Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

Lovely.Bones

Určitě to je velice originální, ale mě tomu prostě něco chybí! Už dlouho jsem chtěl shlédnout tento film, ale nikdy se nenaskytla dobrá příležitost. Dneska jsem si udělal čas a pustil jsem si tohle a Píseň moře, abych to měl jako takový pack :-) Brendan šel na řadu jako první. A nebylo to tak špatné. Ale má vysoká očekávání to nenaplnilo. Příběhu jako takovému se nedá nic vytknout, ten je úžasný. Animace je velice výjimečná. Akorát si myslím, že na to svět ještě nebyl úplně připraven, proto si toho nikdo pořádně nevšiml. Velká vada je pro mě hlavní hrdina, který mi přišel velice nesympatický. Hudba je krásná a skvěle podtrhuje atmosféru celého filmu. I přes to všechno, největší výhodou celého filmu je jeho délka. Se stopáží 75 minut tohle můžete opravdu pustit i nejmenším dětem a nebudou se nudit. Mohlo by je to dokonce víc bavit, než klasická 3D animace od Pixaru nebo DIsneyho. Věřím, že všechna moje očekávání se vyplní v Písni moře, alespoň doufám ;-) ()

Renfield

Stejně jako pozdější Píseň moře je i Brendan a tajemství Kellsu nádherně animovaná fantazie, s dokonalou hudbou taktéž od Bruna Coulaise. Přenádherná je především ta pohanská keltská část filmu. Zajímavé je taktéž to, jak jsou ve filmu zpodobněni vikingští nájezdníci, je to ztělesněné zlo. Velice povedené postavy jsou především kočka Pangur Ban a víla Aisling. I když mám radši mýty pohanské, film je určitě výborný a Tomm Moore má našlápnuto k velkým dílům. 75% ()

simply

Pohádky Toma Moora mám moc ráda, ale Brendan a tajemství Kellsu mi moc nesedl. Nevím jestli to bylo prostředím středověku nebo celkovým příběhem, ale za celý film jsem si nedokázala vybudovat vztah k postavám...3,5 * ()

Furmi

Magické a mystické. Týmito dvoma ľahkými slovami sa dá opísať The Secret of Kells. Autori vsadili skôr na vizuálnu stránku filmu a na pohladenie divákovho čiernobieleho (po kope ťažkých filmoch) oka. A vsadili dobre, báje a poviedky sú vždy skvelou predlohou pre filmy a z tejto sa toho dostalo dosť. Neopakovateľný audiovizuálny umelecký zážitok určite odporučujem všetkými desiatimi ľuďom ktorý vo filmoch hľadajú hlavne pohladenie duše a umenie. Pre mňa jednoznačne adept na zisk Oscara 2009 za najlepší animovaný film, i keď márne, je jasné že ho nedostane. Ale tak to už u málo známych nezávislých snímkov zvykne byť. Aj keď dokážu ponúknuť omnoho viac ako poniektoré Holywoodske kino trháky bez duše. 88% ()

Pawlisman

Ano, příběh trošku slabší, i když na druhou stranu možná ne až tak stereotypní a prvoplánovitý. Ale ty krásné animace, uff. Za 6 bodů a tedy i s tím možná malinko nudnějším mysticko - náboženským tématem, dávám za 5, aby bylo vidět, že toto klidně ještě jednou lze vidět a že lze na výsost doporučit. Především a proto, že visuální stránka je slast. ()

Lukin413

Animák s velmi originální výtvarnou stránkou, která se podobá iluminacím ze středověkých knih, a s velmi působivým příběhem, kombinující různé mytologické prvky. Za zmínku stojí i vynikající soundtrack. Ztvárnění lesa a života v něm pak připomene Miyazakiho. Působivé. 95 % ()

grerar

Vynikající film z irského prostředí. Pěkná animace, akurátní délka. Pěkná pohádka, možná by se mohli inspirovat scénaristé u nás? hahahahahaha. no nic, ale každopádně 5* ()

Saur.us

Krásný příběh obalený ještě krásnější animací založené na všudypřítomných znacích a ostrých geometrických tvarech doprovázené krásnou, irskem nabitou hudbou B. Coulaise. Důkaz , že svět moderního animovaného filmu by se neměl klanět jen před americkou nebo japonskou tvorbou. ()

Derny

Animovaná fantastika z dob, kdy do Británie a Irska ze severu vtrhávají vikingští nájezdníci, a na jejímž pozadí se krásně prolíná křesťanství spolu s pohanskou mytologií starých Keltů. Je to krásné, dojemné a mystično je z filmu přímo cítit. A ono mystično diváka opravdu přitahuje! A ty tvary všech objektů, a to jak se jednotlivé vrstvy prostupují či klouzají v obraze... úchvatné! ()

Matli

Animace je místama krásná a propracovaná a místama uplně obyčejná. Příběh je na pohádku pro děti taky slušnej a atmosféra zvláštní, ale čekal jsem víc. 60% ()

rekkky

Jednoznačně nejlepší animák roku 2009. Něco takového dokáže potěšit. Dějová linie podpořená řekl bych až dokonalým soundtrackem vytváří pastvu pro (mou) duši. Přiznám se, že o Keltech a celkově Keltské kultuře toho příliš nevím a The Secret of Kells skvěle v mém případě zafungoval jako marketingový trik ve prospěch irských starousedlíků. ()

Olík

Čtu tady přirovnání jako „audiovizuální perla“ nebo „vyprecizovaný kus výtvarného umění“, poslouchám ódy na animaci, poetiku, atmosféru, hudbu. Pod toto všechno se ze srdce rád podepíšu a dle mého názoru je více než dobře, že se v současné záplavě donekonečna podobných animáků točí podobné kousky. Tohle všechno ano, ale nemělo by se zároveň zapomínat na ty nejmenší, pro které, nebo alespoň si to já myslím, je Brendanovo středověké dobrodružství přednostně určeno. Pro ty to možná bude trochu náročná látka. ()

merigieren

klasika, malý rebel najde krásnou princeznu, přijme učení moudrého stařešiny a nakonec se jím stane :-), dokonce nezapomněli na průvodcovské zvířátko a omezující autoritu. Takže vlastně obsahuje všechno, co by dobrý film měl mít. To co z něho dělá výjimečným jsou dialogy, občas dětsky úsměvné, jindy moudré. animace taky ujde, i když to někdo ripnul z TV v pochybným rozlišení :-) ()

BOURQUE

Prekrásne obrázky, nádherná hudba, avšak samotný príbeh (ktorý je mimochodom jednoduchý a nekomplikovaný) je z režisérskej stránky len „priemerný“. Podľa mňa režisérska dvojica venuje príliš veľa času k scénam a „drobnostiam“, ktoré zbytočne naťahujú dobre „napísaný“ príbeh. Osobné hodnotenie: 77% (***) ()

Warlukyn

+ hudba - animace a příběh, na to jaké to tu má hodnocení sem očekávál o dost lepší bombici, styďte se co to tu hodnotíte ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky