Nejtěžší volba

(TV film)

V působivém dokumentu Dagmar Smržové vystupují ženy, kterým byla v těhotenství prenatálně diagnostikována těžká vada plodu a stály před rozhodnutím, jestli svoje dítě donosí a nebo těhotenství ukončí potratem. Všechny sledované hrdinky se nakonec rozhodly své dítě přijmout se vším všudy a případně s ním i přečkat odchod z tohoto světa. Ženy popisují cestu, kterou zvolily a dopady jejich rozhodnutí na ně samotné i jejich blízké okolí. Režisérka zkoumá především etickou a duchovní rovinu tématu a její pohled je mimořádně osobní. Dokument je jedinečný především nápaditým vizuálním zpracováním a naprostou otevřeností, s jakou pronikáme do intimního světa sledovaných žen. Film je také kritickou úvahou o výhodách a nevýhodách prenatální diagnostiky a o přístupu zdravotníků k matkám s tímto problémem. (oficiální text distributora)

ElisD

Docela dobrý dokument, ale všichni jsou tak pozitivní, žádný zástupce těch, kteří se pro přerušení rozhodli. Možná by to mohl být dokument v rámci Křesťanského magazínu. Dilematu potratu se dotkne pouze zlehka. Je jednostranný. Aktérkám smekám, že měly sílu svůj příběh vyprávět a poskytnout materiály. Hodně maminkám s podobným údělem to může pomoct a to je na dokumentu důležité. ()

Matematicka

Dokument o ženách, které se dozvěděly, že čekají postižené dítě, a rozhodly se si ho ponechat. Děkuji za tato osobní svědectví všem zúčastněným ženám a tvůrcům za jejich zprostředkování (zvlášť vzhledem k tomu, že jde o téma u nás značně "zasouvané pod koberec"). A že jsou si ženy v lecčems nápadně podobné, mě spíš příjemně překvapilo. Všechny měly oporu ve svém partnerovi a to, co by se dalo nazvat vírou (byť se asi lišily v tom, v co nebo koho věřily). Připadalo mi, že to pro ně nebyla nejtěžší volba - těžší bylo si ji prosadit, příp. ji vysvětlit svému okolí. Osudy žen, které v takové situaci podstoupily potrat, by určitě také byly zajímavé, ale tuším, proč se tyto ženy o svých zážitcích zdráhají mluvit. Zůstává tak jednostranně pozitivní svědectví. Zajímavé komentáře: Aidan, Hedka, otík, 6thSun, plechulka, Britrik. ()

figopetan

Čtyři osudy, čtyři rodiny, čtyři osobní tragédie a jedna otázka: rozhodnout se nechat si dítě i když bude postižené? Jednoduché zhodnocení silného příběhu dokumentárního filmu Dagmary Smržové. Film u diváka vyvolává mnoho otázek a dostává nejednoznačných odpovědí. Na základě jakých informací se má člověk rozhodnout dítě si ponechat? Vydrží tento tlak kompletní rodina, nedojde k rozvodu? Jak tuto skutečnost přijme manžel, rodina či společnost? Z dokumentu jasně vyplývá ta bezmoc něco změnit a silná touha tuto životní výzvu zvládnout. ()

plechulka

Neskutečně silný dokumentární film o tématu, které si alespoň teoreticky položila každá těhotná žena: co bych dělala, kdyby mi řekli, že mé dítě je těžce poškozené? A když mi to řeknou, jak moc hádají a jak moc vědí? A když vědí co budu dělat - já, můj partner, má rodina? Skláním se v hluboké úctě před jednou každou maminkou ve filmu, protože řešení, které dokázaly zvolit (a někdy si i vyvzdorovat) patří mezi ty nejtěžší.... Jediné, co si myslím, že by film ještě obohatilo, by bylo srovnání s matkami, které volily cestu opačnou a rozhodly se těžce nemocné dítě na svět nepřivést. Myslím si, že nelze odsuzovat jedny ani druhé..... ()

hous.enka

Hodně zajímavý dokument o tom, jaké to je ocitnout se v situaci, kdy vám lékaři řeknou, že se dítě ve vašem břiše nevyvíjí tak docela podle tabulek. Co teď? Jít na potrat, anebo si dítě ponechat? Všechny čtyři v tomhle dokument se rozhodly pro druhou možnost. Chybí tu pohled druhý, kdy ženy podstupují ze stejného důvodu potrat. A to teda jakože dost tu tyhle ženy chyběly. Nakonec totiž dokument vyznívá tak, že jen jediná možnost je správná a ta druhá je zlo. Taky si myslím, že přetočit to všechno na (jakoukoli) víru je poněkud zjednodušující. Ale jasně, všichni se s podobnými věcmi vyrovnáváme různě. Rozhodně je to dokument zajímavý a natočený je tak lehce melancholicky: tklivá hudba, záběry rodiny v zasněžené přírodě... Je super, že ČT točí i takové dokumenty. ()