Návrat Chen Zhena

(festivalový název)
  • Hongkong Jing mo fung wan: Chen Zhen (více)

V prvých desaťročiach minulého storočia Čína prežívala ťažké obdobie – veľké územia obsadili japonskí okupanti. Vojnový hrdina Chen Zhen mal byť zastrelený za to, že bol zodpovedný za smrť učiteľa a otca japonského plukovníka v okupovanom Šanghaji. Všetci ho považujú za mŕtveho, ale po siedmich rokoch zo zahraničia príde tajomný cudzinec, ktorý sa spriatelí so šéfom miestnej mafie. V skutočnosti je to maskovaný Chen Zhen, ktorý má v úmysle preniknúť medzi ľudí, čo sú v spojenectve s Japoncami. Ako maskovaný nočný bojovník má v úmysle dostať všetkých, ktorí sa podieľali na vražednom zozname vypracovanom Japoncami... (TV JOJ)

Bat55

Z tých veľkolepých upútaviek som čakal viac muziky. Príbeh je dobrý a aj hlavný predstaviteľ je sympaťák, dokonca aj dejové zvraty sú nečakané a je to mierne brutálny film, tak ako to má byť. Len zrod maskovaného "hrdinu" mohol byť lepší a potom by bol aj zvyšok filmu oveľa sympatickejší. A navyše, akcia nie je až tak úžasná ako v iných ázijských veľkofilmoch. Takže sa z toho vyliahla len jednorazová jednohubka, ktorá neurazí, ale ani ničím nepoteší. /55%/ ()

m@rz

Začátek trochu jako čínský Nepřátel před branami. Pak se to obrátí v Zeleného sršně a nakonec typická čínská mlátička. Škoda, že nedokázala udržet kvalitu začátku po celý film. ()

beran-ek

Útržkovité spider-manovské zpracování a akce se, alespoň pro mě, na Chen Zhena nehodí. Záverečný boj, kde Donnie nahodí Bruce Leeovský pokřik a vytáhne nunčaky ale potěší. ()

kinderman

Nejlepší akce se odehraje hned v předtitulkové sekvenci (celý film má comicsovou, místy docela drsnou stylizaci), to nejzábavnější krátce po ní, když v citaci slavné scény z Casablancy (jak se ostatně jmenuje podnik, kam všichni chodí) začne titulní hrdina místo Japonci vyžadované písně hrát na piáno Internacionálu. Čínští soudruzi z politbyra z toho museli být v sedmém nebi... ()

Lord.Jim

Bráno s nadsázkou: bezvadné. Drobné úlety: nepočítám. Žánr: je mi to jedno. ___Některý momenty filmu jsou bezvadný a pak přijde taková trochu legrace. Ale dobrý, jenom se to nesmí brát moc vážně. A co se týče odboje a vlastenectví - to je to poslední, co bych filmu vytkla. Trochu to připomíná komiks. ()

majo25

Medzivojnové prostredie nie je pre filmy s Čínou tak typické, aj keď myslím, že jeden taký som videl, a myslím, že sa tiež zaoberal tematikou oslobodenia Číny spod útlaku a jej zjednotenia. Mal však bližšie k tematike nástupu čínskeho komunizmu. Snímok režiséra Laua je však o niečo noblesnejší a tiež je dominantná postava Čen Žena v prevedení Donnie Jena. Jeho akčné kúsky sú opäť výborné, aj keď ich bohužiaľ vo filme nie až toľko veľa. Tých pár, ktoré sa vyskytnú, sa schyľujú k finálnemu súboju, ktorý ma však sklamal, jednak slabším a málo charizmatickým záporákom, dvak súbojom trénovaných Japoncov, ktorí bojujú nie vlastným - rozvážnym štýlom (pravdepodobne to bola škola aikido), ale štýlom ala "stádo bojazlivých Číňanov". Inak, som ani netušil, že niekoľko tisícok Čínanov bojovalo na strane spojencov v 1. sv. vojne. Ale fandiť jednému z najväčších národov sveta, aby sa vchopil a stal sa jedným z najmocnejších, je na mňa trochu silná káva. ()

bartias

Na akčním historickém dramatu z Hong Kongu je vidět, že vzniklo jako pokračování úspěšného seriálu. Počítá se v něm, že postava hlavního hrdiny Chen Zhena je dobře známá, Kdo se nechytá, musí to zkusit za běhu - anebo to pak zpětně vygooglovat. Jenže tak by filmy fungovat neměly. A tak i když je Donnie Yen výjimečným atletem, hrát taky umí a Návrat Chen Zhena nabízí hned několik vynikajících akčních sekvencí, jako příběh působí neúplně. ()

