Gumnaam

všechny plakáty

(mOnkey)

Indická variace na Deset malých černoušků se zpěvy a tanci? To jsem si nemohl nechat ujít. Úvod filmu je zbytečně dlouhý, což si vysvětluju tím, že Indové musí plnit kvóty a spotřebovat co nejvíc filmového materiálu. Naštěstí se to docela slušně rozjede, „hosté“ skončí v obřím sídle na opuštěném ostrově a zábava může začít. Během sledování jsem dostal nápad, jak mohli všichni vyváznout z téhle šlamastiky se zdravou kůží. Je to velmi prosté, stačilo neotvírat pusu a nezpívat. Jakmile totiž skončí veselé popěvky, často se hned nato něco nepěkného semele. Herecké výkony působí dost teatrálně, často hraničí až s karikaturou (služebný), takže se zdá, jako kdyby ansámbl utekl z divadla (a některé scény vypadají, jako by měly stejný základ). Což má potom v kombinaci s uvolněnou atmosférou za následek, že je to (tedy aspoň v první polovině) vlastně spíš komedie než krimi (a v závěru to docela ironicky zase tíhne k hororu). Mezi vraždami nikdo příliš neřeší vrahovu identitu, nenajdete tu systematické prohledávání domu a okolí a hledání stop známé z knihy a některých filmových adaptací. Ale ono je to do značné míry taky tím, že Gumnaam se knihou Agathy Christie pouze inspiroval, než že by ji adaptoval. Když už nic jiného, tak ani tu říkanku o černoušcích tu neuslyšíte. Nevím, jak to ti Indové dělají, ale většinou se u jejich přepálených stopáží nenudím. 70% ()