Armadillo

(festivalový název)
  • Dánsko Armadillo (více)

V únoru 2009 přijíždí na základnu Armadillo v jihoafghánské provincii Helmand skupina dánských vojáků v doprovodu dokumentaristy Januse Metze. Ten zde společně s kameramanem Larsem Skreem celých šest měsíců sleduje, jak probíhá život mladých vojáků necelý kilometr od tálibánských pozic. Výsledkem jejich práce je strhující a navýsost autentické válečné drama, které bylo na letošním festivalu v Cannes po zásluze odměněno hlavní cenou v Týdnu kritiky. V Dánsku vzbudil snímek bouřlivé reakce ohledně kontroverzního chování některých vojáků během přestřelky s bojovníky Tálibánu. Při natáčení této napínavé, brilantně sestříhané a vizuálně vytříbené sondy do psychiky mladých mužů uprostřed nesmyslné války, jejímiž oběťmi jsou především místní vesničané, tvůrci nejednou riskovali svůj život. Ještě znepokojivější než scény, kdy kulky tálibánců sviští kolem jejich kamery, jsou však záběry mladých vojáků, snažících se každý po svém vyrovnat se situací, při níž jde o holý život. (MFF Karlovy Vary)

PROROK14

Myslím si, že to bolo trocha nezáživné. Patroly kedy sa nič nedialo ma bavili viac ako tie prestrelky, pri ktorých som nevidel kto odkiaľ strieľa. Tá neprehľadnosť vo mne dobrý pocit nezanechala. Ale našli sa aj dobré scény, hlavne tá s tým pohľadom postreleného vojaka. Tiež oceňujem režisérovu odvahu. ()

MikaelSVK

Janus Metz Pedersen poteší určite každého diváka, ktorý sa na tento film pozrie a ktorý má rád túto problematiku - Afganistan. K tomuto filmu som sa dostal prostredníctvom snímky Restrepo, ktorá nám podobnou formou približuje život amerických vojakov na svojom stanovisku v Afganistane a myslím si, že Dáni tentokrát prekonali Amíkov. Obdivujem všetkých aktérov tejto snímky a rád si pozriem znova niečo podobné, ajkeď teraz by to mohla byť už iná krajina... ()

fishki

Surový príbeh bez zbytočného pátosu o dánskych vojakoch v Afghanistane. Súhlasím, že by pomohlo, keby bola jednotlivým vojakom a ich príbehu venovaná väčšia pozornosť. Ale to je väčšinou výsada amerických dokumentov. Osobne by to mu neublížila ani kratšia stopáž. Niektoré scény (i keď s veľmi dobrou hudbou) nudili. ()

FFilipCZ

Hodně slabé tři hvězdy. Příběh mne nezasáhl, nevtáhl mě do děje. Záběry nejsou moc zajímavé, stejně jako kamera a vyprávění. K tomu navíc celkem otravní dánština, která se nedá moc dlouho poslouchat. Čekal jsem, že to bude stejné, případně ještě lepší než Restrepo, avšak tomu tento snímek nesahá ani po kotníky (teda za mě). ()

MartinezZ

Nebezpečné domácí video ~ Tenhle snímek mě nějak moc nezasáhl, jak bych dle hodnocení očekával. Skupina mladých blbých kluků si jede zastřílet, nevědouc, kam vlastně budou vysláni. Pošlou je do "Afghánu", některé to zabije a nebo zmrzačí, na druhé straně stejně tak, a civilové uprostřed to stejně odprdí nejvíc. Oni a jejich krávy a hlídací psi. A ke konci se dozvíme, že si tu "Afghánskou ruletu" někteří dají ještě jednou a pak zas a zase, dokud to prostě bude vycházet. Smysl to ale moc velký nemá, perou se o jedno políčko a jedni jak druzí se postřílí a stáhnout zpět. Asi mi nějak unikl smysl tohohle dokumentu. Záběry z akce a pár slz. Tady alespoň nezaznělo, jak je tam přišli osvobozovat, to a hudba v titulcích jsou jedním z velmi mála plusů. ()

Chrysopras

Možná by mě diskuze s režisérem posunula taky výš, ale pospíchal jsem na další varskou štaci. Čili "pouhé" shlédnutí mě nijak zvlášt nenadchlo. Žádnym směrem. ( 45. KVIFF ) ()

Fanucci

Velmi zajímavý film jen potvrzující fakt, že největší obětí každého válečného konfliktu jsou civilisté. ()

ilemas

Přechválený dokument, který mě vůbec nenadchl a dost jsem se nudil. Na podobné téma jsou mnohem lepší dokumenty ()

SallyZen

Jakožto odpůrce těhle věcí jako války apod. absolutně nezáživné a občas i iritující. Jako samotný dokument to není špatné, ale když já tohle nemusím. A ten kdo by chtěl vědět - proč se teda na to koukám? Tak můžu jen říct, že je to něco nového. Jiný pohled na válku než mám já, ale tady mě to nechytlo. 40% ()

C0r0ner

Svým stylem a přesahem naprosto jedinečné, ale nemůžu říct, že by mě to celou dobu úplně bavilo. Jo, místy jsem byl k obrazovce skoro připoutaný a nedýchal jsem, ale pak zase přišla pasáž, kdy jsem pokukoval po hodinách a všem kolem. Každopádně to ale bylo hodně inovativní. 70% ()

zette

Ac jsem odpurce vojenskych misi ve svete, tento dokument musim ocenit. Vyborny napad rezisera, skvela kamera a strih. Pusobiva sonda do zivota danskych vojaku v Afganistanu, kde o napeti neni nouze. Nejzajimavejsi byly rozhovory s domorodci. Dokument, ktery by mel videt jak kazdy militarista, tak i pacifista. Film donuti cloveka k zamysleni a nemohu hodnotit jinak. ()

danliofer

Ačkoliv se s obsahem tohoto filmu moc neztotožňuji, je tu snaha filmařů nijak nezasahovat, nemanipulovat divákem, prostě jen zaznamenávat a nechat diváka svobodně myslet... ()

farmnf

Spíše hraný dokument a dánských hravích kloučcích, kteří sem tam rozstřílí na mraky nějakého talibance (granát a 40 kulek) a pak si o tom na základně pěkně povídají. Pokud mrtvola smrdí i se tomu zasmějí. Z vojenského hlediska bylo zajímavé, že kdyby nebyli vybaveni tak perfektním spojením 21. století, tak se tam postříleli navzájem. Průměrný snímek jakých se točí desítky. Rusové to zvládají poněkud lépe. ()

SantaKlaus

Válka je opravdu drsný svět drsných chlapů ... "Kolikrát jsi do nich střelil ? Vždyť jsou na kusy ! ..... Nezasloužili jsi smrt nebo co ? ." Když srovnám Dánsky Amadillo a Americký Restrepo tak Armadillo je mnohem záživnější a lepe podaný než ty slavné zářivé hvězdy a pruhy ... chtěl jsem dát 3* ale nemůžu protože ten kameraman je opravdu borec ! Uprostřed boje leží v zákopu a natáčí vojáky pod plnou nepřátelskou palbou to zaslouží respekt a jednoho zlatého bludišťáka ... ()

neoBlast

Co si vybrat z válečných dokumentů roku 2010? Je to jednoduché, protože nemohou být snad více odlišnější dokumenty než je Armadillo a Restrepo. Hledáte-li investigativní novinařinu a přesné zdokumentování aktuálních událostí v Afghánistánu je pro vás Restrepo. Fanouškům fikčních celuloidů spíše doporučím dánského Pásovce, už jenom kvůli filmové kameře a hudbě (jejíž použití nemá nic společného s jinými, konvenčními, dokumenty). Stejné téma, podobný zážitek ale naprosto rozdílná atmosféra a cesta k cíli. Začátek bych se nebál ani srovnávat s prvními minutami Cameronových Vetřelců - divák atmosfericky jenom čeká, že přijde něco většího. 75 % ()

Raven0

Dokumenty o válce přímo miluji. Zde navíc "okořeněno" morálně-etickými otázkami... Člověk, jenž čte jen novinové titulky je zděšen, jak se koaliční vojáci chovají k nepříteli... Ale když vše sledujeme v širším kontextu, vidíme frustraci vojáků, kteří žijí v neustálém napětí, nudí se, žádná akce se nekoná, nepřítel se skrývá a demoralizuje je pomocí výbušných zařízení... Diví se pak někdo, že jim jednou rupnou nervy? Otázkou druhou však je, jestli válka v Afganistánu není naproto zbytečná... ()

VasaX

Neotesaný pohled do života mladých vojáků na šestiměsíční misi v jižním Afghánistánu. Velice úderně popisuje dlouhou nudu a rutinu, ze které vás zpět do kruté reality sem tam vytrhne nějaké drama. Syrové zpracování vás drží na místě, mezi vojáky, velice osobním/dokumentárním stylem. Velice zajímavý dokument, na kterém mi vadilo jen to, že jsem nikdy neměl takový přehled, jaký bych chtěl mít, abych si mohl dobře dělat svůj úsudek. A to přehled kdo je kdo, kde se co děje, orientaci na bojišti a podobně. Nevím, jestli to bylo jako záměr, přiblížit zkušenost pocitu ztraceného vojáka v cizí zemi, nebo jen takový styl, co zvyšuje dramatičnost, ale já osobně mám raději trošku přehled. kAždopádně, pokud vás bere moderní válka, válečné dokumenty, vojenské (dánské) jednotky pod tlakem guerillové války Talibanu, tak Armadillo nemůžete vynechat. ()

Bratricek

Moje postřehy: 1) Konečně bez Američanů, člověk jich už občas má plný kecky 2) Škoda že občas přítomnost kamery znervózňuje vojáky a při rozhovorech se snaží mluvit oduševněle 3) SPOILER: Závěrečný kontakt? Černý jestřáb naživo! DOKONALÉ! ()