Epizody(5)

Nejnovější miniseriál z produkce HBO představuje Mildred Pierceovou, hlavní postavu úspěšného románu Jamese M. Caina z roku 1941, který pojednává o hrdosti a cti americké střední třídy. Hlavní roli ztvárnila hvězdná Kate Winsletová, držitelka Oscara za film Předčítač. Spoluautorem scénáře a režisérem je uznávaný filmař Todd Haynes (nominovaný na Oscara za nejlepší scénář k snímku Daleko do nebe). Pětidílné drama vypráví příběh neobyčejné, nezávislé ženy, která se v nelehkém období Velké hospodářské krize 30. let, čerstvě rozvedená, snaží znovu najít štěstí pro sebe i svou rodinu. Drama sleduje Mildrediny spletité vztahy, její přehnanou starostlivost o sobeckou dceru i peripetie s vesměs netečnými a línými muži jejího života, jako je milenec Monty Beragon (Guy Pearce), nebo ex-manžel Bert Pierce (Brían F. O’Byrne).

Část 1.
Glendale, California, 1931. Mildred Pierceová, mladá matka s talentem na pečení, se stává slaměnou vdovou poté co vyhodila manžela Berta z domu. Nyní si musí najít práci, aby uživila sebe a své dvě dcery, jedenáctiletou Vedu a sedmiletou Ray. V pracovní agentuře mají pouze nabídky, které jí připadají pod úroveň, a tak hledá dál. Její kamarádka a sousedka jí mezitím udílí rady ohledně randění, načež si Mildred začne nečekaný románek s bývalým obchodním partnerem svého manžela Wally Burganem. Když Mildred zavolají z agentury a nabídnou jí práci hospodyně v zámožné rodině, zdráhavě souhlasí se schůzkou. Poté co rychle ukončí velmi jízlivý pohovor, hledá Mildred útočiště v místním bistru Cristofor’s Café. A právě zde, s pomocí servírky Idy zasáhne osud…

Část 2.
1931. Mildrediny vyhlídky na podnikatelský úspěch se zlepší, když začne prodávat své domácí koláče v bistru, kde se seznámila s Idou. Wally Burgan, Bertův bývalý obchodní partner, jí pomůže najít perfektní místo, kde by si mohla otevřít vlastní koláčovo-kuřecí restauraci, Mildred má však obavy, že kvůli zkrachovalému manželství bude problém s financováním. Rozvod proběhne v přátelském duchu a Mildred se stává majitelkou restaurace. Jenže všechno nemůže být růžové, vztah s předčasně dospělou dcerou Vedou je napjatý. Poslední den v bistru se Mildred impulzivně rozhodne odjet na dovolenou s pohledným zákazníkem Monty Beragonem do Santa Barbary. Její štěstí má však krátké trvání, když se dvojice vrátí domů, dojde k tragédii…

Část 3.
1931-1933. Aby se vzpamatovala z nevýslovné tragédie, pracuje Mildred ještě usilovněji na přípravách k otevření své restaurace. Po pomalém startu se restaurace rozjíždí, kapacita se naplňuje a Mildred s radostí uvítá bývalou kolegyni, servírku Idu, která jí pomáhá zvládnout nápor. Mezi hosty je také Monty, který svým uhlazeným vystupováním udělá silný dojem na Mildredinu dceru Vedu. Monty navrhuje Mildred, aby našla Vedě nového učitele klavíru, Mildred si však nemůže dovolit koupit nové piano, protože kvůli zrušení prohibice chce přidat do restaurace bar. Vedina rozmrzelost roste a Mildred začíná rozčilovat Montyho lenost a extravagantní životní styl, což vyvrcholí v emotivní novoroční konfrontaci...

Část 4.
O čtyři roky později, 1937-1938. Mildred rozšířila své podnikání o restauraci v Beverly Hills. Se svou nejlepší kamarádkou a obchodní partnerkou Lucy nyní obhlíží Laguna Beach, kde by mohla být nová pobřežní restaurace specializovaná na mořské plody a steaky. Jenže Mildredin podnikatelský úspěch je vykoupen stále se prohlubující krizí ve vztahu s Vedou. Ta si zoufá, protože její dlouholetý učitel klavíru zemřel a jeho potencionální náhradník, známý dirigent Carlo Treviso, ji odmítá učit. A Veda končí ve společnosti povaleče Sammyho Forrestera, jehož matka šokuje Mildred svým tvrzením o jejích dětech. Následuje emotivní hádka s Vedou, během níž jí Mildred vztekle vyhodí z domu. Po několika měsících, co spolu ty dvě nepromluví ani slovo, poví Bert Mildred o Vedině úspěchu coby zpěvačce v rádiu. Při poslechu Vedina zpěvu Mildred zabolí, že se tak odcizily a rozhodne se získat svou dceru zpět.

Část 5.
1938-1940. Mildred se znovu dává dohromady s Montym, který je štěstím bez sebe, že jeho bohatá milenka koupí rodinné sídlo v Pasadeně. Sblížit s Vedou se však Mildred nedaří. Její dcera si ale vede dobře, coby koloraturní sopranistka pracuje nyní pod vedením Carla Trevisy a má také nového manažera. Při příležitosti svatby s Montym se Mildred s dcerou jakž takž usmíří, ale všechno v pořádku není. Díky finanční rozmařilosti skončí Mildred v bezvýchodné situaci, restaurace Laguna krachuje a neloajální Wally hrozí, že podnikne právní kroky ve prospěch věřitelů. Přesvědčována Bertem, aby požádala o půjčku jejich úspěšnou dceru, se Mildred vrací domů a tam učiní šokující odhalení, které změní její život navždy… (HBO Europe)

A.lis

To byla ta největší a nejvíce zdrcující lekce mateřství, jakou může člověk dostat. Je naprosto neuvěřitelné, kam až může vlastní krev zajít. A přitom nemám pocit, že by byla Veda nějak enormně rozmazlovaná. Ačkoliv už jako dítě mluvila s matkou opravdu velmi pohrdlivě a Mildred měla zakročit. A s tím souvisí i výkon Morgan Turner – naprosto excelentní! Je neuvěřitelné, kam Mildredita mateřská láska sahala, co všechno dokázala odpustit. A právě proto přichází okamžik, kdy každý divák musí pohrdat tou silnou, podnikavou ženou. Protože pokud šlo o její dceru, Mildredino ego bylo až tristně nízké. A na scéně se objevuje Bert – tichý, nevýrazný. Ovšem jeho věta byla stěžejní: „To hell with her!“ A jsem přesvědčená, že teprve tentokrát ji opravdu nechala Mildred jít. Jednoduše potřebovala stvrzení člověka, který spolu s ní to malé monstrum zplodil, aby jí řekl, že stvořili něco „ohavného“. Až příliš mnoho scén bylo zbytečných a nudných. Ale výkony herců, především Winslet a Turner, byly dech beroucí a zaslouží si tu jednu hvězdu navíc, než na kterou by minisérie měla bez nich. ()

prezyvkos

precízne natočená miniséria (nielen o) mildred pierce. i keď som mal problém preniknúť do príbehu (najmä prvá časť), postupne ma zaujal. vyhrotené situácie medzi mildred a vedou sú excelentné, poslednú časť som sledoval s vášňou, akú prejavujú nespokojní občania, čo sledujú nedeľnajšiu politickú diskusnú reláciu. určite odporúčam. ()

h.madlenka

Naprosto neskutečný výkon Kate Winslet, který zastiňuje cokoliv, co jsem s ní kdy viděla (a to včetně oscarového Předčítače). Celá minisérie mě naprosto ohromila. ()

domceek

Nemám žiadnu výhradu. Psychologická dráma plná tragédií, emócií, vzťahov, intríg. A zachádza do poriadnej hĺbky. Kate Winslet je počas piatich hodín, rozkúskovaných do piatich epizód, Mildred Piercová celou dušou a prežívala som s ňou všetky rany osudu, od chvíle, keď od nej odišiel manžel, cez zúfalé hľadanie práce v dobe finančnej krízy, až po neustále konflikty s jej dcérou Vidou. Dej je sugestívny tak ako výborný hudobný podmaz, vtiahne vás do tridsiatych rokov minulého storočia, vierohodne vykreslí danú spoločnosť, módu, názory, problémy vtedajších ľudí. Dokonale prepracované charaktery postáv z rôznych spoločenských vrstiev. Nič v tomto príbehu však nie je čiernobiele. Nikto nie je po celú dobu vyložene dobrý, či zlý, naivný, či vypočítavý, silný, či zraniteľný. Každá postava si príde na svoj pád na držku, ale tiež na príležitosť, ktorej sa spravidla uchopí. A tak to aj v živote býva. Napriek tomu, že Mildred robila fatálnu chybu za chybou, nejak s ňou musím sympatizovať pretože za ne zaplatila privysokú daň, za druhé, to v mene lásky a za tretie, keď to potom vybalancovala tým, že z času na čas spravila konečne aj niečo fakt chytré, tak s veľkým štýlom a stálo to za to. Hlavnou témou je však vzťah Mildred ako milujúcej nekritickej matky s jej bezcitnou vypočítavou dcérou. Film vo mne zanechal otázku, PREČO bola Vida vlastne také monštrum? Táto otázka zostane do konca filmu otvorená a odpovedí ponúka mnoho. Je to spôsobené traumatickými udalosťami v jej detstve, absenciou otca, nezvládnutou výchovou, ktorú Mildred niesla v duchu „nikdy nedovoľ nikomu, ani mne, aby zmenil tvoj vlastný náhľad na svet“, alebo skratka niektorí ľudia sa narodia ako narcistickí sociopati a nikto s tým nemôže nič urobiť? No každopádne plný počet bodov, najlepšia vec, čo som za posledné roky videla a kľudne si všetkých 5 častí pozriem znova. ()

hanca.uh

Jednoznačně úžasný seriál z té doby. Nadčasový, poučný, příjemný. Po všech směrech pro mě zajímavý, takže nemám co vytknout. Bavila jsem se všemi pěti díly. Skvělé i samozřejmě hlavně díky hlavní představitelce - Kate Winslet. svoji roli Mildred zahrála opět famózně. Navíc je to moc hezká baba:-). Teda herecky neuvěřitelní, teda uvěřitelní:-)) byli i Monty (její přítel+pak chvilku manžel) a její dcera Veda....Monty velmi charismatický, od pohledu sice vyčuránek, nicméně měl "to" jakési kouzlo v sobě, uměl to s ženami, tudíž i Mildred z něj byla úplně hotová:-)). Trochu mě srala její dcera Veda s tím neuvěřitelným chováním (už od mala) a namistrovanou mluvou, děsnej spratek, tu měla fackovat stále, nejen proplesknout sem tam:-)). Dost dobrý překvapivý konec. Zkusím ještě přečíst knižní podobu...jen tak pro to srovnání:-)) Podobné seriály - Pan Selfridge a nebo Panství Downton. ()

vrgulnik

Velmi silný zážitek. Všepohlcující pocit marnosti nad ztrácející se vazbou mezi rodiči a dětmi. Překvapivě kvalitní minisérie jiného producenta než je BBC nebo ITV. Na HBO velmi "britské" podání vrcholící ekonomické krize v Kalifornii. ()

Neel

Miluju tyhle dramatický minisérie a když jsem zjistila, že se tam objeví i má oblíbenkyně Kate Winslet, nemohlo se nic pokazit. Tyhle dobovky jí sedí jak ulité a děsí mě s jakým přehledem zvládá takto náročné role hysterek ála Nouzový východ. Zdatně jí sekundují obě představitelky povedené nevděčné dcerušky, kdy jsem nevěděla, jestli mám chuť ji zabít nebo proplesknout matku, aby se z té naivity vzpamatovala. Neznalá předlohy ani původní verze filmu nemám naštěstí s čím srovnávat, takže tomu s klidem odpálím lepší 4*. ()

NikiVai

Kate je jako vždy výborná a ještě lepší je tentokrát její dcerka ve všech věkových podobách. Příběh sám o sobě je strhující. Chytrá a odvážná žena, tak slepě milující matka a milenka. Tohle mě fakt bavilo. ()

Agora

Miniseriál z produkce HBO - Mildred Piercová se mi velmi líbil. Psychologické drama ženy, která se snaží v době Velké hospodářské krize najít po rozvodu práci, nový život a štěstí je hereckým koncertem Kate Winsletové. Její životní vzestupy a pády, problematické lidské ( její dcera - hraje ji Evan Rachel Wood- je tak neuvěřitelný a naprosto egoistický spratek, že něco takového jsem snad neviděla) a milostné vztahy (povalečského milence hraje Guy Pearce), výborně vykreslené období 30. let. Zajímavé komentáře: Matty ()