Dado

Akčný začiatok veľmi sľubný, potom však film hlboko padá v snahe o potlačenie akčnej stránky do úzadia na úkor vyrozprávania historického príbehu, čo sa mu však práve najlepšie nedarí a výsledkom je napokon nuda, ktorá zastihne diváka najneskôr v druhej polovici filmu. Celému snímku by jednoznačne viac pristala o 10 až 20 minút kratšia stopáž, poprípade omnoho väčšia dávka akcie, bez jedného či druhého to za veľa skutočne nestojí. (45%) ()

Trustme

Další z módní vlny hongkongských filmů o boji Číny s usurpátory a rozvraceči národa, zasazen do oblíbené doby, cca před 100. lety. Místní filmaři si vzpomněli, že mají plno národních hrdinů a superhrdinů a počali na diváky chrlit tyto opožděné vlastenecké eposy, které nejsou ničím jiným, než lépe zabaleným kung-fu movie s vysokým rozpočtem. Tu Velkou Čínu totiž stále někdo zlobil a není tedy divu, že je o čem vyprávět a točit. A mládež je tak poučena lákavější formou o složitých dějinách Asie. Děj filmu a kompaktnost je však poněkud záhadná. Reálie s krásnou výpravou o rozkvětu Šanghaje a dějepisné scény versus kung-fu comicsová podívaná. Oboje je přitom zvládnuto na jedničku, jen k sobě sedí asi tolik jako k Donnie Yenovi štramácký knírek.. Film je bohužel spíše dramatický, historický, než-li akční. Obsazení je pro fanoušky martial arts movie však velkou výzvou a režie dává v tom málu scén vyniknout parádní podívané!!! Styl Donnieho s poněkud heroicky maximalizovanými nadlidskými schopnostmi je ultimativně uhrančivě unikátní. Scénu, kdy jde eliminovat německou kulometnou pozici a naprosto nestandardním stylem vyřídí nechápající vojáky, bych prohlásil za nejvyšší školu akční choreografie a vizuální nápaditosti. Jako vždy je i u tohoto filmu točeného Asií v posledních letech naprosto špičkový zvuk. ()

Ceres

Donnie opět válcuje Japonce, ale už to není tak působivé jako v Ip Manovi. Problémem je, že ani akce tu moc nenajdeme, což je zklamání, ale pokud už nějaká akce je, tak většina z nich ani dobré moc nejsou, takže tohle je zklamání ještě větší. Donniemu nepomáhá ani odkaz na Bruce Leeho. Je to škoda, ale bohužel tohle moc dobrý film není, na podívání dobré, ale už radši víckrát ne. 45% ()

ZkuKol

Od tvůrce Volavky jsem čekal rozhodně víc než agitační epos o národním hrdinovi. Příjemně se tu modernizují klasické studiové exteriéry, hodně odkazuje na Bruce Leeho, ale taky se často cintá pentle. Nevím, jestli jde o tak známou čínskou legendu, ale ve scénáři jsou díry jak ve slávistické obraně. Postavy i jejich motivace se vynořují, jak se jim/tvůrcům zachce, chvílema jsem měl dokonce pocit, že koukákm na druhý díl ze tří (ale je jen jeden snímek-tento). Donnie je sice nakopávač první ligy, Tony Wong bude vžycky charismatický frajer, ale ostatní jsou figurky na jedno použití. Seříznout příběh na dřeň, dát tomu 80 minut, méně postav a víc akce a vznikne nám fajn zábava. Takhle jde o slabší průměr se slušným řemeslem, dobrou kamerou a bohatou výpravou. Chceš-li dobrý Číňan býti, musíš Japonce dnem i nocí bíti...50% PS: Shu Qi je furt hodná svého jměna ;-) ()

Spike23

A je tu další Donnie Yen osvobozující Čínu. Tradiční klasika, hlavní hrdina typický Číňan, který bez problému háže s Japonci jak s kusem hadru klidně i přes 2 metry (jo, někdo takový by se jim rozhodně ve válce hodil ), neříkám, že je to špatné, podívaná je to slušná a létající Japonci jsou taky celkem efektivní, ale tímto celkovým podáním se z toho stává jen další ukázkový průměr, na který do roka každý zapomene. Postavy jsou nevýrazné, příběh je jedno velké klišé a i když se to ke konci poměrně dobře rozjede, stejně to skončí tak, jak snad každý od samého začátku očekával. Tentokrát to bohužel moc nevyšlo. ()

TERRORDROME

Všadeprítomný čínsky patriotizmus, odboj udatných číňanov proti hnusným japončíkom, špiónske spiknutia, do toho ešte dáka romantická melodráma a superhrdina čo vyzerá ako šofér limuzíny v koženej uniforme so škraboškou. Donnie Yen je bezpochyby úžasný čo sa týka bojových umení a dokáže mávať rukami ako turbokolotoč, ale jeho filmy sú bohužiaľ obvykle veľké zlátaniny poskakujúce medzi rôznymi žánrami a neustále masírujúce národnú hrdosť číňanov. Aj tento kúsok sa do diváka snaží nahustiť kadečo a v konečnom dôsledku sa akurát vlečie a prudí. Rozhodne to nie je lacné béčko, výprava je pôsobivá a bojové scény vymakané ( používajú sa tu síce drôty, ale tak šikovne že to nekazí dojem ), len je to celé rozťahané ako Pavarottiho trenky a z príbehového hľadiska preplácané a prakticky nezaujímavé. U podobných filmov je jednoduchý, priamočiary príbeh asi vhodnejší. A Donnie by mal hlavne viac kopať a menej politizovať. ()

Echelon1

Ou, no ale toto...Čo sa týka filmu ako celku, tak je nudný, nezaujímavý, s chaotickým dejom, tie kaskadérske kúsky boli až priveľmi prehnané, uhýbanie sa guľkám, dvomi nožmi zlikvidovanie hádam pätnástky nemeckých vojakov (pričom Nemci svoje pušky používali skôr ako palice), keď pri konci Donnie Yen bojuje s množstvom Japoncov, tak tie zvuky čo vydával mi pripomínali Bruca Lee-ho. "OK, taká smiešna narážka", povedal som si. Ale keď Donnie Yen vytiahol nunčaky a šimrikoval s nimi ako Bruc Lee, tak som mal dosť. To je aj s jeden príkladov, čo sa filmu týka, tak je zmiešanina vážneho filmu a komédie, ale tu je to skutočne katastrofálne, vo vážnych situáciách príde naraz nejaká trápna hláška trápneho čínskeho "policajta", ale v tomto filme je trápnych dialógov až až, kreativity, ako minca krútiaca sa dobre že nie desať minút, zrýchlené zábery (no úžas),...A to som všetko nevymenoval, chcel som dať 3*, ale toto nejde. ()

Rathalos

Donnie Yen a jeho bojove umenie opat v plnej krase tentokrat v boji proti Japonsku,myslim,ze si tento akcny film zasluzi slusne hodnotenie...:-) ()

Heavyman

Tady nemá někdo rád japončíky. Hodně přehnaná ťamanská taškařice (bojové scény jsou super i když totálně mimo realitu) z "historických událostí" meziválečného období Číny. Plácá se tam pátý přes desátý, všichni jsou nakonec beztak spráskaný na jednu hromadu superhrdinou co váží 40 kilo i s botama a Čína zůstane stejně v prdeli. ()

Tamten

Další z řady snímků s Donnie Yenem, ze kterého nebude žádná pecka. Relativně koplikovaný děj (ale nikoliv nepochopitelný), který by u jiného filmu mohl být klad, ale na Donnieho lidi koukají kvůli akci, nikoliv kvůli ději. A akce tu je, občas velmi pěkná, ale bohužel špatně rozmístěná. Nejlepší věci se odehrají v první části filmu a čím dál film pokračuje, tím je akce slabší - asi aby se stíhal děj. Závěrečný souboj je pak vysloveně slabý. Předchází mu sice velké vymlácení tělocvičny, které je ovšem až příliš přehnané a s finálním bosem dohromady nic moc nepředvedou. Ale nuda to zas rozhodně není. ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“