foto

Frank Miller

  • nar. 27.1.1957 (63 let)
    Olney, Maryland, USA

Biografie

Frank Miller je dnes asi nejznámějším comicsovým autorem na světě. Na začátku své kariéry pouze psal scénáře ke slavným comicsům jako je DAREDEVIL, SPIDER-MAN nebo X-MEN. V roce 1983 už ale začal pracovat na svém vlastním díle pro nakladatelství DC. Stala se jí futuristická vize budoucnosti - RONIN. Kniha sklidila velký úspěch a Miller na ni navázal comicsy GIVE ME LIBERTY a HARD BOILED.

Roku 1986 oblékl do nového kabátu slavného BATMANA v asi jeho nejlepším příběhu - NÁVRAT TEMNÉHO RYTÍŘE. O tom, že dějiny mohou být i zábavné (samozřejmě i krvavé) dokázal comicsem 300, který vyprávěl o boji hrstky spartských válečníků proti obrovské přesile Peršanů v bitvě u Thermopyl. Nejúspěšnější se, ale stala jeho série SIN CITY. Město plné korupce, násilí, prostituce a zločinu navíc obdařil černobílou kresbou a atmosférou noir filmů.

Od roku 1991 vyšlo celkem sedm dílů- DRSNÝ SBOHEM, DÁMA PRO KTEROU SE ZABÍJÍ, VELKÁ TUČNÁ ZABÍJAČKA, RODINNÉ HODNOTY, TEN ŽLUTEJ PARCHANT, CHLAST, DĚVKY A BOUCHAČKY a PEKELNÁ JÍZDA. Miller dal také vzniknout postavě superhrdinky ELEKTRY, která se touží pomstít vrahům svého otce. Frank je také autorem filmových scénářů k ROBOCOPOVI 2 a 3.

Jeho talentu dal na plátně vyniknou až Robert Rodriguez ve filmové verzi SIN CITY. Miller k filmu napsal scénář, část i režíroval a zahrál si roličku kněze. Možná proto je SIN CITY - MĚSTO HŘÍCHU považováno za doposud nejpřesnější převod comicsu na stříbrné plátno. Frankovi se režírování a spolupráce s Rodriguezem natolik zalíbila, že už jsou ohlášena další dvě pokračování. Momentálně je hotov i film podle comicsu 300, který režíroval Zack Snyder. Bohužel bez účasti samotného autora.

Frank Miller už teď patří mezi žijící legendy svého oboru a vyhlídky na budoucnost nemá vůbec špatné. Hlavně díky čím dál většímu zájmu filmařů. Status nejznámější comicsový autor na světě mu asi ještě nějakou dobu vydrží.

Jan "Reiniš" Bodnár

Spisovatelská filmografie

Filmy

2014 300: Vzestup říše - komiks
Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil - komiks
2013 Batman: Návrat Temného rytíře, část 2. - komiks
2012 Batman: Návrat Temného rytíře, část 1. - komiks
2011 Batman Rok jedna - komiks
2006 300: Bitva u Thermopyl - komiks
2005 Sin City - město hříchu - komiks

TV seriály

2020 Prokletá (TV seriál) - komiks
Oběť (E10) - komiks
Jedy (E09) - komiks
Královna víl (E08) - komiks
další epizody (10)
1999 Big Guy and Rusty the Boy Robot (TV seriál) - komiks
1997 Batman (TV seriál) - komiks

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Tvůrcovská filmografie

TV seriály

2020 Prokletá (TV seriál)
Oběť (E10)
Jedy (E09)
Královna víl (E08)
další epizody (10)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(161)