Sice nevím, co je na zvětšujícím krystalu tak nezbytného, aby pro jeho zisk hrdina riskoval život i duši, a to nejen svoje, ale chápu to jako metaforu žízně po vědění. Co u mne film diskredituje je poselství. Na první pohled je také v pořádku, ale už na druhý... Jak chcete věřit příběhu, který staví tak silně na křesťanství (evangeliář z Kellsu je skutečná kniha - překlad Janova evangelia z raného středověku), ale ani jednou v něm nezazní slovo Kristus, Bůh nebo spása? Je-li království vnitřně rozděleno, jak může obstát? Je Ježíš a jeho učení tak choulostivé, že přestože se celou dobu pohybujeme v klášteře a iluminujeme evangelium, pro jistotu jej nezmíníme? Je na vině hyperkorektnost, česky předposranost? A pohanství mne vůbec neuráží, naopak. Uráží mne srabství. Film velmi dobrý, ale tvůrci by se nad sebou měli zamyslet. Mohl být totiž ještě lepší, opravdovější, živější ... kdybyste nebyli takové sračky. Jo a dialogy byly místy zoufalé. Možná docela ze života :) ()

Weirdman

Jeden z najštýlovejších animákov posledných rokov. Už dlho som nebol tak nadšený zo zvoleného animačného štýlu počas celej stopáže filmu. Napríklad taká Koralína sa mi okukala po pol hodine, ale v tomto filme sa zo zaujímavou a hravou sekvenciou dokážu vytiahnuť prakticky vždy keď sa už dostavuje pocit fádnosti... Avšak odporúčam neočakávať veľa od scenáru. Ten svojou detskou jednoduchosťou, podľa mňa, až príliš kontrastuje nielen so zvolenou témou, ale aj s premakanou formálnou stánkou... Každopádne vrelo do toho. Hlavne ak ste prejedení americkými animákmi :) ... (●) ()

Phex

Princezna Mononoke spolu se Samurajem Jackem zabalené do nádherného irského příběhu spirálou z dubového listí. ()

papuchalk

Animace skvělá, hudba skvělá, všudypřítomná hra s ornamenty velice zajímavá a přitom ani náhodou nezačne lízt na nervy. Po designové stránce naprosto vymakaný do všech detailů. Bavilo mě na to koukat očima, ale ten příběh mne nezaujal. Je to vpodstatě děj na úrovni dvoustránkové povídky. Taková základní osnova pro další rozpracování, základní koncept na kterým to sice začíná, ale aby to bylo něco víc, je to potřeba hodně domakat. Odkaz filmu? význam? symbolika? souvislost s dnešním světem? Souboj dobra se zlem? .. Nikde nic. ()

Evbad

První půlka nezvyklého animáku byla k uzoufání utahaná, jako by vypadla z oka nějaké pohádce z Kouzelné školky. Pak se to ale zlomilo a nakonec příjemné překvapení s tím, jak důležitá může být jedna kniha. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky