Reklama

Reklama

Tora! Tora! Tora!

  • USA Tora! Tora! Tora! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Svého nepřítele nikdy nepodceňuj! Tora! Tora! Tora! – tak zní japonský signál k útoku na nepřítele. Stejnojmenný slavný americko-japonský válečný velkofilm vypráví o jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech v roce 1941 a přibližuje události, které k němu vedly. Zatímco japonská vláda a vojenské velení pečlivě připravují svůj útok, jenž má ochromit protivníka, vláda USA, představitelé její diplomacie i nejvyšší válečná generalita tuto možnost zcela ignorují. Přitom námořní kontrarozvědka má zprávy o utajovaných zvýšených vojenských aktivitách Japonců a blížícím se nebezpečí. Také některé důležité signály zachycené radarem zůstávají bez patřičného povšimnutí, stejně jako přítomnost japonské ponorky v mořském prostoru blízko Pearl Harboru. A najednou přichází okázalý a zdrcující úder japonské armády... Režisérem filmu byl známý americký filmař Richard Fleischer (Fantastická cesta, Bostonský případ, 20 000 mil pod mořem, Ničitel Conan), v mimořádně náročné mezinárodní koprodukci pak japonské sekvence realizovali filmaři Tošio Masuda a Kindži Fukasaku. Tvůrci se důsledně drží historických pramenů, čemuž jsou přizpůsobeny i charaktery postav a scénář. Drama, které patří mezi nejlepší válečné historické tituly, zaujme na svou dobu ohromující výpravou, realističností akcí a stále strhujícími leteckými bitvami. Snímek získal Oscara za vynikající filmové triky (A. D. Flowers a L. B. Abbott). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (165)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Výborná věc, tenhle film. Díky tomu, že se na produkci podílely obě strany konfliktu, vznikl strhující hraný "skoro-dokument" s velmi pěkným technickým provedením. Bitevní pasáže jsou výborné, přehledné, přesvědčivé, dozdobené odvážnou prací kamery, která předběhla dobu (ty roztřesené ruční "in-action" záběry mě opravdu zaskočily). Dialogy jsou věcné, chybí v nich patos a film nekončí uraženeckými fanfárami amerických patriotů, ale lakonicky projevem v USA vystudovaného admirála Jamamota. Dokumentární hodnotu posiluje i nezakrývané poukazování na neschopnost amerických vojenských složek reagovat pružně na výstrahy tajných služeb a čistokrevný chaos v řadách obránců (srdnatý černoch za protiletadlovým kulometem Arizony působí v tomto kontextu vskutku jako střípkovitý dokument doby vzniku). Coby bývalý vášnivý konzument Hubáčkovy literatury faktu musím "Tora! Tora! Tora!" ocenit jako přesnou rekonstrukci, která absencí patosu a nacionalistické emblematiky daleko předešla svou dobu. Současná hollywoodská kinematografie jakoby se zase vracela k pitomému válečnému patosu 50. let... ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Literatura faktu striktně převedena na plátno. Sledování tohoto filmu se rovná četbě Miloše Hubáčka. A to doslova. Není tu hlavní hrdina, jen sled historických události, prokládaný drobnými příhodami, tak jak je zaznamenali historici (telegram, letecká výuka v dvojplošníku, potvrzení útoku na ponorku...). Bohužel, mimo útok samotný je vše natočeno staticky a bez nápadu. Tři hvězdy, protože Nolan se ve svém Dunkirku taky držel historických faktů, ale dokázal celé té události dát neskutečný emoční náboj. A ten Tora!Tora!Tora! zoufale chybí. ()

Reklama

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Slávný válečný film popisující přípravy a útok na Pearl Harbor. První část film (popisná) je místy zdlouhavá a nudá. Ovšem ve druhé části se dostáváme k útoku a film rázem začíná i bavit. Zejména si užíváme na svou dobu nevídaných efektů. Trochu trapně působí zavěrečná propagandistická věta o buzení spícího obra. Samozřejmě si to Amíci mohli dovolit, vzhledem k tomu jak válka dopadla. Ale přece nikdo nevěří tomu, že se Japonci najednou začali bát. Věděli přece od samého začátku do čeho jdou! K tématu útoku na Pearl Harbor doporučím Odtud až na věčnost (1953). ()

Hees 

všechny recenze uživatele

Tento film má svoje prednosti a to hlavne hodnoverné zobrazenie tohto dna kedy bol napadnutý Pearl Harbor a tiež aj snahu o čo najväčšiu presnosť v daných udalostiach. Má samozrejme aj svoje slabosti a to napríklad neexistujúcich hlavných hrdinov a príliš veľké množstvo postáv a podobne, ale to by odporovalo tomu o čo tomuto filmu šlo čiže to nie sú veľké slabiny. Čo všetko sa muselo stať aké zhody náhod, aby sa Japoncom presne podaril tento útok tak na to si stačí pozrieť tento film a možno nie je na to potrebný ani nejaký dokument. Prednosťou filmu je aj nenadržiavanie (existuje také slovo?) ani jednej strane (ani Japoncom ani USA) a tak teda film sa vyvaruje tomu, že by na jednej strane boli hrdinovia a na druhej tí zloduchovia (haha). Tento film má veľkú nevýhodu lebo každý vie o čom bude takže nemá čím prekvapiť svojho diváka, ale mňa prekvapil tým ako je zvládnutý a hodnoverný a preto som s týmto filmom veľmi spokojný. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Detailne sa o históriu 2. svetovej vony nezaujímam, takže ju až tak neovládam a preto nemôžem hodnotiť , či film dokonale súhlasí so skutočnými udalosťami. Nato sú tu iní. Film by som rozdelil do dvoch rovín, po stránke príbehovej na prípravnú časť a samotnú bojovú a po stránke spracovania na technickú/akčnú časť a hereckú. Samozrejme po príbehovej stránke je zaujímavejšia tá bojová časť, pretože prípravná je veľmi zdĺhavá a človek sa len ťažko orientuje v tých desiatkách tvárí a mien, kto je kto a aké má postavenie. Po stránke spracovania je herecké prevedie dosť priemerné, nevýrazné, kolísavé (hlavne u japonských hercov) a chýbajú tu známejšie herecké osobnosti, ktoré by film potiahli, možno aj nejaký vtip by sa hodil. Na druhej strane akčnú a bojovú časť musím iba pochváliť, je fakt zručne spravená - nálety japonských lietadiel, výbuchy pozemných terčov a streľba...už mi tu chýbali iba výbuchy lietadiel vo vzduchu, čo vzhľadom na rok výroby (asi) nebolo možné v dostatočnej kvalite uskutočniť. Hodnotenie: 65% ()

Galerie (52)

Zajímavosti (29)

  • Američané se s přesností příliš nepárali. Japonská letadla v jejich části filmu zastupují převážně přebarvené T-6 Texan, případně Vultee BT-13 Valiant. Japonskou letadlovku na konci filmu hraje výsadková loď třídy Iwo-Jima, Yorktown (CV-5) pak Yorktown (CVS-10) třídy Esex, který má zcela jiné nástavby a v té době už měl dávno přestavěnou palubu na úhlovou. Enterprise pak hraje USS Ticonderoga (také třídy Essex). (Marthas85)
  • Citát o vzbuzení spícího obra Yamamoto nikdy z úst nevypustil. (Kulmon)
  • Film bol natočený dvoma krajinami, a to USA a Japonskom, aby pohľad na konflikt bol vyrovnaný, keďže sa jednalo o Pearl Harbor. (vander19)

Související novinky

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (více)

Reklama

Reklama