Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Xmilden

District 9 je autentický dokument co by se stalo, kdyby ... Koncept funguje přesvědčivě, až to začíná děsit. Na věrohodnosti mu dodává zvolené místo Johanesburg (točit to Američan, tak by jistě vybral New York nebo Los Angeles, dost jsem si tedy oddechl). Nekoná se tedy žádná hrdinská óda na pana Prezidenta, pentagon a na skvěle nabušenou techniku Amíků, kteří nikdy neprohrávají. District 9 na to jde velice fikaně. Tváří se dost civilně a akcí se chvílemi dost šetří, prakticky nějaká vážnější přichází až na konci. Dost sem se ve filmu zmýlil poněvadž jsem si myslel že mimozemšťani budou ti zlí a my ti hodní a že nás zachrání Wikus Van De Merwe, opět překvapení. Nakonec divák fandí mimozemšťanům a Wikusovi namísto krutých lidí, které zajímají pouze kreveťácké zbraně. Ve filmu jsem našel několik logických chyb, které mi trošku vadily. Např. bych nepovažoval přece za nutné aby vědci hlavního hrdinu poté co se začal měnit (podobně jako Jeff Golblum) v cizího tvora chtěli dokonale naporcovat a rosekat. Vždyť se jednalo o unikátní příležitost zjistit o dané civilizaci co možná nejvíce. Prostě lidi no. Rozhodně se mi líbila často jistě plánovaná odlehčenost některých scén a komentářů, ať už se jednalo o obvinění z opakovaného sexuálního styku Wikuse s Kreveťákama. Hlavní představitel je ten kdo by měl film spolehlivě utáhnout a tady to platí beze zbytku. PS: Při druhé projekci zjišťuju že se mi film líbí ještě více. Takže 5*. ()

Phobia

Tak jsem konečně shlédla opěvovaný a vychvalovaný "District 9", výsledkem jsou... rozpaky. Nejprve budu chválit: povedená vizuální stránka, překvapivě dobré efekty, filozofický přesah (satira v první půlce), relativní neotřelost, polodokumentární styl, nadsázka. A teď, co se mi příliš nezamlouvalo: nadsázka, polodokumentární styl, relativní klišé, logické přehmaty, roztříštěnost, logické přehmaty (2x je správně;-)) a hlavní hrdina. Nejde o chybu herce: Wikus je holt taková podivná postava - první polovinu nesympatický úředníček, komický svým vzhledem i otravným chováním. Ve druhé půlce mu máme věřit přerod v akčního bojovníka bez bázně a hany. V závěru má být dojemný, což jsem si sice uvědomovala, ale záplava slz pro tragického hrdinu se jaksi nekonala. Ohledně nadsázky - občasné zachechtání nad chytrým zarytím do problémů současné společnosti ve mně nedokázalo vyvážit pocit jakési nepatřičnosti z odlehčování celé situace - viz. posedlost kreveťáků kočičím žrádlem atd. Buď to mělo být mnohem vtipnější, nebo na vtipnosti ubrat, takhle to zůstalo trčet někde na půl cestě, ani kočka, ani pes. Počáteční dokumentární skoky od jednoho žvanila k druhému mě spíše iritovaly, pozdější standardnější pojetí mi přece jen sedělo víc. Originální ukázka emzáků nacpaných do ghetta byla vystřídána v podstatě klišoidní akcí. A logické kopance? (SPOILERY!) Třeba jak snadno se Wikus dostane ze zajetí, jak snadno zase vnikne zpět do laboratoří (nezměnili kód? WTF!), delší neschopnost lokalizovat mobil, vrtulník stíhá těsně auto - když pasažéři vystoupí a utíkají, vrtulník je kde?, potom záporáci přijedou do "vesnice" tím samým autem s číslem 07 (přitom Wikus s kreveťákem od auta uběhli stěží několik kroků); kapalina sbíraná 20 let - Wikus si část šplíchne do ksichtu, ale přesto mají emzáci tekutiny dostatek - tak proč nevymázli ze Země dřív? Geniální emzácké dítě, emzáci s příliš lidskou psychologií, extra zlí a neschopní záporáci, atd., atd., atd... Osobně jsem kdovíjak nežrala ani lásku mezi Wikusem a jeho ženou (a jejich uplakané dialogy), přesněji - jeho manželka mi přišla jako vyšší liga, která by úředníčka měla akorát pro peníze a jinak by jím spíš opovrhovala. To už je každopádně pouhý detail. Od tohoto filmu jsem čekala něco víc a přestože nabídnul několik hodně dobrých momentů, celkově jsem poněkud zklamaná. Nepovažuju se za náročného diváka, tohle mi však ke spokojenosti nestačí, sorry. 66,6% Dobrý komentář: Tsunami_X (mimochodem, mám dobrou paměť, třicítku na krku a blahem se netetelím;-)). ()

Arbiter

Některým stačí lehnout si na louku, pojídat třešně a hvězdy pozorovat. Lusknutí prsty, ševel peněz, pobouřený článek v novinách a zbyde hrstka. Hvězdy? Co jsou hvězdy?! A kdo jim dovolil svítit?! A kdo přes den nebýt vidět? Platí za to vůbec? A kolik jich je? Proč nevíme kolik jich přesně je? A jak jsou veliké? A víte co? Jsou naše!! Naše? Já říkám moje! A těm vašim ty naše hvězdy vyhlásí válku! Kdo těm vašim dovolil sdílet s těmi našemi oblohu? A jsou jinak velké! Urážka! Hanba..! Vzpoura ! Dokud žije člověk, nabízí se otázka, jestli by nebylo bezpečnější nebe bez hvězd.. Krásná ukázka naší mentality. Chatrné funkčnosti a uvěřitelnosti demokracie. Lidské ovlivnitelnosti. Přirozené sebestřednosti. Samolibé solidarity i nenávisti. Jednoduše - nejednoznanosti a nesoudržnosti lidstva jako celku. (aplikujte s klidem i na druhou stranu konfliktu) Jak jdou roky, mám opravdu pocit že člověk je ve své podstatě zlý a ''hodným'', respektive v očích dnešní vykonstruované společnosti pokřiveně dobrým, se stává jen zatvrzelým deformováním jeho osobnosti. Nehledě na to že vůbec pohled lidí na to, co je správné, nemá s tou původní ideou z globálního hlediska moc společného. Protože nic absolutního jako Dobro neexistuje. Vždy na sebe váže odvrácenou stranu, která je naopak pro jiné ta lícová. Ale to přece víme.. Jo. Ale je to další hloupost. Protože ve snaze zmírnit náš omyl, vylepšíme teorii uznáním rubu i lícu aktu - Chyba. Jakékoliv rozhodnutí je mince o tolika stranách, že by v důsledku nebylo možné ani pro nejzanícenějšího pacifistu udělat jediný krok, aniž by sám se sebou několik let neodmítal mluvit. Na druhou stranu by byla chyba na základě předešlého konat jen absolutní zlo. Ač je to podle této teorie jedno. Jsem rád za svou omezenost a neschopnost vše domyslet. Námět, hudba, režie, scénář, kamera, střih, obsazení.. Nový člen mé TOPky. ()

-bad-mad-wolf-

V podstatě pěkná konina s typickými atributy béčkové filmografie (vše se v dobré obrátí, hrdinové jsou nezasažitelní, záchrana přichází na poslední chvíli, účelnost akce podléhá efektnosti...), ojedinělé je ale její pojetí. Příběh lze totiž přijmout doslova jako babskou povídačku, mezigenerační pohádku o hrdinství předků, pouze ten zanícený (mimozemský) dědeček vypravěč je nahrazen pojetím alá dokument - a tyhle dvě protikladné věci fungují v jednom celku na výbornou. Ostatně, posuďte sami - SPOILER - emzáci jsou v exilu na Zemi, jsou utlačovaní, odmítaní, zastrašovaní, když tu náhle přijde moment, kdy se jeden z utlačovatelů chtě nechtě musí přidat na jejich stranu. Neohroženě při nebezpečné akci získává chybějící předmět pro aktivaci kosmického korábu, pomáhá novému příteli uprchnout a sám zůstává jako živoucí legenda změněn v jednoho z mimozemšťanů, pro svou původní rasu mrtvý a zatracený. - KONEC SPOILERU - Dokumentární forma s akční režií obstarávají slušné vyprávěcí tempo a triky jsou na nízký rozpočet zdařilé, ALE... zůstává zde bohužel také absence schopnosti výrazněji zasáhnout mysl či emoce a ustřelená druhá polovina, která už je zcela tuctovou akční srágorou. District 9 je tak filmem zábavným a originálním, ale i přes přítomnost satiricky vyznívající výpovědi o xenofobii dlouhodoběji rezonující zážitek nenabízí. ()

lesumir

Docela jsem se bál tý dokumentaristický formy, ale není to tak hrozný, naopak, působí mega sugestivně a celkový dojem je masakrující. ()

Hrabka

Na jednu stranu poměrně originální sci-fi se skvělým nápadem. Na druhou stranu zase film s neuvěřitelným množstvím nelogických a stupidních situací a faktů. Teď začne dlouhý spoilerový seznam věcí, které mi ve filmu příjdou divné --- mezidruhová prostituce - sepisování smluv - stupidní nalezení a zabavení nádobky s kapalinou - Kreveťáci umí číst - „tovární“ kamery - přepadení jen ve dvou - zajímal se o něj celý svět - proč ho tak bezhlavě honili - rozumí si až moc dobře - proč se prostě nějak nedomluvili, že krevetaci mohou odlětět pryč, což všichni chtěli a wikuse mohou vyléčit - spousta nevysvětlitelných věcí (loď se drží po letech ve vzduchu) - nenašli modul který spadl z lodě - Wikus umí ovládat bojové monstrum, modul - největší tvrďák „Řepkův brácha“ zůstane samozřejmě až na konec - bezhlavý útok na wikuse a krevetaky - podruhé když modul letěl k lodi tak po něm nešli - chaotický konec --- Dobrý film, dokonce jsem ho viděl dvakrát, ale až mockrát jsem si u filmu řekl "co je tohle za blbost". Že to bylo udělaný jako dokument se mi docela líbilo. Rozhodně bude pokračování a já jsem docela zvědavý, co bude dál. 65% ()

kinej

Mám rád ten pocit, když mám od filmu vysoké očekávání a on je ještě překoná. Distict 9 se povedl bez výhrad, nemá slabá místa ani nic co by ho kazilo. Převádí na filmové plátno to co jsme již mohli vidět ve stovkách 3D stříleček, ale dělá to strašně dobře. Jednak je zde chytalvý příběh a jednak jsou zde takové akční scény, u kterých člověk téměř zatíná zuby. Bravo. ()

cheyene

Moje objektivní hodnocení je 3,5*. Jsem si jistý, že ještě před pár lety bych tento počin ohodnotil mnohem hůř...To je trochu důkaz toho, že čím více filmů člověk vidí, tím objektivněji posuzuje a mění se i jeho vkus. Při spuštění District 9 jsem byl docela rozčarován a kladl si otázku, zda neztrácím čas u tohoto snímku. Nelíbila se mi ani forma, jakou je příběh vyprávěn, avšak později jsem si zvykl, nechal jsem se více vtáhnout do děje a patrně se mi to odměnilo. Příběh není nijak zvlášť originální, ale je dobře řemeslně zpracován, což se cení. Líbil se mi závěr, který dopadl poněkud jinak, než jsem myslel. ()

paascha

Hnusní kreveťáci. Asi předci Dr. Zoidberga:-)))) Ultra rasismus, který přerůstá i sebe. Kde to vlastně skončí? Btw. hlavní hrdina mi silně připomínal jistého Krčmáře, který jezdil škodovkou, na klíčích měl placku Porsche a tvrdil, že to má v garáži, aby si na silnicích neojel gumy. ()

nunka

Neill Blomkamp natočil film na pomedzí scifi, dokumentu, sociologického prieskumu a akčného žánru. Po sterilnom úvode (20-30 min.) servíruje pútavú tematiku neznášanlivosti, vykresľuje svet slizkých zelených potvoriek, ktoré sa ťažko tolerujú, lebo sú iní. Vynikajú zjavom, zvyklosťami, inteligenciou, avšak prišli tam, kde nie sú vítaní. Okrem bojovných scén a bránicich sa kreveťákov si možno vychutnať veľa vecí, a preto otázku kto je v tomto filme dobrý a kto ešte lepší či naopak si zodpovie každý sám. ()

juta

Loď úžasná, opravdu realistická, skvěle zapracovaná do prostředí. Jímal mě takový zvláštní pocit při záběrech mající v hledáčku tu obrovskou loď vznášející se nad městem. Kdyby něco takového jednou navštívilo naší planetu, tak bych snad na to nepřestal zírat. Tenhle film je dost odlišný od podobných filmů, což mu dává určitě velké plus. Jihoafrické prostředí, super mimozemské zbraně a celkem dobře zpracovaní kreveťáci, byly trefy do černého. ()

Fiftis

Signifikantná retardácia deja a prechod zo sympatickej sci-fi agitky do biotechnologických gladiátorských zápasov uberá na počiatočnom kúzle, no aj napriek tomu film obstojí v konkurencii. Príjemná zmena a dôkaz, že aj ne-hollywoodsky (v District 9 nevystupujú žiadne ,,hviezdy,“ vyhnutím sa implementácie star systému, až podozrivo nízky rozpočet, jedna postava hrá a dabuje všetkých mimozemšťanov) film si dokáže získať srdcia divákov po celom svete a zároveň byť aj nositeľom varovania i závažného posolstva. ()

Shakers

No.Na tento film som sa tešil už dávno.Počul som samé chváli, videl skvelé Traileri a myslel som, že to bude pecka.Keď som si ho už konečne pozrel, tak som si povedal: to bolo už všetko.Film bol dobrý, miestami zaujímavý, ale niekedy aj nudil.Tých kreveťakou som si moc neobľúbil, ale to ani ľudí.Nebola tu pre mňa žiadna postava ktorej by som mohol pri tých akciách fandiť.Čo sa tyká akcie, tak tie sa my páčili najviac.Po technickej stránke je tento film rozhodne vysoko.Zase až taká hrôza to nebola, len trochu sklamania. 70% - 3* ()

lamps

Což o to, originální to je, ale nemohl jsem se zbavit pocitu, že režisér ve snaze co nejvíc natrhnout publiku prdel někdy totálně přehrává, což se podepsalo hlavně na tom šíleně akčním a stokrát ohraném závěru. Na druhou stranu stěžejní myšlenka je opravdu vydařená, vyprávění v lehce dokumentárním stylu je poměrně svižné a zobrazení mimozemšťanů coby opovrhované chátry společnosti živící se odpadky je skutku nevídané zpestření, na které si musí každý udělat svůj vlastní názor. Já rozhodně zhlédnutí snímku vřele doporučuji, neboť je zářným příkladem toho, že i z mála se dá vytěžit kvalitní a napínavé sci-fi, které si na nic nehraje a servíruje to divákovi pěkně od podlahy. Ovšem kultovku bych z toho nedělal ani v nejmenším. 75% ()

KlárkaS

začátek filmu. chci říct wow. Vyslovím jenom to dvojité v a koukám s otevřenou pusou celý film. dojedou titulky a já konečně můžu doříct i OW. Dobrý film! Akorát zamrzí momenty typu: 'mysli na svého syna' a 'já tě tady nenechám'. ale stejně, na pana Blomkampa si dám pozor :) ()

DaliX

Tak takto vybrúsené, premyslené a do detailu vypiplané sci-fi som už dlho nevidel. Odhliadnuc od toho, že dnes je to už o niečom inom ako kedysi je až neuveriteľné ako si District 9 udržiava dokonalú atmosféru reality nakrútenú dokumentárnym štýlom a zároveň jedinečnú originalitu akú tento film bezpochyby má. Prvá polovica filmu je skôr dokumentárne sci-fi a v tej druhej sa to postupne mení na akčnú jazdu, čo je síce neuveriteľné, takýto štýl akým Neil Blomkamp sfilmoval tento snímok tu ešte nebol a celkovo tento film patrí medzi najlepšie sci-fi aké som kedy videl a rozhodne aj poslednej doby. Je až neuveriteľné ako za taký nízky (na naše pomery mimoradne drahý ale USA je iná liga) rozpočet film obsahuje prekvapivo výborné a vymakané vizuálne efekty, na ten rozpočet je to rovnaký zázrak ako u filmu Avatar. Už Avatar vlastne ukázal akí sú ľudia bezohľadní voči inej rase, poprípade ostatným bytostiam za účelom dosiahnutia zisku ale v tomto filme sú z nich absolútne svine. Celkovo sa mi film nesmierne páčil a ten otvorený koniec síce nebol taký ako by som očakával, ale načrtol pokračovanie a bol by som veľmi rád, keby nakrútili dvojku. ()

JohnnyD

"Fók jú!" Blomkamp je skvelý v tom, že do 110 minút dokáže natrepať také kvantum nápadov, aké by iným tvorcom stačili minimálne na tri filmy. Máme tu alegóriu na apartheid, body horor, buddy movie, či záverečnú akčnú smršť. Problém je, že tieto jednotlivé pasáže fungujú len samy o sebe. Od momentu, kedy sa body-hororová línia premení na tímovku, kde alien a človek bojujú proti MNU, akékoľvek elementy body hororu z filmu vymiznú. Napriek tomu, že viditeľne mutácia ďalej prebieha, všetko to ostáva len vo forme masiek a motív už Blomkamp ďalej nerozvíja (ani hlavný hrdina to už veľmi neprežíva). Podobne to je s tou alegóriou na apartheid. Kým toto je kľúčový bod prvej časti filmu, v poslednej časti pri finálnom strete votrelcov a ľudí, motivácia vojakov a MNU nie je nijako rozvíjaná a posúvaná vopred a pôsobia ako banda tupcov, ktorá zabíja votrelcov, lebo... lebo. Blomkamp je jednoznačne skvelý režisér a má úžasné nápady, no mal by si najať lepších scenáristov. 7/10 ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)