Epizody(5)

Nejnovější miniseriál z produkce HBO představuje Mildred Pierceovou, hlavní postavu úspěšného románu Jamese M. Caina z roku 1941, který pojednává o hrdosti a cti americké střední třídy. Hlavní roli ztvárnila hvězdná Kate Winsletová, držitelka Oscara za film Předčítač. Spoluautorem scénáře a režisérem je uznávaný filmař Todd Haynes (nominovaný na Oscara za nejlepší scénář k snímku Daleko do nebe). Pětidílné drama vypráví příběh neobyčejné, nezávislé ženy, která se v nelehkém období Velké hospodářské krize 30. let, čerstvě rozvedená, snaží znovu najít štěstí pro sebe i svou rodinu. Drama sleduje Mildrediny spletité vztahy, její přehnanou starostlivost o sobeckou dceru i peripetie s vesměs netečnými a línými muži jejího života, jako je milenec Monty Beragon (Guy Pearce), nebo ex-manžel Bert Pierce (Brían F. O’Byrne).

Část 1.
Glendale, California, 1931. Mildred Pierceová, mladá matka s talentem na pečení, se stává slaměnou vdovou poté co vyhodila manžela Berta z domu. Nyní si musí najít práci, aby uživila sebe a své dvě dcery, jedenáctiletou Vedu a sedmiletou Ray. V pracovní agentuře mají pouze nabídky, které jí připadají pod úroveň, a tak hledá dál. Její kamarádka a sousedka jí mezitím udílí rady ohledně randění, načež si Mildred začne nečekaný románek s bývalým obchodním partnerem svého manžela Wally Burganem. Když Mildred zavolají z agentury a nabídnou jí práci hospodyně v zámožné rodině, zdráhavě souhlasí se schůzkou. Poté co rychle ukončí velmi jízlivý pohovor, hledá Mildred útočiště v místním bistru Cristofor’s Café. A právě zde, s pomocí servírky Idy zasáhne osud…

Část 2.
1931. Mildrediny vyhlídky na podnikatelský úspěch se zlepší, když začne prodávat své domácí koláče v bistru, kde se seznámila s Idou. Wally Burgan, Bertův bývalý obchodní partner, jí pomůže najít perfektní místo, kde by si mohla otevřít vlastní koláčovo-kuřecí restauraci, Mildred má však obavy, že kvůli zkrachovalému manželství bude problém s financováním. Rozvod proběhne v přátelském duchu a Mildred se stává majitelkou restaurace. Jenže všechno nemůže být růžové, vztah s předčasně dospělou dcerou Vedou je napjatý. Poslední den v bistru se Mildred impulzivně rozhodne odjet na dovolenou s pohledným zákazníkem Monty Beragonem do Santa Barbary. Její štěstí má však krátké trvání, když se dvojice vrátí domů, dojde k tragédii…

Část 3.
1931-1933. Aby se vzpamatovala z nevýslovné tragédie, pracuje Mildred ještě usilovněji na přípravách k otevření své restaurace. Po pomalém startu se restaurace rozjíždí, kapacita se naplňuje a Mildred s radostí uvítá bývalou kolegyni, servírku Idu, která jí pomáhá zvládnout nápor. Mezi hosty je také Monty, který svým uhlazeným vystupováním udělá silný dojem na Mildredinu dceru Vedu. Monty navrhuje Mildred, aby našla Vedě nového učitele klavíru, Mildred si však nemůže dovolit koupit nové piano, protože kvůli zrušení prohibice chce přidat do restaurace bar. Vedina rozmrzelost roste a Mildred začíná rozčilovat Montyho lenost a extravagantní životní styl, což vyvrcholí v emotivní novoroční konfrontaci...

Část 4.
O čtyři roky později, 1937-1938. Mildred rozšířila své podnikání o restauraci v Beverly Hills. Se svou nejlepší kamarádkou a obchodní partnerkou Lucy nyní obhlíží Laguna Beach, kde by mohla být nová pobřežní restaurace specializovaná na mořské plody a steaky. Jenže Mildredin podnikatelský úspěch je vykoupen stále se prohlubující krizí ve vztahu s Vedou. Ta si zoufá, protože její dlouholetý učitel klavíru zemřel a jeho potencionální náhradník, známý dirigent Carlo Treviso, ji odmítá učit. A Veda končí ve společnosti povaleče Sammyho Forrestera, jehož matka šokuje Mildred svým tvrzením o jejích dětech. Následuje emotivní hádka s Vedou, během níž jí Mildred vztekle vyhodí z domu. Po několika měsících, co spolu ty dvě nepromluví ani slovo, poví Bert Mildred o Vedině úspěchu coby zpěvačce v rádiu. Při poslechu Vedina zpěvu Mildred zabolí, že se tak odcizily a rozhodne se získat svou dceru zpět.

