Zjevení

Todd Lincoln

Daniel Pearl

tomandandy
  • castor

Americký debutant Todd Lincoln si zřejmě usmyslel, že s chatrným scénářem oživí žánr duchařského hororu. Neoživil. Atmosféru možná v prvních desítkách minut jeho dítko má, ale jakmile se příběh přehoupne do své druhé půle, všechno je pryč. I když děsivé to určitě je. Pokud je ale divákovi jedenáct let a rodiče ho nechali napospas prázdného domu plného vrzajících dveří, může to fungovat. Příběh začíná děsuplným sdělením, kdy se skupina psychologů léta páně 1973 pokouší o kontakt svého nedávno zesnulého kolegy Charlese Reamera. O události se mezi hlavouny hovoří jako o „Charlesově experimentu“. O vlastní vědeckou, ale vyspělejší verzi experimentu se pak pokouší i několik nadšených vysokoškoláků. Vyslechneme si řeči o našem portálu nebo duchovní komoře, a světe, div se, něco prošlo skrz. To už sledujeme mladý páreček, kterak řeší samé důležité věci. Kupuje si pro radost kaktusy, dohaduje se o atraktivitě kempování, hraje počítačové hry a diví se, že někdo v jejich pronajatém hnízdečku otevírá dveře, posouvá nábytkem a vydává podivné zvuky. Možná je tu místy i něco, co se dá nazvat gradací, tempem a budováním napětí, ale to, co se děje kolem, musí inteligentního člověka urážet. Leccos by přesto nevadilo, kdyby se tvůrci netvářili tak vážně a udělali ze snímku čistý entertainment. „Pointa“ pojící události je předem snadno odhadnutelná, vylekaných výrazů přibývá, pochodování s napřaženou baseballovou pálkou jakbysmet, tudíž je škoda, že debutant nevystihne ten správný moment, kdy vytáhnout nějakého bubáka. Nabízí spíš záběry nikam, aby natáhl už tak úspornou stopáž. Největším průšvihem je pak už zmiňovaný scénář. Lincoln nabídne alespoň hezké letecké velké celky nebo štíhlé nohy ve spodním prádle Ashley Greene, ale to je jako poklona myslím docela málo. A co to jméno producentského specialisty Joela Silvera (Smrtonosné pasti, Smrtonosné zbraně, Matrix) v titulcích?(18.12.2012)

To jsem tak rád že film nakonec k nám do kin nešel. Nechápejte mě špatně mě nijak film nevadil ale jít na tohle do kina tak jsem docela naštvanej. Je to strašně slaboduchej horor, který jsme viděly 100x. Navíc naprosto bez jakkýkoliv lekačky. Režisér fakt čekal že se budeme u tohohle bát? Ono by to zas tak nevadilo ale není tu ani náznak atmosféry. Ale nějakou záhadou mě film udržel do konce a po sledování jsem nebyl nijak naštvaný, nebo spíše necítil jsem nic. Je to průměrný béčko kterých vzniká každý rok 100 a polovina z nich je o třídu lepší. Ale abych jen nehanil, tak jak jsem říkal poměrně slušně jsem se bavil, ústřední dvojice ušla a celý to poměrně slušně uteklo. Tak aspoň ty 3 slabé *.(15.3.2013)

• Danny F.

Opravdu to nepřekvapí a nijak obzvláště nevyděsí. Dlouhý rozjezd abych na konci zjistil že se nic neděje. Atmosféra nijaká, ale zamrazilo mě při pohledu na dívku co se plazila z poza pračky. Jinak nic víc. 40%(5.12.2012)

Po všech těch Paranormálních peachovinách, Parkinsonových kamerách, zelených duchařin, ultrakrvavých béček, předigitalizovaných sraček přichází konečně film, který naplno dává o sobě vědět ve svých kvalitách. Konečně normální kamera, která neprojde epileptickým záchvatem. Filtr dodávající pěkné barvy, sympatičtí puberťáci. To na mě působilo dojmem, že v roce 2012 se dá opravdu natočit film, kde se s kamerou neklepou řízky. Film, který bude mít koule na to prásknout do bot a utéct na míle daleko od těch všech braků. Jelikož se nám blíží konec roku 2012, tak budu marně ronit sperma po takových filmech. Nastává pomalu nový rok a já už kroutím hlavou a všemi možnými údy, protože na rok 2013 se chystá třesknutých peachovin do aleluja. Sice film buduje atmosféru asi jako tříletý děcko LEGO a lekaček je tam všudyvšeho přítomných 4,356, ale aspoň se na to dalo dívat, aniž bych ze sebe vydal nějaké tělní tekutiny.(22.12.2012)

Celkem nenáročný kousek, který ničím nevybočuje podobné produkci. Chybí nějaký zajímavý dějový zvrat, propracovaný scénář a něco alespoň trochu šokujícího.(24.4.2013)