Reklama

Reklama

VOD (1)

Moskva, doba tuhého komunismu. V Parku Gorkého se najdou tři zohavené mrtvoly.   Snímek zkušeného Michaela Apteda Park Gorkého vznikl v roce 1983. Na americký film má poněkud atypický námět a atypického hrdinu. Hlavní vyšetřovatel moskevské milice Arkadij Renko řeší případ záhadné vraždy tří mladých lidí, do něhož je zapletena KGB, zkorumpovaná justice i cynický americký obchodník s kožešinami. Spravedlivý a čestný policista tedy bojuje s mocnou přesilou, ale nakonec díky pomoci newyorského detektiva (!) a nonkonformní ruské dívky Iriny zajistí za cenu mnoha životů průchod právu. Solidní politicko-kriminální drama se rozvíjí v pomalém tempu s občasnými akčními scénami. Tvůrcům se celkem podařilo vystihnout sovětské reálie, byť natáčeli ve Finsku. Ve své době byl Park Gorkého možná zajímavou výpovědí o poměrech, o nichž na Západě musely být notně zkreslené představy. Dnes by však stěží obstál před obrazem, jaký o své zemi podávají tamní filmaři. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (30)

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Presne to, čo som hľadal – triler (kde hlavne exteriéry a kamera hrajú prím) o vyšetrovaní trojitej vraždy z mrazivých moskovských ulíc so všadeprítomnou paranojou doby a s KGB na každom rohu, v uliciach, kde za chvostom tvojho šeredného VAZ 2101 alias Žiguli krúžia 24/7 "tajní" v nablýskanej čiernej Volge M23 s chrómovými doplnkami – som aj dostal. Zamrzia možno len dosť horibilné herecké výkony (najmä ústredné trio Hurt x Marvin x Dennehy) a miestami dosť prekombinované sprisahanie týkajúce sa sovietskeho monopolu s kožušinami soboľa ázijského, ale inak vsjo v parjadke. Vďaka za tip MontyBrogan... "They say he even had dinner with Brezhnev before he died. Well, perhaps the conversation would have been better if he'd dinner with Brezhnev after he'd died." (x / x / x) ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Jistě zajímavý pokus o pohled zvenčí na něco, co se odehrávalo za železnou oponou. Je téměř vždy bizarní, když se Američané pokoušejí zpracovat ruské téma. Ovšem tohle není Zločin a Trest. Takže dobře vystihnutá atmosféra v Rusku s mírně nepatřičným šéfem policie, tady milice, který je konfrontován s atypickým zločinem, který už od počátku nese stopy díla KGB. Jak se do případu noří objevují se další hráči z různých institucí a s rozdílnými motivacemi. Vespod je, jak to už bývá žvanec nebo politika. Zde to první. Poněkud naivní Irina s nepatřičnou láskou k Arkašovi, Rusovi, který staví vlast a sebe nad lásku.....No a gauneři končí s kulkami v těle..........,a s mrtvými soboly na sněhu. Aaspoň ti žíví prchají z otevřených klecí na svobodu do švédských lesů......Slušný film. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Nikdy som nechápal praktický význam ruských baraníc. Ja nosím čiapku v zime najmä preto, že mi je zima na uši. Niet divu, že aj Hurt ju po čase odloží a začne chodiť v mrazoch s elegantne ulízanými mokrými vlasmi. No a americké krimi v 80 rokoch bez Briana Dennehyho v úlohe kriminalistu, to by bolo ako si dať údené bez chrenu. Pomerne netradičná detektívka, ktorá sa niekedy po polovici stáva krimi, pretože sa odhalí vrahova identita. Film potom neprekvapivo končí tuctovou prestrelkou. ()

FIBO 

všechny recenze uživatele

Gorky Park patří mezi méně známé akční filmy osmdesátých let. Narazil jsem na něj náhodou při listování skladatelské filmografie Jamese Hornera a musím říct - posadil jsem se na zadek. Ne z filmu (šedivý průměr), ale z hudby, která u Jamese opět nezklamala. Hornerovi nadšenci nemůžou nepostřehnout zjevnou podobnost použitých prvků s Commandem (1985), Vetřelci (1986) a dalšíma, pro něj typickýma prvkama nejen akčních filmů. Už při prvním podívání/poslechu se může zdát základní motiv povědomý, nicméně díky své originalitě hudba nenudí a člověk ani nemá až tak velký pocit, že Horner později (byť jen částečně) vykrádal sám sebe. Tomu právě brání velká dávka vlastní invence, která dělá celkové score jedinečným. Pokud je někdo blázen do Hornerovy kompozice, je Gorky Park naprostou povinností (film 65%, hudba 90%). ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Nehoráznej a navíc i blbě zrežírovanej televizák. Alespoň je to sem tam prdel s espézetkou 1984, Lee Marvinem jako poživačným Američanem v Moskvě (styl) a syndromem generálova syna, kterým trpí chudák Hurt. Nic moc na film, ve kterým musíme podstoupit cca tří minutovou (brrrr) sexuální scénu a závěrečné vypouštění kožichové zvěře. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (2)

  • Hoci sa dej filmu odohráva v Moskve, natáčanie kompletne prebiehalo v Helsinkách, nakoľko Komunistická strana Sovietskeho zväzu film považovala za proti-sovietsky. Park Gorky bol nahradený parkom Kaisaniemi. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama