Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

gogo76

Celkom chytrý thriller, miestami možno zbytočne komplikovane vyrozprávaný, ale snahu uprieť nemožno. Toho napätia sa dalo do filmu preniesť určite viac, ale musím pochváliť hudbu J. Barryho, ktorá bola možno pre tento film až príliš dobrá. Navyše je tak rozpoznateľná, že som skladateľa uhádol bez toho, aby som vopred vedel, kto hudbu zložil. Slušný výkon D. Scotta, K. Winslet sa skôr iba tak vezie. 60%. ()

Iroquaise

...dobře napsaný...možná trochu překombinovaný a zaplněný klišé, ale výsledek je funkční...v závěru už jsem se vyloženě ztrácel...ale u špionážně laděný věci mi to nevadí, možná že to i trošku vyžaduju...dobře propojený prvky různejch žánrů...zároveň solidně skloubená úroveň fabulace a reálnýho historickýho základu...britský až na půdu...konzervativní až na střechu...v důsledku spíš příjemně než retardačně...dobře zahraný - hlavně Kate Winslet a Dougray Scott, kteří jsou oba obsazeni proti svému tradičnímu typu... ()

Anderton

Celkom príjemný vojnový špionážny a ešte k tomu romantický triler, ktorého najväčším lákadlom bola účasť Kate Winslet. Videl som ho dávnejšie dvakrát a napriek tomu si ho už príliš nepamätám, Kateina hláška: "Bez tých okuliarov vyzeráte celkom dobre...Vy tiež", mi ale uviazla v pamäti a nikdy na ňu nezabudnem:). Na film som sa chystal do kina, ale nejak som zaváhal a pozerať ho na malej telke vo formáte 4:3 nebol asi najšťastnejší nápad. ()

xaver

Enigma, jedno z nejstřeženějších britských tajemství za druhé sv. války. Někteří historici dokonce tvrdí, že tento přístroj a odhalení jeho tajemství pomohl spojencům vyhrát válku. Zřejmě trochu přehnaně, nicméně sehrál skutečně důležitou roli v plánovaní válečných operací spojenců. Proto je s podivem, že režisér z toho vytěžil tak málo a zapletl se zase do milostného příběhu. Vznikl tak naprosto obyčejný, průměrný snímek. ()

Mlle

Enigma je taková moje slabost. Je to dobře odvedené řemeslo, leč vpodstatě průměrný film. Ale je to špionážní (mé oblíbené téma) film o II. světové válce (má oblíbená doba). K tomu navíc brýlatá Kate Winslet rafinovaně zvedající obočí jako snaživá úřednice na stopě velkého odhalení. Špionážní kombinatorika je někdy až zbytečně složitá, jako když je detektivku potřeba naplnit důvěryhodným obratem ve vyšetřování i za cenu divákova neporozumění. Vztahové situace zůstávají naopak na půl cesty chyceny v pasti stereotypu. Jakoby blonďatá Claire byla až příliš blonďatá a matematik Thomas až příliš nesvéprávný. Je pravda, že tak lukrativní téma mohlo ve filmu zazářit výrazněji. Přesto se k němu ráda vracím, pro jeho příjemnou atmosféru. Bohužel, většině filmů z II. světové války let vládnou koncentráky. ()

• Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)
  • V jedné scéně Tom ťuká tužkou na desce stolu. Nejde o bezmyšlenkovité jednání, morseovkou vyťukává jméno ''Claire''. (ImNotThere)
  • Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted