První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

zette

Priznam se, ze nez jsem si tento film pustil, zadnou Lorettu Lynn jsem neznal. Vlastne ani jeji pisnicky mi nebyly povedome. Country mi ale nevadi (pokud se nejedna o ceske mutace) a pisnicky i atmosferu filmu jsem si celkem uzil. Hezky zivotopisny film, hodne se mi libilo vykresleni hornickeho mestecka v Kentucky, kde se Loretta narodila. Herecke vykony taky dobre. ()

progression

Tenhle film patří mezi mé oblíbené už mnoho let a rád jsem si ho po letech zase zopakoval. Myslel jsem, že lety malinko vybledne, ale bylo tomu přesně naopak. Výborný a netradiční Tommy Lee Jones (ještě jako "mladík"), ale Sissy Spacek je ještě o level výše. Místy drsný příběh "popelky", která dobyla (nejenom) Grand Ole Opry. Byla hodně silná a cílevědomá, ale bez Doo by se asi popelčin příběh vyvíjel úplně jinak a dost pravděpodobně by nebyl ani tento film. V té době jsem samozřejmě preferoval trošku odlišné hudební styly, ale jak Patsy Cline, tak i Lorettu Lynn jsem samozřejmě znal, i když jejich osudy zdaleka ne tak detailně jak perfektně zobrazil tento Aptedův film. I proto jsem měl film "silně zarytý" do paměti, protože mne tehdy docela dostal a neviděl jsem ho zdaleka jen jednou. A ta přidaná hvězdička ? Po létech jsem pozapomněl, že Sissy spolu s Beverly předvedly nejenom výborný výkon herecký, ale současně i pěvecký ! A závěrečnou interpretací hitu "Coal Miner's Daughter" si můžeme celoživotní příběh Loretty "dát ve zkratce" ještě jednou ... ()

Han22

O Lorettě Lynn jsem moc neslyšel a když jsem se koukal na wikipedii, tak ona se mimo americké country scény nikdy neprosadila; neměla žádné crossoverové celosvětové hity. A její muzika byla typické "vidlácké" country, které mě moc neoslovilo. Jinak ale film skoro bez výhrad. Apted sice neopomene žádné klišé hudebního filmu (sláva, fanoušci, novináři, únava, prášky), ale to vše přichází až v poslední třetině filmu. Do té doby je to parádní, skoro sociální drama, kde nechybí i nějaký ten humor. Chudá krajina, kde jediná šance vydělat je havířina či pálení whisky, rodiny s mnoha dětmi a 14letá holčina se splašenými hormony, která si vezme prvního chlápka co má zájem. Učí se spolu žít, čelí bídě, dětem, oba jsou rázní a k hádce není daleko, ale mají se svým způsobem pořád rádi. Moc se mi líbily pasáže kdy Loretta objíždí s manželem lokální rádia a vnucuje jim svou nahrávku nebo kdy se stydí být na pódiu s hvězdama které obdivuje. Klobouk dolů před famózní Spacek, která sice na 14letou dívku opravdu nevypadá, ale naprosto přesvědčivě ji zahraje, stejně jako později zralou ženu, ráznou mámu, hádající se i milující manželku, stydlivou, sebejistou i unavenou hvězdu. A ještě všechno sama (a skvostně!) zazpívala. Oscar zcela zasloužený a i Tommy Lee Jones oproti ní hraje druhé housle. Klasické solidní drama a silné 4*. ()

Bivoy

Na to, že country moc nemusím, se mi to docela líbilo :-) Spaceková hraje ráznou a poněkud naivní zpěvačku naprosto skvěle a přesvědčivě. Jen ten rozjezd filmu byl trošku zdlouhavý a konec poměrně předvídatelný - klišé s odchodem z branže spojeným s prášky nebo alkoholem je už trošku moc časté - jako ve WALK THE LINE, ale asi se tomu lze jen těžko vyhnout. Nejlepší scéna je rozhodně ta, kde Lorettini rodiče svolí k jejímu sňatku s Doolittlem a pootevřenými dveřmi ložnice rodičů je vidět na terasu, kde se oba mladí šťastně objímají. ()

neneka

Je to zajímavý. Komentovat zrovna tento film. Podle roku jeho natočení jsem se zrovna nacházela na střední škole a někdy v té době jsem ho i poprvé viděla. A následně si to i zopakovala, aby vzápětí nastoupily dlouhé roky "absence" :) Ani nevím, jak bych na něj nahlížela nyní. Jen jsem ho zahlédla v TV nabídce a připomněla si díky tomu, jak moc se mi tehdy líbil, jak nadšená jsem byla. Takže 4 hvězdičky mu dává určitě ta středoškolačka ve mně. Co country muziku navíc i dost nadšeně poslouchala, protože přísun LP desek od příbuzných "ze západu" byl .. To vše někam odplynulo, ale vzpomínka na své nadšení právě z tohoto filmu se mi vybavuje jasně. Tak nevím, mám ho konfrontovat s tím dnešním pohledem nebo ne? ()

• Jeden hriech ale film zachoval - Loretta totiž sama tvrdila, že sa vydala v nedovŕšených 14 rokoch a roky udržovala túto fámu. V roku 2012 agentúra Associated Press objavila jej rodný list dokazujúci, že svadba sa konala krátko pred jej 16. narodeninami. Sama speváčka tento fakt odmietla komentovať alebo učiniť nejaké oficiálne prehlásenie, avšak bolo zrejmé, že v štáte Kentucky by podľa zákona nemohla byť oddaná dievčina mladšia ako pätnásť rokov. (classic)
  • V roku 2004 bol snímok zaradený do zoznamu 400 filmov Amerického inštitútu nominovaných najlepšiu stovku. Národný filmový register Knižnice kongresu ho v roku 2019 vybral ako „kultúrne, historicky, či esteticky významný”. (classic)
  • Sissy Spacek si rovnako pochvaľovala prínos režiséra a kameramana, ktorí nechali hercov dané scény zahrať podľa ich naturalu - neriadili sa nijakým plánom. „Michael svojim zverencom veril, čo bol mimoriadny, ba priamo revolučný prístup,” chválila ho herečka. (classic)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted