Socialismus

• Česko Film Socialismus (více)

Jedné noci vyzvou dva sourozenci zcela vážně své rodiče, aby jim vysvětlili význam slov Volnost – Rovnost – Bratrství. Dětsky upřímná otázka nedovoluje omezit se na otřepaná klišé, a tak rodiče a s nimi i tvůrci a diváci musejí bilancovat, odkud vzešly a kam dospěly tyto ideály. Během projížďky výletní lodí po Středozemním moři se otevře horizont s množstvím dalších otázek, příběhů, událostí, iluzí, mýtů a lží. Koláž názorů náhodných pasažérů, mezi nimiž jsou válečný zločinec se svou vnučkou, významný francouzský filosof Alain Badiou, americká zpěvačka Patti Smith, či moskevský pohlavár, se prolíná s různými obrazovými materiály, které nás přemístí do Egypta, Palestiny, Oděsy, Hellas, Neapole či Barcelony.
Jean-Luc Godard, enfant terrible světové kinematografie a jeho šest spolupracovníků, natočili společný opus o nenaplněných ideálech západní společnosti plný kritické sebereflexe, nečekaných spojení, umělecké kreativity a vtipu. (oficiální text distributora)

Filmserver.cz (Vratislav Šálek)

"Klasik světového filmu se ve svém novém snímku (nejspíš) zamýšlí nad úpadkem civilizace za posledních pár století. Jeho vize a snaha se však zcela míjí účinkem a celé to vypadá spíše jako nepovedené domácí video." více

Indiefilm.cz (Martin Horyna)

"Jako koncept je Socialismus geniální. Do úzké skupiny diváků, kteří jej nadšeně ocení, já však nepatřím. Opakované ponořování do Godardova myšlenkového světa by divákovi jistě odhalilo jemnější strukturu pletiva snímku. Socialismus se ovšem praxi opakovaného shlédnutí vehementně brání." více

MovieScreen.cz (Adam Fiala)

"Socialismus bych nikomu nedoporučil, ale i to je samo o sobě dostatečné doporučení pro odvážné a hloubavé. Socialismus je trýznivé cosi, co není filmem a bytostně ho uráží." více

Topzine.cz (Tereza Janíková)

"Ne sice tak výrazně jako před padesáti lety, i dnes však Jean-Luc Godard víří vody jak kinematografické, tak společenské. Ovšem jak úspěšně a s jakým dopadem, to je otázka." více

25fps.cz (Miloš Kameník)

"Socialismus bude pro někoho umělecky originální a intelektuálně burcující disputací, pro jiné diváky pouhou pseudointelektuální exhibicí, akademicky suchopárnou a nesrozumitelnou nudou. Naopak na režisérovi skalní fanoušky by mohla symbolika působit místy příliš konkrétně a v rámci celé autorovy…" více