Faster

Neľútostný pomstiteľ

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2010, 94 min

• gudaulin

Thriller o pomstě, který měl nejspíš větší ambice, ale ztroskotal na zoufale předvídatelném stokrát vylouhovaném scénáři, který fanouška ničím nepřekvapí a nejspíš i řádně otráví. Akce je mdlá a to ostatní s výjimkou Billyho Boba Thorntona v roli fetem nasátého policajta, který už dávno vyměnil stranu, za kterou kope, taky nestojí za zmínku. Ale konec konců i ten Thornton hraje jen to, co už předtím a lépe zahrál jinde. Objektivně je to spíš na dvě hvězdičky, ale zázračné hrdinovo zmrtvýchvstání patří přesně mezi ten druh scén, které mě dokážou vytočit na nejvyšší míru. Celkový dojem: 30 %.(6.3.2011)

Uff, tak zvláštně nevyrovnaný film jsem už dlouhou dobu neviděl. Na jednu stranu silná béčková poetika (vedlejší postavy cedí přes ústa jedno klišé za druhým) mísící se s konceptem revenge movie (hlavní postava se mstí za vraždu svého bratra). Máme tu tři základní dějové linie - DRIVER (Dwayne Johnson jako mstitel), COP (B.B. Thornton jako policajt vyšetřující mstitelovy vraždy) a KILLER (Oliver Jackson-Cohen jako zabiják najatý na likvidaci DRIVERA), přičemž všechny tři pojí jediná (vševědoucí) postava (tradiční vysvětlení v závěru). Linie KILLER a DRIVER mají v podstatě jasně rozdané karty (zabiják má zlikvidovat mstitele a mstitel má zabít všechny ostatní), malý prostor tu může vzniknout pro pochybnosti postav a menší dějové odbočky. Nejzajímavěji se proto jeví linie COP, kde detektivové jednak pátrají po samotném mstiteli, ale zajímá je i motivace (dvojí vyšetřování). Film bohužel sráží hodně k zemi totálně zbytečná postava nájemného zabijáka, jehož způsob života a uznávané hodnoty pochopí jen málokdo. Navíc zpětně je jasné, že tahle linie je ve filmu jen z důvodu, že hlavní záporák "si myslel, že by to nedokázal" (myšleno sám zabít mstitele). Když připočteme one-dollar show, tak z toho vzniká už jen totální fraška. Mohla z toho vzniknout ultimativní béčková akční revenge jízda nebo kontemplativní cesta za odplatou, náběh má film na obě strany, bohužel ale zůstává přesně uprostřed, aniž by se dokázal rozhodnout, jakým směrem se vydat.(28.6.2011)

Rozpočet: 24 000 000 $ Otvárací Víkend: 8 523 153 $ (v 2 454 Kinách) Tržby USA: 23 240 020 $ Tržby ČR: 439 987 $ Tržby Celosvetovo: 35 626 958 $(3.4.2012)

Do kin se Faster nakonec nedostalo, je to ale škoda, protože Dwaynu Johnsonovi by to tam náramně slušelo. Faster není akční film, ale spíše rozvážná revenge movie (opět podotýkám, že nemám problém s filmy, které mají pomalejší tempo), kde nikdo nikam nespěchá a pan řidič svůj 10 let pečlivě promýšlený plán provádí s rozvahou a chladnou hlavou. Funguje akce (které není mnoho, ale když na ní přijde řeč, je na co koukat) i odkrývání souvislostí včetně šokující pointy a stylu má film také na rozdávání... Jedinou výtku bych tak směřoval k poněkud podivnému zabijáckému párečku, přesto si ale Faster píšu jako film, který slíbil, navnadil a nezklamal. Alespoň mě tedy ne.. P.S: Ano, pravda... Ty lítající auta ve filmu vůbec nebyli... Že by se měnil konec?(12.2.2011)

Milosrdná Nemesis s rukama jak lopaty na sníh a rameny o šířce automatu na bagety chce svoji pomstu a taky ji systematičností ve stylu T-800 (dokonce i části lebky mají ze stejných materiálů) dostane.. Čekat od pana Johnsona nějaké herectví je asi stejná pošetilost, jako stoupnout si nyní do newyorkských doků a vyhlížet připlutí Titanicu, nicméně vítám jeho návrat do akčních vod a snad tímto definitivně poslal vílu Zubničku na prohlídku k doktoru Szellovi z Maratónce. Bob Cop Thornton ve své typické roli losera odvádí rutinní výkon z povinnosti a O.Jackson-Cohen, jakožto narcis-zabiják, dokonale zhmotnil nesympatično - pokud to byl úmysl, patří mu poklona. Faster rozhodně není čistokrevný akční film, spíše povrchně hloubavá pocta 70. létům zabalená do nablýskaného moderního obalu a s na žánr ne zcela obvyklou hudbou C.Mansella, která však právě svou nekonfekčností vnáší do filmu potřebný punc osudovosti a umožňuje snadnější toleranci místy dosti skřípajícího scénáře. Ty, co bědují nad absencí létajících vozů z traileru, musím odkázat formou decentního spoileru na alternativní konec: Nejdříve souboj aut, potom duel na silnici ve stylu spaghetti westernů, kdy se ukáže, že DRIVER je FASTER, než KILLER, načež naštvaná nevěsta bude v černém a Dwayne odjíždí směr západ slunce s kolonou fízlů za zády. Vážení, já se bavil..(27.5.2011)

• - Bojový štýl, ktorý Dwayne Johnson predvádza pri bitke na WC, sa nazýva 52 Blocks (52 blokov). Tento štýl je populárny najmä vo väzniciach na Západnom pobreží USA. (m.a.t.o.)

• - Driver (Dwayne Johnson) jazdí na Chevrolete Chevelle. Podľa dvojitých zadných svetiel sa dá predpokladať, že ide o model z rokov 1971-1972, avšak predné svetlomety a mriežka chladiča pochádzajú z modelu, ktorý sa vyrábal iba v roku 1970. (m.a.t.o.)

• - Spoiler: Film má také alternativní konec, ve kterém nájemný vrah zemře. Ve scéně, která trvá přibližně 10. minut, volá se svojí manželkou, přitom v zrcátku uvidí, že se na něj zezadu řítí řidič. Oba se vybourají, probíhá přestřelka, řidič je opět postřelen, zabiják však také. Nakonec řidič přežije a zabiják umírá. Následně se to dozví, jeho manželka, která střílí do láhví od piva, a řidiče pronásleduje velký počet policejních vozů. (Ouwen)