Lockeroom

Docela zklamání - asi nejslabší seriál z produkce HBO, co jsem v poslední době viděl. Hrozně rozvleklé, o ženské, která vychovala spratka a vyhledávala gigola - vyžírku. Jenom dostala, co si zasloužila a na to jsem musel čekat 5 dílů. Herecky se mi nejvíc líbila ta malá holka, co hrála Evan Rachel Wood v dětství a samozřejmě Kate Winslet - bez které bych se na to asi ani nedodíval ............. ()

mirika39

Kate je skvelá herečka a v tejto minisérii bolo mnoho faktov, ktoré mi vo filme so Joan Crawford chýbali. Úžasne som sa vedela vžiť do tejto ženy, ktorá si hľadala prácu, no odmietala takú, ktorá by bola pod jej úroveň, ako prácu chyžnej, kde sa domáca pani rašpľa správala, ako keby všetci naokolo boli niečo menej než je ona sama. Veľmi sa mi páčilo, ako ju Mildred poslala do prdele a hrdo odtiaľ odkráčala. I keď nakoniec vzala obyčajnú prácu servírky, bola natoľko cieľavedomá a ctižiadostivá, že sa prepracovala k vlastným podnikom. Využívala mužov k dosiahnutiu svojích cieľov a sama tvrdo pracovala, aby svojim dcéram zabezpečila bezstarostný život. Po tom, čo jej druhá dcérka zomrela, sa až príliš upla na staršiu Vedu, ktorej dopraje a kúpi všetko čo jej na očiach vidí. To má však za následok, že z Vedy vyrastie rozmaznaná a vypočítavá žena, ktorá má síce talent, ale žiadny charakter. Mildred sa zbadá až vtedy, keď Vedu prichytí v posteli so svojím novým manželom a po incidente, keď ju takmer uškrtí, ju konečne vyhodí z domu. V závere filmu mi chýbal dôležitý fakt, a to vražda Montyho, čo bolo podstatou prvého filmu natočeného s Crawford. ()

Cyklistka

Tak silná a schopná ženská, která se tolik nechává vláčet svojí egoistickou dcerunkou a naletí nule non plus ultra... Perfektní Kate Winslet a had v podobě Evan rachel Wood, kterého si Mildred hřeje na prsou. A Guy Pierce zase v roli slizoně. ()

3anitram

Dala bych i pět, bohužel mě ale obě hlavní ženské postavy tak moc iritovaly, že nemůžu. Knihu jsem nečetla, tak nevím, jestli "vinit" autora předlohy, či tvůrce seriálu. Byla to ale jinak po všech stránkách parádní dobovka se skvělými hereckými výkony všech zúčastněných!! Dcera mi jako dítě přišla až odporná, jako dospělá neodpovídala vůbec svou krásou + její napodobování zpěvu bylo zlé - tady se casting nepovedl, mně se ty dvě prostě "nepotkaly". Vyústění její linky bylo absolutně předvídatelné. Kate Winslet jsem se snažila chápat (jako matku) a fandila jsem jí (jako podnikatelce i jako ženě), ale ta její naivita, zbrklost, obětavost a chorobná závislost na dceři vč. jejího nesmyslného adorování kontra podnikatelské schopnosti, racionalita a hrdost, mi prostě nešly dohromady. To monstrum si navíc stvořila ona sama, dávno před onou tragédií, tudíž s ní ani nešlo v tomto ohledu soucítit. Pech na výběr partnera naopak asi pochopit lze.. Nakonec ale vlastně mohla být vděčná za to, že dopadla jak dopadla, protože ani zdaleka nedopadla tak zle. ()

awerto

Kate W. podava vyborny vykon, ale konec je horsi nez filmove zpracovani s Joan C. Dcery v obou zpracovanich dali do sve role co mely... tady v teto serii byla Vida mnohem komplexnejsi a zajimavejsi. U hlavne postavy - Joan mela noblesu, ktera Kate chybi. A bohuzel je to roztahane a mozna by stacily max 3 casti. ()