Reklama

Reklama

Watchmen

(seriál)
USA, 2008, 12x25–30 min

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Scénář:

Dave Gibbons
(další profese)

12 dílů kopírujících přesně 12 kapitol komiksu Alana Moorea. Jedná se o lehce rozpohybované obrázky z komiksů doprovázené hudbou a hlasem předčítajícím dialogové bubliny. (Ignus.cz)

Recenze (16)

nigga 

všechny recenze uživatele

U mě pořád vyhrává samotný tištěný komiks, který si můžete ohmatat a rozpohybovat po svém, jako rozpohybovaný tímto stylem už sice nemá takovou sílu (ale přiznávám spíš moje chyba, protože i knihu si radši sám přečtu, než jí poslouchat někým čtenou ve formě audiobooku), ale i tak je pořád předloha geniální a s přivřenýma očima dávám této verzi 80%, obzvlášť když tady nejde využít některé obrazové a stránkové hrátky. ()

Bajda 

všechny recenze uživatele

Watchmen Motion Comic je seriál, které trpí mnoha nedostatky, a přesto je (podobně jako samotný hraný film) v rámci možností udělaný na slušné úrovni a neurazí. Podle titulků dělal animaci sám Dave Gibbons a jednotlivé obrázky jsou těm komiksovým skutečně velmi podobné, jenom je na nich bohužel vidět využití počítače místo ruky; jsou méně detailní a připomínají flash, což vážně nemusím (jednobarevné velké plochy a primitivní animace pohybu). Samotný komiks je ale kopírován velmi věrně a jednotlivá "políčka" jsou třeba zabrány ve větším detailu, aby se zvětšila dramatičnost apod. Kromě slabší animace je pro mě problém i zvuková stránka. Hudba je poměrně hezká a atmosferická, ale vše je čteno jediným vypravěčem, který sice odvedl skvělou práci, ale všechno pak působí tak nějak uměle. Jak jsem už na začátku naznačil celý tenhle seriál je kompromis a všechno je provedeno "tak napůl". I celkový výsledek je pak jaksi polovičatý a aspoň pro mě se atmosféra komiksu a seriálu vůbec nedá srovnat. Navíc jsou vynechány textové pasáže z konců kapitol (které nejsou nijak zásadní ale děj i postavy poměrně výrazně dokreslují). Mohlo to dopadnou mnohem hůř,ale mohlo to dopadnout i líp. Samotný film je kompromisem lepším a na plátně více fungujícím. ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Od dob ANIMATRIXU, který rozšiřoval fikční svět očekávaného blockbusteru MATRIX RELOADED, se stalo pravidlem, že k velkorozpočtové podívané bude připojeno animované "promo", jež vyjde jen několik dní před premiérou na DVD či Blue-Ray. Dočkal se ho VAN HELSING s LONDÝNSKOU MISÍ, která by se dala označit za prequel, i TEMNÝ RYTÍŘ s GOTHAM NIGHT, který byl pohledem z druhé strany - obyvatel Gothamu - na okřídleného netopýra jakožto mýtu a ikony._____ "WATCHMEN" jsou ale jiní, protože filmu nepředcházejí a ani nerozšiřují jeho fikční svět či ideové pozadí, a nejlépe 12-ti dílnou sérii vystihuje podtitul "Motion Comic". Zatímco knihy mají audiobooky, kdy nám hlas předčítá knihu, komiksy mají "motion comic", kdy sledujeme pohybující se obrázky (většinou postavy, jimž se neotvírají při mono/dialogu ústa, pochodují prostoru, ve kterém stoupá dým, prší či teče krev) a hlas nám předčítá bubliny. Chvíli trvá, než si člověk zvykne na to, že všechny postavy namluvil jeden člověk, který sttřídá výšky a hloubky i intonaci, ale namluvení je vysoce kvalitní. Navíc je tu ta možnost vypnout zvuk s hudbou a číst si bubliny sám, protože ty nechybí. Nepovažuji to ale za nejšťastnější řešení, protože buď každá postava měla mít svého dabéra a "Motion Comic" měl být bez bublin, či měla být zahrnuta možnost přečíst si film ve statické podobě jako komiks i s bublinami._____ Není se tak třeba bát toho, že vydání "WATCHMEN - MOTION COMIC" slouží k napakování peněženek producentů, protože čtenáři osvěžení před filmem přijde vhod a nečtenář nemusí obtížně shánět téměř vyprodaný komiks po všech čertech. Jen zamrzí absence textových dodatků "Under the Hood" a to, že se ve výsledku jedná o kompromis mezi audiobookem a rozpohybovanou knihou, kterou listuje někdo místo vás. Komu to vadí, ten si odečte z konečného hodnocení jednu hvězdičku. 9/10 ()

DJ_bart 

všechny recenze uživatele

Who watches the Watchmen? aneb brilantní přepis [v podstatě motion-comic, rozhlasová hra i animovaný seriál v jednom] revoluční grafické novely od britského vizionáře Alana Moora, která redefinovala chápání komiksového žánru jakožto brakové literatury a etablovala jej na plnohodnotné umělecké médium – paradoxně díky radikální a extrémně nekonformní dekonstrukci superhrdinskýho fenoménu, která ničí stanovené mýty i konvence prostřednictvím anti-žánrových anti-tezí a nuancí, ale i žánrových stereotypů. Ať už jde o to jak Alan Moore geniálně pracuje s meta-žánrovým konceptem [jde o provokativní politickou satiru, temnou noir detektivku ze starý školy, vědecko-fantastický supehrdinský spektákl, i hloubavý filozofický drama], revizionismem alternativní historie, fikčními prvky, mnohovrstevnatou komplexností příběhu [ať už jde o nelineární naraci či vnitřní monology], to vše v pomyslný tvůrčí synergii kreslíře Davea Gibbonse naprosto překonává všechny myslitelný i nemyslitelný standardy (nejenom) komiksové potažmo literární tvorby. Jedním slovem: nepřekonatelný! ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Je trochu nefér srovnávat to se Snyderovou hranou verzí, ale upřímně, kdybych si měl vybrat mezi Zackovou vyleštěnou a myšlenkově vykleštěnou nudou, anebo šestihodinovou rozpohybovanou (a hlavně doslovnou) verzí Mooreova majstrštyku, je jasné, že bych se Matthew Goodeovi a jeho gay oblečku vysmál a šel si raději číst hýbající se bubliny. Motion Comic totiž nepostrádá atmosféru statického comicsu, má na takový projekt nečekaně dobrý soundtrack a místy citelně vyplouvají na povrch i emoce (věc, kterou Snyderův film nezná). Interní comicsovou vložku bych klidně vystřihl, absence Under the Hood zamrzí kvůli lehkému zploštění příběhu (rozsah několika dekád se vytrácí), ale i tak Watchmeni v téhle formě fungují, baví a zajímají. Pro ty s odporem k tištěnému slovu imho ideální. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama