Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Lavran

Wow! Zjevení z nečistého nebe nad Johannesburgem! Progresivní, sofistikovaná, stylisticky vybroušená, dynamická a temporytmicky vyrovnaná jízda, která člověku zvedne hladinu adrenalinu už od první zasvěcovací minuty a nepoleví do nájezdu závěrečných titulků. Dravý dokumentární styl v hravé kombinaci s "béčkovou" laciností (halda nezastíraných nelogičností a důraz na nepravděpodobnost) a videoherní estetikou, tvůrčí důvtipnost, nezanedbatelný sociálně-kritický rozměr, relativně "směšný" rozpočet, ale výsledek na úrovni několikanásobně dražšího spektáklu (podobně jako kdysi Sunshine), nesympatický hlavní hrdina (sic!) procházející nepříjemnou proměnou, to vše činí z tohoto zcela nečekaného kinematografického úkazu omračující a jedinečnou událost. Nejdříve Star Trek, nyní District 9 a za dveřmi Avatar. I kdyby poslední jmenovaný nedostál všem očekáváním, není pochyb o tom, že se rok 2009 zapíše zlatým písmem do kronik filmové sci-fi (a nejen tam). ()

Kaka

Revoluční v ďábelském režijním stylu a celkovém pojetí, nadstandartní v akčních scénách a syrovosti, průměrné ve vizuálních efektech a v celkovém technickém zpracování, podprůměrné v myšlence a celkovém pojetí scénáře. Aneb přesně takové jak se čekalo. I tak je to ale velmi dobrá zábava. ()

Spiker01

To bylo vážně super! Absolutně nudnej a nutně vysvětlovací začátek, ale jakmile se to rozjede, tak to je paráda. Děj se odehrává komplet v Johannesburgu, odkud pochází většina štábu, a filmu to nesmírně svědčí. Blomkamp dokázal vytvořit skvělý film po všech stránkách...85% ()

Krouťák

Nu, jistá originalita se Districtu upřít nedá, ale ruku na srdce - byla tam spousta scén, které jsme už viděli mnohokrát ( jediný rozdíl je v tom, že je nehrálo duo '' člověk - emzák '' )... Každopádně o MOC zajímavější, než Spielbergova Válka Světů, u které jsem si nudou vytrhával vousy z bradky ( au ). Pravděpodobně si timhle výtvorem pan Blomkamp zpřístupnil nové možnosti, tak jsem velice zvědav, s čím na nás přijde příště - tohle bylo slušný 80%. ()

Falko

BAFTA Awards - 7 nominacii: Rezia / Strih / Kamera / Vyprava / Zvuk / Vizualne efekty / Adaptovany scenar ________ Tak toto bol narez, aky som uz dlho nezazil. Take nieco originalne nevidim casto a myslim si, ze najväcsou vyhodou pri sledovani filmu je nepoznat scenar. Jednoducho viete z trailerov, ze nad Johannesburgom je akasi vesmirna lod a su tam mimozemstania a prave preto, ze som netusil, o co tam vlastne pojde, kazdou pribudajucou minutou bol dej stale viac zaujimavejsi a napinavejsi, reziser nesetril ziadnymi sokujucimi zabermi a najviac ma potesil zaver filmu, pretoze nechal otvorene dvere pre pripadne pokracovanie. Herci su neznami, ale to mi vobec nevadilo. Hlavny hrdina zahral svoju postavu velmi dobre, aj ked som sa mu cudoval, s akym nadsenim a bez strachu sa medzi ufonov vybral. Peter Jackson ako producent priniesol dalsi velmi kvalitny film a uz dnes sa tesim na jeho reprizu. _______ Sharlto Copley - (Wikus Van De Merwe) +++ Jason Cope - (Grey Bradnam) +++ Nathalie Boltt - (Sarah Livingstone) +++ Sylvaine Strike - (Dr. Katrina McKenzie) +++ John Summer - (Les Feldman) +++ William Allen Young - (Dirk Michaels) +++ Nick Blake - (Francois Moraneu) +++ Produkcia: Peter Jackson +++ Hudba: Clinton Shorter +++ (Videl v kine 15.09.2009) +++ ()

castor

Filmový průmysl se nenávratně změnil. Doba technologického pokroku umožňuje dělat si na plátně, co je libo, plnit si kdejaký dětský sen, uspokojit jakoukoliv lidskou fantazii. Inu, ambicím se meze nekladou, a tak se pánové Neill Blomkamp a Peter Jackson zhostili projektu, který nemá obdoby. Úředník Wicus van der Merwe v něm má jediný úkol – přestěhovat obyvatele slumu na jinou, vhodnější destinaci. Pro někoho možná banalita, jen kdyby oněmi obyvateli nebyli přerostlí, mimozemští kreveťáci, kteří na leccos reagují dosti agresivně. Ostatně jako lidi, netolerující jakoukoliv jinakost. Už jsou tu dobrých 20 let a za tu dobu se nenašel recept na vzájemnou existenci. Oni sami by rádi zpět na svoji planetu, ale zatím to holt není možné. Utlačování a pečlivý vojenský dohled na Modré planetě rozdmýchá na maximum právě Wicusova vidina kariérního posunu. Právě on je reprezentativním vzorkem naší rasy par excellence. Kašle na úřednické metody a coby politicky nekorektní svině plní své poslání. Lidé z jeho okolí se v této první části snímku vyjadřují k celé situaci, nastiňují svoje názory na mimozemskou existenci, vše v lehce dokumentárním ladění. Naštěstí Blomkamp záhy změní žánr (a nebude tomu naposled), dá prostor klasickému hranému materiálu a plně zabředne do ošoupaných béčkových vod, kde budou lítat lidské končetiny a náš posránek Wicus začne nemile reagovat na následky nákazy.. Bude to boj jedince proti všem, jedince proti svým nejstrašnějším nočním můrám – škoda jen, že se nejednou dočkáme heroických gest a nánosu klišé. Ostatně už v úvodu trošku chybí hlubší náhled na celou situaci (že by to celé bez problémů fungovalo tolik let?), jsme až příliš agresivně vystřeleni do centra dění, nicméně Blomkamp použil takový rytmus vyprávění, že to ani nevadí. Navíc na plátně exhibuje s takovou jistotou, že mu předešlé výtky rád prominu. Řada na první pohled obyčejných scén je opravdu výborných, nápady tu seká jako Baťa cvičky. Těžko ale lze odpustit ony oslí můstky a šílené náhody, které až podezřele často našeho hrdinu provázejí v druhé polovině snímku. V sofistikované sci-fi se sociálním přesahem to akceptovat jednoduše nelze. Každopádně vedle technické stránky (film vypadá o dost dražší, než nakonec byl) potěší i část herecká, gradace děje, celková tvůrčí odvaha i chtíč dotahovat věci do konce!! Palec nahoru a těším se na Avatar. ()

viperblade

Nejdříve se o to pokoušel Watchmen. Potom Terminátor a nakonec i Transformers, ale žádnému to nevyšlo. A cože to bylo? Tyto filmy se pokusily být filmem roku. Pak ale přijde District 9, nějaký Neill Blomkamp a vytře si s McGem zadek a jako sváču si dá Baye. Protože tohle je nekompromisní film roku! Začátek, který se nese v dokumentárním stylu (je dobře, že zde nehrají profláknutí herci, protože to filmu dodává na autenticitě) se mi dost líbil a myslel jsem si, že lepší to už být nemůže. Pak ale přišly další scény, které mě utvrdily v tom, že může. Že je D 9 zřejmě nejlepší sci-fi roku, to snad ani nemusím zdůrazňovat, ale co musím znovu podotknout je to, že pro mě tohle JE film roku. V mých očích ho může překonat pouze jediný kandidát. Avatar. Je to sice úplně jiná liga (jednak to bude 3D, jednak stál Avatar o "něco málo" víc, než 30 milionů), ale stejně. Na Blomkampa se teď zaměřím mnohem více, snad se mu dostane do ruky ještě pár dobrých námětů, z něho může něco být! Jasných 100 %! ()

Rogue

Levný a originální žánrový mix jehož B-power drtí scifi posledních let jak mimozemské zbraně prasata. 30 mega, digitální kamery a moderní dokumentaristický styl, který skloubil to, co se povedlo v Rec s tím, co se nepovedlo v Redacted. Místy bohužel dost hloupé a nepříliš logické. 7. ()

Rex Mundi

Veľmi... zaujímavé... Po čase konečne jeden inteligentný, napínavý aj neklišovitý scifáč. Dobre, občas zlyhá aj inteligencia (profesionálni vojaci by svojho "muža" už dávno dali dolu) a občas sa nájde aj štipka klišé, ale stále je to prvotriedna sci-fi zábava. A prisámbohu, na konci som si fakt priala, aby nakrútili pokračovanie! Pri takomto potenciále by mohlo byť ešte lepšie. Tesne pod 5. ()

D.Moore

Jedním slovem: Úžasné. Více slovy: Způsob, jakým to District 9 natírá všem sc-fi "senzacím" poslední doby, jako Transformers, Terminatoru Salvation a koneckonců i Avatarovi, je ohromující. Tak originální, plný neotřelých nápadů, strhujícím způsobem natočený a co se týče hlavního hrdiny i skvěle odehraný film jsem dlouho, předlouho neviděl. Natočit sci-fi akční podívanou, která v sobě skrývá i hlubokou, aktuální a setsakra palčivou myšlenku, to chce víc než obyčejný talent. A Neil Blomkamp ho má podle všeho na rozdávání (Jackson holt ví, do koho peníze vrazit). K tomu všemu přičítám exotické prostředí JAR, hudbu, bezchybně udělané ufouny a dokumentární styl, který opravdu vtáhne do děje... A vychází mi pět poctivých, stoprocentních hvězd. ()

MM_Ramone

Pod patronátom skúseného Petera Jacksona natočil v roku 2009 režisér Neil Blomkamp snímok "District 9". Je to veľmi zaujímavý a veľmi originálny sci-fi film. Nad juhoafrickým mestom Johannesburg pristane obrovská, vesmírna loď. Na jej palube je viac ako milion mimozemšťanov. Hnusní, nechutní kreveťáci. Uviazli na našej planéte. Pod ich nefunkčnou loďou vznikol veľký mimozemský slum. Pri likvidácii tohto nelegálneho tábora je jeden z agentov infikovaný neznámou látkou, ktorá začne pôsobiť na jeho DNA. Začne sa pomaly meniť na jedného z kreveťákov. **** ()

Dan9K

Po strašně akčním traileru, který jsem pár dnů před zhlédnutím viděl, jsem filmu moc nevěřil, ale teď říkám, že District 9 je jedna ze dvou nejlepších sci-fi 21. století ( spolu s Potomky lidí), nepočítaje seriály. Snímek snad potěší jak fanoušky sci-fi, tak akce, tak krve. Dokonce je to i dosti netradiční skličující drama, kromě závěrečné části, která je skoro čistou rubačkou a jako jediná mi ne zcela sedla. Už od začátku District 9 naznačí, že nebude tak úplně tradičním zástupcem subžánru "invaze mimozemšťanů na Zemi" a to tím, že děj filmu nenasměřuje do nějakého velkoměsta Spojených statů, ale do velmi netradičního a zajímavého Johannesburgu v JAR. Další věcí je silný dokumentaristický styl, díky kterému je snímek jednak hodně napínavý a zároveň se stává i uvěřitelnějším. K většině postav jsem si vztah moc neudělal (snad s výjimkou dvou, z toho je jedna silně rozporuplná a názor na ní jsem neustále střídal), ale o to více jsem přál "cizincům" jako celku, jelikož lidstvo se opět ukáže v celé nahotě. U cizinců bych měl možná jedinou malou výtku a to k jejich vzhledu, který je na můj vkus moc humanoidní a moc "predátoří", ale jejich kukuč je sympatický, takže proč ne. A ještě bych měl jednu věc; tohle stálo 30 milionů dolarů? Američtí kolegové a autoři Transformerů a jím podobných by se měli přiučit u Jihoafričanů a Novozélanďanů, District 9 totiž vypadá mnohem dražší. ()

Niktorius

Když už jsem si po několika letošních filmových zklamáních (Bay se Scottem okamžitě za dveře!) začínal myslet, že už mě hollywoodské akční blockbustery nadobro přestaly bavit, přišel Blomkamp se zástupy divokých kreveťáků, jedním změkčilým kravaťákem a jedním sestsakramentsky nabušeným mechem, aby mě znovu uvrhnul do pocitu čirého nadšení z jednoduchého, ale do posledního detailu efekt(iv)ního filmu. Čert vem, že jsem původně čekal intelektuálnější a zadumanější podívanou, co do intenzity prožitku a vtažení diváka do sebe se Districtu 9 nevyrovná žádný jiný snímek několik měsíců nazpět. A je to i lepší než Mostrum, pro jehož povahu jedné velké atrakce od začátku do konce se veškerý zážitek rozplynul ještě dřív, než stihli v sále rozsvítit. Ano, je smutné, že osvědčení borci typu Bay, Scott, nebo Proyas letos příliš nezazářili, ale proč brečet. Už mají na kontech dobrých filmů hromady a důležité je, aby se v branži objevil někdo nový, kdo jejichž žezlo dokáže převezmout a pozdvihnout ještě o něco výš. A na to je Blomkamp jedinečný kandidát. [Viděno v kině. Jestli se někdo spokojil s tím kvalitativně pochybným ripem z netu, je to jeho blbost.] ()

Spooner

Velmi originální sci-fi s opravdu hutnou atmosférou, nadzvukovým tempem a hlavně výborným přistupem Neilla Blomkampa. Ten to celé natočil hodně neobvyklou formou a tak se to celé ze začátku profiluje jako dokumentární film, aby to v půlce přešlo do trochu očekávané sci-fi akce. Ale co na tom, když je ten přechod udělán velice efektně a když ta celá závěrečná asi půlhodinová akce vypadá stokrát líp než takový nejméně 5x dražší Terminator. Celý to opravdu vypadá jak blockbuster za takových 150 mega a ne pouhých 30. Tady je vidět, jak na dřeň se dá využít rozpočet. Kreveťáci totiž vypadají neskutečně dobře. Příběhově je to také velmi dobré a celý ten nápad byl výborně využit, hlavně to prostředí ghetta. Ke konci se sice pár chybek ve scénáři najde, ale to jsou fakt maličkosti. Jenom s tim hlavním hrdinou jsem měl trochu problém a moc jsem mu to nevěřil. Neill Blomkamp si ale zaslouží hlubokou poklonu za práci co odvedl a přinesl nám film, který je svěžím větrem pro dnešní sci-fi žánr. Na tohodle chlápka pozor. ()

Faustka

Mocná MNU využívající známých praktik z postu silnějšího z rozhodností nařízenou do nejmenších detailů připravenou a hlavně neočekávanou (jen těžko by se tito vesmírní robinsoni infiltrovali mezi agenty) razii do komunity Sektoru 9, připomínající v lecčems zátah na vietnamské tržnice, až s palčivostí reality (ve většině bez výsledného efektu). Kde bral Blomkamp asi inspiraci? „Kreveťáci“ sice neovládají s takovou promyšleností úskoky lidské vychytralosti, ale i tak jejich sounáležitost vynahrazuje tento, tolik důležitý nedostatek. Příště však si jistě nevyberou Johannesburg, kde je pro ně horká půda, ale zakotví nad New Yorkem nebo Washingtonem, D.C. to je tutovka... ()

Davies182

Half-Life2 hadra! Takže, máme tu několik indicií, podle kterých lze poznat, že si Blomkamp tuto hru buď velice oblíbil, že je jejím obrovským fanouškem, a nebo že ji prostě hrál a přišla mu fajn :-). První indicie: ohromná věc nad městem, ze které jde strach a respekt, a která mění životy všech obyvatel pod ní. Druhá indicie: parádní atmosféra, která nemá včetně emzáků vůbec daleko k prostředí, ve kterém se nejlepší FPS století odehrává. Třetí indicie: hmatatelná a lehce uvěřitelná mytologie, v Districtu 9 už chybí jen pán s kufříkem! No a nakonec je zde úchvatná přehlídka kreativních zbraní, aneb jak by se asi tvářili ochránci zvířat, kdyby viděli, jak se hlavní hrdina rozhodl vyzkoušet gravity gun na bezbranném prasátku? Pecka! V podstatě se to ani nedá označit za prachsprostý kopírák, protože H-L2 je přeci jenom PC hra, a District 9 spadá do filmové kultury. A co se týče nápadu a zpracování snímku, ten si z Gordona Freemana nebere vše, ale jen těch pár nejlepších nápadů, viz výše. Pak už jede pan režisér zase jenom za sebe, a pomáhá mu v tom (můj nejoblíbenější) Peter Jackson. Ten nejenže se v posledních letech dokázal z obtloustlého hobita s plnovousem změnit na sympatického muže s normální postavou (závist, chlape, napiš mi mejla, jak´s to udělal), ale dokázal Blomkampovu filmu vtisknout šmrnc a napětí, jaké jsem v kině dlouho nezažil - a to je přeci jen pro hollywoodskou kulturu důležitější fakt. Snímek je akční po celou svou stopáž, a i když na tom má olbřímí zásluhu vychytaná ruční kamera, tak se prostě pořád něco děje. Malý zádrhel se objeví zhruba ve čtvrté pětině filmu, jenže to se dá s přehledem odpustit vzhledem k tomu, co po ní následuje. No a malinká poznámka nakonec: příště je lepší vypravit se na podobnou pecku nejlépe ihned na premiéru, protože něco takového jsem zažil naposledy u knižního Harryho Pottera: celý svět kecá v kancelářích, autobusech, na ulici jen o Districtu, a já jsem znal pomalu půlku příběhu ještě před tím, než jsem se v sále posadil na zadek. Takže Avatar je jasnej - půlnoční projekce. ()

petero

Tento rok je to po The Children práve District 9, ktorý ma strhol tak ako si prejem v tom najlepšom slova zmysle. Najlepšia herná adaptácia žiaľ bez základu v nejakej hre (ale Half-Lifeom to vonia), že „kreveťáci“ sú vytvorený počítačom? – pche, to nie je možné, to vidieť pri každom 100 - 200 mil filme, nie pri tomto za 30 mil, kde pôsobia absolútne skutočne, wow!!! A na záver ... ako dobre že Halo nedostal zelenú, nevznikol by District 9. ()

Mahalik

Óh, jak rád bych napsal nějaký pěkný konstruktivní komentář, který by obsahoval personifikace, skvělé metafory...Konec by obsahoval větu: "A po skončení filmu jsem byl unesen. Do prostoru, kde mě kreveťáci rozprášili ve vesmírným tichu." Tady a teď Vám odpovím na veledůležitou a nesmírně potřebnou otázku, která změní váš život. District 9 není úžasný! A planeta se zastavila, lidé si dřepli na bobek, zvířata přestala kopulovat...ticho! Ale já si za tím stojím skálopevně, protože když očekáváte mimořádnost, tak taky mimořádnost chcete. Jenže slečna mimořádnost někde stavěla hrad z písku a na diváka kašlala. Její odnož atmosféra ovšem jela jako ďas a tahala film nahoru, div se nepřizabila. Když vytěsním z hlavy komediální začátek, který se vůbec neslučoval se zbytkem filmu a rušil jako blázen, přimhouřim oči a máš tam 4, Districte! Ale je to o kreveťáckej vous. P.S.Viva la mimozemské mímo. Opravdu, při pohledu na toho mrňouse jsem vždycky pookřál... ()

gogo76

Rýchli strih a dokumentárne roztrasená kamera v úvode vo vás ihneď vzbudí pocit autenticity. Asi po 15 minútovom úvode, kde sa dozvieme o mimozemšťanoch mnoho zaujímavého, sme vtiahnutí priamo do veľkej sťahovacej akcie, ktorú sa príbeh iba začína. Scenár je výborný, príbeh napínavý a chválou nebudem šetriť ani na hudbe, neopozeraných hercoch, či zaujímavých "kreveťákov". Už si ani nespomínam, kedy som naposledy tak dychtivo očakával, čo bude nasledovať. Príbeh obsahuje pár nečakaných zvratov, po ktorých som bol ešte nedočkavejší. Akčné scény sú výborné, krvavé a to, že mimozemšťania nepristáli v New Yorku, ale v Afrike, je tiež skvelý dielik tohto dokonalého celku. Pre mňa osobne je to najlepšie scifi o mimozemšťanoch, aké som videl. Konkurovať môže iba Votrelec. Som rád, že tvorcovia nechali dvierka pre možné pokračovanie otvorené, pretože by som bol rád keby vzniklo."Kreveťák sľúbil, že o tri roky je späť, a ja len dúfam, že v našom reálnom svete to bude skôr". Film 100% ()

Ony

Já tuhle vydřenou - BBC hadr - autenticitu v hraných filmech prostě špatně snáším a především na mě vůbec nepůsobí tak, jak by měla. Nicméně když mě začala nudit a já prahla po romantické lince, bác – byla romantická linka. Pak to chtělo nějaké to roztomilé děcko a bác – bylo roztomilé děcko. Potom přišel čas akce a bác bác bác – byla akce. Pak chyběl ještě dojemný konec a bác... no nevím. Je fakt, že je to navenek všechno trošku zdeformované, ale základ je úplně tradiční a přímočarý. District 9 spíš oblbuje, než že by skutečně překvapoval. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)