Úkryt

Panic Room

Úkryt

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002, 112 min

Velmi napínavý thriller se skvělou atmosférou, výkony a kamerou, kořeněný různými vychytávkami typu průlet uchem konvice a podobně. Není to bez vad a zvláště prohození pozic mezi Fosterovou a lupiči je trochu kostrbaté, ale v kině se na to dalo klidně zapomenout. Ještě poznámka. "Nejnormálnější" je relativní pojem. Kdyby to natočil někdo jiný, všichni by o tom mluvili jako o velmi netradičním filmu. :))(8.6.2006)

Já věděla, proč jsem si dala Davida Finchera do své režisérské topky, a to teprve po tom, co jsem od něj zhlédla jeden film, a to "Sedm". Protože jednoho dne přijdou výjimečné a nezapomenutelné filmové zážitky (Klub rváčů) a nadprůměrné filmové zážitky (Úkryt). První, co mě na tomto snímku zaujalo, byla geniální kamera. Poté se objevil Forest Whitaker coby sympatický lupič s dobrým srdcem a bylo to ještě lepší. Film je nápaditý, napínavý, avšak na podruhé zhlédnutí jsem si povšimla pár drobných provařených žánrových nedostatků (vedle je soused, haló, pomozte nám, slyšíte?). Konec bych čekala více "Fincherovský". Celkově však velký nadprůměr.(23.2.2008)

„Vypadnite z môjho domu!“ – „Mama, povedz ´kurva´.“ – „Kurva!“ – „Nie. Povedz ´vypadnite z môjho domu, kurva´.“ – „Vypadnite z môjho domu, kurva!“ Asi som divný, ale jeden z mojich najobľúbenejších trilerov perfekcionistu Davida Finchera, ktorý si pozriem oveľa radšej, ako SEDEM (80%), KLUB BITKÁROV (80%) ale i ZODIACA (80%) a dokonca PODIVUHODNÝ PRÍBEH BENJAMINA BUTTONA (IOO%). Neviem, v tej ukážkovej trilerovej jednoduchosti je akási vzrušujúca krása a pikantná príchuť návyku. Osamotená boháčka (bosá krehko silná Jodie Fosterová mala s Fincherom spolupracovať už v HRE, ale zo spolupráce z rôznych dôvodov zišlo) s problematicky dospievajúcou dcérou (z Kristen Stewartovej v budúcnosti jednoducho MUSÍ niečo byť) kúpi parádny luxusný byt, do ktorého sa však v daždivej noci vkradne trojica viac menej psychopatických lupičov (Whitaker, Leto a najmä Yoakam ako fascinujúci Raoul). Dve samičky sa ukryjú v špičkovo zabezpečenom opancierovanom úkryte, z ktorého sa však veľmi rýchlo môže stať smrteľná pasca. Strhujúci, inteligentne vystavaný a vyrovnaný súboj nervov, pováh a životných postojov, v stiesnených podmienkach. K tomu tradične špičková fincherovská vizuálna stránka a scény, na ktoré sa dá pozerať donekonečna (najradšej mám asi prvý útek do úkrytu naprieč celým domom, dole klobúk za takú výpravu, kameru a strih). Hitchcocka by to podľa mňa riadne bavilo. Už úvodné titulky sú vyriešené čertovsky dobre. Kino Považan 2002(10.11.2004)

Thriller jak se patří plný napětí, cool záběrů, propracovaných charakterů postav, herců a především dobré převedení na plátno. I na více podívání film neztrácí své kouzlo a tak hodnotím 4 hvězdičky...(21.12.2007)

Expozice učebnicově přesná, ale okolo hodiny to zřídne jako stolice po proflámovaný noci a mě osobně to do titulků nedokázalo dostat zpátky. Echt když se ukáže, že je Raoul postava jenom k tomu, aby vytvářela umělý napětí, postavy se začnou chovat jako idioti a Fosterová je najednou přebornicí na napichování telefonů. Digitální průlety nápaditý, ale čím víc stárnou, tím míň fungujou.(6.12.2014)