Část 5.
1938-1940. Mildred se znovu dává dohromady s Montym, který je štěstím bez sebe, že jeho bohatá milenka koupí rodinné sídlo v Pasadeně. Sblížit s Vedou se však Mildred nedaří. Její dcera si ale vede dobře, coby koloraturní sopranistka pracuje nyní pod vedením Carla Trevisy a má také nového manažera. Při příležitosti svatby s Montym se Mildred s dcerou jakž takž usmíří, ale všechno v pořádku není. Díky finanční rozmařilosti skončí Mildred v bezvýchodné situaci, restaurace Laguna krachuje a neloajální Wally hrozí, že podnikne právní kroky ve prospěch věřitelů. Přesvědčována Bertem, aby požádala o půjčku jejich úspěšnou dceru, se Mildred vrací domů a tam učiní šokující odhalení, které změní její život navždy… (HBO Europe)

araBaraB

Třicátá léta minulého století v Americe patří mezi moje oblíbená "filmová léta". Výborně natočená minisérie s se skvěle zahranou nejen hlavní rolí mě moc potěšila. Vytkla bych jenom několik zbytečně dlouhých scén, ale to je jen můj osobní dojem. Ponaučení z této minisérie budiž pro mne.."s výchovou není radno si zahrávat a pár facek frackovi neuškodí" :o) ()

karlee

Shlédl jsem dobroovlně první epizodu a nedobrovolně čtvrtou epizodu, tato série si mé srdce nezískala, řeší témata, která se mě nijak nedotýkají (dilema mezi "podřadnou" prací a hrdostí, to by bylo něco pro ex-ministra práce Drábka), a navíc počertech nudným způsobem. ()

Verunka84

Divam se na to jen kvuli Kate Winslet, ktera je totalne skvela asi v cemkoli v cem hraje, super americky prizvuk, krasne kostymy, krasne scenerie, ale obsahove mi to prijde neuveritelne prazdne a nudne, takze se ani nechci divat pres druhy dil. Herecke vykony skvele, ale ten scenar me nebavi, protoze je to proste nuda, ackoli Kate ma stale co hrat a jde ji to jako vzdycky skvele. ()

vavros

Jeden z vrcholů současné televizní tvorby ozdobený výborným výkonem Kate Winslet i dalších herců, kteří jsou typově dokonale vybráni. Nejsilnějšími scénami jsou vypjaté hádky mezi Mildred a její dcerou Vedou. Přestože téma mne původně vůbec nezaujalo, po zhlédnutí všech dílů na jeden zátah, je to jasných 5* (především za díly 3, 4 a 5). ()

Andinistka

Zcela zasloužená Emmy pro Kate Winslet, brilantně zahrané, ani ostatní herci však nezůstávají pozadu, Evan Rachel Wood ztvárnila dceru - mrchu natolik dobře, že jsem měla velkou chuť ji několikrát pořádně proplesknout, aby se pro pána konečně probrala. Spoiler: finální „to hell with her“ bylo pro mě, která s hlavní hrdinkou dost soucítila, proto aspoň trochu satisfakcí... ()

jafuska

příběh který je svým způsobem zajímavý, ale herečka Kate Winslet ta teda hodně zestárla, kde jsou ty časy, kdy hrála v Titaniku? Přesto je to herečka která nejspíš bude svojí elegancí pořád ta kvalitní herečka, která bude časově pořád žádaná, v příběhu, kde je nadčasové chování, pozadí, krize, přesto Kate ztvárnila roli, která ji dobře padla a to je nejspíš dobře. ()

Barghest

Klaďasové neexistují. Strhující psychologické drama, které mě nakonec odrovnalo. Jako malé dítě jsem viděla Mouchu (pocity dítěte z tohohle filmu popisovat netřeba) a kvůli ní ve mně Jeff Goldblum vzbuzuje pocity hnusu dodnes. Myslím, že podobně budu odteď vnímat Evan Rachel Wood. Ta ultimátní bestie jí tak sedla, že si ji nějak nedovedu představit v sympatické roli. Zato jindy sympaťák Pearce překvapil, jak si slabocha Montyho užil. Ale největší dojem dělá samozřejmě Kate. ()

Pete

Do třicátých let nás Haynes dokázal přenést téměř dokonale. Má pod palcem všechna řemesla, výpravou a kostýmy počínaje, přes hudbu a sépiovou kameru, přesnými herci konče. Jen střihače opomněl popohnat k většímu výkonu. Děj se odvíjí tak p o m a l u, až to chvílemi vypadá, že se zastaví úplně. Vyprávění by se dalo zkrátit z pěti na dvě hodiny, a měli bychom tu příjemný celovečerák. Takto skáčeme moc rychle mezi příliš dlouhými, nezáživnými scénami, není to režijně ničím ozvláštněné, a ostatní postavy kromě Mildred jsou přitom stejně málo prokreslené. Winslet v titulní roli je tu ale odhalená pěkně v úplnosti, se všemi klady a zápory své postavy jako podnikající žena, a především matka. Mírně řečeno komplikovaný vztah s dcerou je nosné téma této minisérie, a není mi z toho nakonec dvakrát dobře. ()

