Armadillo

(festivalový název)
  • Dánsko Armadillo (více)

V únoru 2009 přijíždí na základnu Armadillo v jihoafghánské provincii Helmand skupina dánských vojáků v doprovodu dokumentaristy Januse Metze. Ten zde společně s kameramanem Larsem Skreem celých šest měsíců sleduje, jak probíhá život mladých vojáků necelý kilometr od tálibánských pozic. Výsledkem jejich práce je strhující a navýsost autentické válečné drama, které bylo na letošním festivalu v Cannes po zásluze odměněno hlavní cenou v Týdnu kritiky. V Dánsku vzbudil snímek bouřlivé reakce ohledně kontroverzního chování některých vojáků během přestřelky s bojovníky Tálibánu. Při natáčení této napínavé, brilantně sestříhané a vizuálně vytříbené sondy do psychiky mladých mužů uprostřed nesmyslné války, jejímiž oběťmi jsou především místní vesničané, tvůrci nejednou riskovali svůj život. Ještě znepokojivější než scény, kdy kulky tálibánců sviští kolem jejich kamery, jsou však záběry mladých vojáků, snažících se každý po svém vyrovnat se situací, při níž jde o holý život. (MFF Karlovy Vary)

Sandcrew

Původně jsem chtěl udělit dokumentu 8/10, ale po debatě s režisérem a zjištěním, že strávil sám s kameramanem přes 3 měsíce v Afgánistánu, právě v táboře Armadillo. Dokument je opravdu dokument, nehodnotí, nesoudí a je pouze na vás jaký si z něj odnesete pocit. Kvůli výborné besedě s režisérem 5/5. MFF KV 2010 ()

Jimy

Ne zcela tradičně, ale o to efektivněji natočený dokument zachycující službu dánských vojáků v Afghánistánu. Ani zde se nejedná o film, jehož účelem by bylo vytvoření názoru na tuto válku, ale jde spíše o jakési proniknutí do mysli vojáka a změny, kterou prochází od chvíle, kdy se loučí se svými blízkými na letišti, až po okamžik, kdy opouští Afghánistán a vrací se zpět do "normálního" života. I zde je zachycen absurdní a zjednodušený pohled některých lidí, jejichž kritika namířená proti vojákům je ovlivněná jejich absolutní neschopností si alespoň do určité míry uvědomit, pod jakým tlakem se tito vojáci nachází. ()

sigf07

Oproti oslavovanému Restrepu zde nejsou vojáci tak plní optimismu a přesvědčení, že přijeli do země konat správnou věc, Dánové prostě přijeli dostát svým spojeneckým závazkům. Jednotlivci pochybují, bojí se, dělají chyby a jsou peskováni svými velícími - a díky tomu je Armadillo věrohodnějším pohledem na afghánský konflikt. ()

Kvasekus

Jestli se někomu líbil Mariňák, tak bych mu Armadillo vřele dopuručil. Je to vlastně takovej vylepšenej Mariňák...aspon pro mě. Z čistě mého odporu proti válce ovšem nemůžu dát plnej počet. Skvěle sestříhaný a výborně natočený! ()

Inozuka

Hodně dobře natočený film o moderním válčení. Ač je to dokument, je Armadillo režírován ve stylu hraného filmu, takže hlavně z počátku rychle zapomínáte, že sledujete skutečné vojáky ve skutečných situacích. Po prvním nasazení vám to ale rychle dojde. Některé záběry jsou opravdu vizuálně dobře zmáknuté a film působí až "krásně". Velké plus, kterého si na Armadillo nejvíc cením, je zobrazení členů dánského kontingentu jako normálních kluků, kteří chtějí trochu toho adrenalinu a neohání se patetickými vlasteneckými frázemi o bránění demokracie. Ono totiž to, co ty maníky táhne do Afgánistánu nebo do jiných misí není vlastenectví (ani peníze), ale jakási směs profesní hrdosti (patřím mezi nejlepší) a dobrodružství. Nic víc, nic míň. Že někdo jde nasazovat krk za západní hodnoty prostě nevěřím (nebo je to jen mizivé procento nasazených). Naznačila to již Cathryn Bigelow v Smrt číhá všude a zde to máme naservírované na talíři přímo z první linie. ()

dwbmb

Rozdejte pár miniaturních kamer, přidejte jednoho kvalitního dokumentaristu a máte celovečerák, kterej by v Hollywoodu nevymysleli ani za 50 let. Autentičnost celého toho (ostatně je to dokument) je pak jen třešničkou na dortu. Mocný zážitek. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()

Hoonza

Špičkový dokument. Doporučuji vyhnout se dabované verzi, která asi z 80% zabíjí celkový zážitek, kvůli tomu, že je originální zvuková stopa příliš tichá a celkově to pak působí strašně nudně a uspaně, když nic neslyšíte... ()

miki68cz

Tak nevím jestli hodnotit film, co dokumentuje prostředí a situace a vojenskou misi, jenž považuji za absolutně zbytečnou a absurdní. Nikdo nemá zájem na jejich přítomnosti tam, nechápu, proč tam jsou. Snad jedině USA a jejich zbrojaři, kteří všechny národní kontingenty vyzbrojují. Hnůj a z filmu je znát, že ty kluci to vnímají spíš jako počítačovou hru než realitu. Místo výletu do Afgánistánu, by měli doma založit rodinu, postavit dům a zasadit strom. Nesouhlasím a tento film nedoporučuji. Hvězda za odvahu pro kameramana. ()

nula87

Tak trochu jiná válka. Tady se ani tak nebojuje o pozice, jako spíš o vlastní pověst a přízeň místních. Na začátku hoši nadržení na opravdovou válečnou akci, a posléze téměř unudění reálným stavem věcí. A úplně nakonec se jim té akce dostane víc, než asi sami chtěli. Přirozeně nasnímáno, a ve výsledku je to skvělý dokument, jak to v takové nestandardní válce chodí. 90% ()

jack_scott

Velmi dobře natočený dokument, v rámci možností velmi dobré. Škoda že ta akce tam nebyla natočená helmovou kamerou, byly by to lepší záběry... No nic, i tak je to fajn. **** a 80%. ()

DanielP.

Nejlepší na tomhle filmu je rozdíl který vidíte na začátku a na konci u Dánských vojáků... hlavně v jejich očích. Z kluků se vrátili muži. Skvěle natočené a bez servítek. ()

g3rtrud

Dobre natočený dokument o vojne v Afganistane. Je to dosť filmovo zostrihané, takže je to šok keď si počas filmu uvedomíte že nesledujete film s hercami ale realitu zachytenú šialeným kameramanom :-) ()

pimp

Aniž bych chtěl zpochybňovat odvahu kameramana i samotných vojáků, jediná vážnější akce za půl roku byla, když celá četa zlikvidovala pět vousáčů. Po zbytek filmu se pak řešilo, jestli to nerozmáznou dánská média za přilišnou brutalitu vojáků. Hošíci, klidně kucí jako ty a já, se silácky trumfovali, kdo se při akci více předvedl. Docela výrazný kontrast s výsadkářskýma gorilama z Restrepa, kteří se vyjadřovali o své misi mnohem více pokorněji, protože tam zařvali jejich kámoši a přestřelky s tálibama byly jejich denním chlebem. Nejsem odborník na afghánskou válku, ale při porovnání obou filmů mi vychází, že Dánové asi nebudou nasazováni do nejnebezpečnějších lokalit. Proto se můžou vracet domů z adrenalinového tripu v relativní pohodě a hrdě ukazovat příbuzným jizvy z války. Dokument je ale bezesporu zajímavým vhledem do duše mladého vojáka. Fimaři odvedli dobrou práci, o tom nemůže být pochyb. ()

Kazisvet III.

Původně jsem tomuto snímku chtěl dát tři hvězdy. Poslední bojová scéna a následné přehrabávání se vtom, co z Talibů zbylo, mě přikovalo k židli. Celkově to je docela zajímavě pojaté, ovšem s občasnými hluchými místy. 3,5/5 ()

Neklan006

Já byl nadšenej, sledoval jsem to do půl druhý v noci na ČT2 a ježto mi trochu padaly víčka nevyspáním, hned jsem si to dal o pár dnů později znovu zase v noci a viděl i těch pár minut co mi utekly. přesně takhle se podle mě maj točit současné dokumenty z války - typická jednotka a její půlrok na základně Armadillo v Afghanistanu, včetně bojových operací - kameraman se rozhodně nebál, klobouk dolů.... Jó, kdyby tak měl někdo z našich famáků koule na to zajet do Lógaru a natočit něco podobného o našich vojákách, byla by to pecka! ()

Klaricicinka

Tak tenhle dokument se projevuje jako jeden z těch slabších, což je asi dáno jednotkou, o kterou se jedná (Dánové). Tenhle tým „speciálů“ (přičemž nejstarší vypadá na 25 let) ve většině času kouká na porno a když za ten půl rok vylezou na delší dobu ven a dostanou se do konfliktu, po zbytek mise nemluví o ničem jiném, než kolik Tálibanců zabili a jak to bylo hustý. Ve srovnání s Restrepo mi toto přijde jako slabý odvar, ať už vzhledem k místu, kde se pohybují, nebo výcvikem a zkušenostmi vojáků. Nějak nevím, proč se zrovna Dánové rozhodli vytvořit takovýto dokument, neboť pro lidi, kteří do problematiky trochu vidí (což je ta sorta, co se koukne právě na tento dokument) nepřinesl nic nového. Ještě o kategorii níž by mohl být dokument francouzský, třeba se ho taky dočkáme… ()

ill

Dokument postrádající fakta není dokumentem, ale výpovědí. Výpověď postrádající objektivitu a poutavost stává se zbytečnou nudou. ()