Úkryt

Panic Room

Úkryt

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 112 min

rozpocet $48 million trzby celosvetovo $196,397,415(6.11.2006)

Fincherova thrillerová pecka, která se mi líbí ještě více, než ostatní jeho filmy. Skvěle hrající Jodie Fosterová s dcerou se schovávají v panikárně - opevněném úkrytu v megadomě, kde se zrovna nastěhovaly, a brání se proti vpádu tří lupičů. Forest Whitaker má z nich jasně nejlepší herecký projev i charisma, a nakonec i charakter. Trailer: http://www.csfd.cz/film/2670-ukryt-panic-room/videa/#(3.1.2009)

Opět vynikající Fincherův snímek stavící na originální scénáři machra Davida Koeppa („Carlitova cesta“, „Jurský park“), obsahující neuvěřitelné kamerové jízdy a dech beroucí režijní finesy, skvělou hudbu, výborně napsané postavy, skvělé herce (Foster, Yoakam, Leto, Whitakera postava Kristie Stewartové je asi nejlepší dětská role, co se kdy ve filmu mihlaje naprosto důvěryhodně zahraná) a scénáristu snímku „Sedm“, „Ospalá díra“ a „8MM“ Andrewa Kevina Walkera v roli „probuzenýho souseda“.(28.5.2002)

Strašáci bez psychologické předehry (k Peckinpahovu filmu v jednu chvíli odkazuje ikonický záběr rozbitých brýlí). A vlastně bez psychologie vůbec. Čistý, přímočarý high concept thriller hitchcockovského střihu (tzn. do sebe uzavřený mikrosvět, napětí nadřazené věrohodnosti, větší význam přikládaný tomu, že se bojíme než tomu, o koho/co se bojíme) pro pár herců a jeden barák, jehož "osobnosti" scenárista, kameraman a vedoucí výpravy věnovali nejvíce péče. Kvůli špičkové kameře a zvukovému designu si Úkryt rád zopakuji, ne již tak kvůli postavám, což je škoda, protože právě Fincher s Koeppem rozhodně mají na to, aby stvořili moderní thrillerovou klasiku. 75% Zajímavé komentáře: zputnik, Legas, Jordan, silent cut, Macik(17.8.2005)

Já věděla, proč jsem si dala Davida Finchera do své režisérské topky, a to teprve po tom, co jsem od něj zhlédla jeden film, a to "Sedm". Protože jednoho dne přijdou výjimečné a nezapomenutelné filmové zážitky (Klub rváčů) a nadprůměrné filmové zážitky (Úkryt). První, co mě na tomto snímku zaujalo, byla geniální kamera. Poté se objevil Forest Whitaker coby sympatický lupič s dobrým srdcem a bylo to ještě lepší. Film je nápaditý, napínavý, avšak na podruhé zhlédnutí jsem si povšimla pár drobných provařených žánrových nedostatků (vedle je soused, haló, pomozte nám, slyšíte?). Konec bych čekala více "Fincherovský". Celkově však velký nadprůměr.(23.2.2008)

• - Jodie Foster byla během natáčení podruhé těhotná. (Kulmon)

• - Kristen Stewart během natáčení velmi vyrostla. Na počátku byla menší než Jodie Foster a na jeho konci byla již větší. (Kulmon)

• - Pro roli Meg Altman byla původně vybrána Nicole Kidman a její dceru Sarah měla hrát Hayden Panettiere. Než se začalo točit, roli Sarah dostala Kristen Stewart. Pouhých osm dní před začátkem natáčení si Nicole Kidman poranila koleno, které utrpěla při natáčení Moulin Rouge (2001). Role byla nabídnuta Jodie Foster. Měla na přípravu role pouze týden. (Kulmon)