Binne

Seriálová adaptace filmu z roku 1945 nám nabízí mnohem vytříbenější a doslova barvitější vhled do života ženy, která se pouze usilovně snaží. Pakliže bychom hlavní hrdinku vykreslili jako ambiciózní podnikatelku, definice by byla nepřesná a zcestná. Hlavní hrdinka je primárně matka, která přišla o jednu dceru a snaží se udělat vše, co může pro tu druhou. Minisérie nám odpoví na velké množství otázek, které vyplouvají z filmu (1945), kde není dostatečně propracovaný ten základní mateřský vztah. Seriál je v tomhle nekompromisní, je evidentní, že matka si neumí poradit s labilní povahou své krásné dcery, zároveň ale její instinkty radí, aby dělala to nejlepší co může, pro její štěstí. Nevylučuje to fakt, že jako podnikatelka může být žádaná a úspěšná ve svém oboru - to je naopak krásný kontrast mezi obětavostí pro druhé a osobním seberozvojem, do něhož není třeba vkládat takové množství emocí. Hlavní hrdinka jedná zkrátka tak, aby všechny aspekty jejího života byly v rovnováze. Problém nastává, když do jejího života přichází element muže, který je povahově vzdálen oběma polaritám. Ač se to některým divákům nezdá, Mildred jak ve filmu tak minisérii několikrát prokáže svůj intelekt a rozvahu, kterou je schopná využívat ve vypjatých situacích a nenechat se strhnout tlakem okolí, zároveň si po celou dobu nechá svou lidskost a empatii. Zda jedná správně či špatně je na pováženou, ale minimálně v tomto případě jsem schopna pochopit mnohé. ()

punka27

Seriál má určite dobrý námet aj spracovanie, mám rada príbehy o silných ženách. Katie Winslet určite veľmi dobre zahrala svoju úlohu milujúcej matky, ktorá sa snaží pre svoje deti urobiť všetko. Stále som čakala, kedy konečne sa jej začne dariť úplne vo všetkom, ale musím povedať, že dráma až do konca.. Radšej porodiť hada .. ako mať takúto dcéru.. z domu by som ju vyhodila už v prvom diely.. dosť mi tam vadila.. nemám rada záporné postavy, ktoré sústavne bodajú svojim zobákom do citlivých miest pozitívnych postáv ()

karnifex

První díl se mi líbil, ale postupně šla úroveň děsně dolů. Na vině je patrně fakt, že příběh, kterému by sedla délka cca 100 minut je natažen na trojnásobek, takže obsahuje přemíru balastu v podobě zbytečných záběrů a banálních dialogů, často horších než z novácké Ulice. ()

kolodej1

v zásadě zajímavá minisérie, na kterou se určitě dalo koukat, na druhou stranu mě to nějak extrémně nechytlo, osudy postav jsem sledoval dost s odstupem a přiliš mě to nevtáhlo. Možná i proto, že skvělá Kate Winslet výrazně převyšovala herecky ostatní a ten rozdíl byl hodně znát. ()

bonovox

Luxusne vyzerajúci seriál z produkcie HBO. Skvelá dobová výprava, hudba a taktiež herecké výkony na čele s Kate Winslet. Len spracovanie je veľmi nezáživné až miestami nudné. Dej sa dosť vlečie a aj dramatické  a vyhrotené situácie sú dosť nevierohodné. Škoda, pretože sa tu zišiel kvalitní tím tvorcov. 60% ()

Stealth2

No byl jsem mírně zklamaný, přišlo mi to zbytečně dlouhé. Guy Pierce, ač ho moc v oblibě nemám, mi tady skvěle seděl. Kate Winslet je moje oblíbená herečka, ale tady mě nějak ničím nepřekvapila jako v Předčítači nebo Nouzovém východu. Chvála tvůrcům za exteriéry, kostýmy a celkovou kulisu období hospodářské krize. ()

Ayax

HBO pripravilo skvostný, jemný a zároveň drsný pohľad na ženu usilujúcu sa o postavenie sa v spoločnosti považujúcej ženy za var, prestieraj a ploď! Iste to nie je formát sám, ale Kate Winslet bola voľba No. 1. ()

jarmil8

Nebylo snadné tento seriál sledovat. Nejenom kvůli dusné atmosféře, od které občas osvobodí milosrdné střihy v čase, ale také kvůli tempu zejména prvních tří částí. Nemohu se zbavit dojmu, že krácení by zde bylo ku prospěchu. Je sice pěkné sledovat vypiplanou výpravu, ale jenom to, jedno afektované dítě a Guy Pearce na tři hodiny nestačí (samozřejmě vyjma excelující KW). V posledních dvou dílech získá Kate Winslet konečně rovnocennou protihráčku v podobě Evan Rachel Wood a napětí je díky ní přítomno po celý zbytek děje. ()

Bodega_Bay

Zpracování je nádherné, o tom žádná a jako takovou musím minisérii jedině doporučit. Přes co vlak fakt nejede, je samotná Mildred, kterou jsem prostě nepochopila. Nechápu její jednání, její rozhodování, její myšlenky, nic. A když mi někdo způsobí pálení žáhy v pouhých pěti dílech......Nevím, možná až jednou budu mít vlastní dítě tak pochopím, proč ze sebe někdo dělá náčiňovou hadru. Do té doby- sorry. ()