Teror

Rukojemníci

Trespass

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2011, 91 min

Nicolas Cage hraje obchodníka s diamanty, milujícího manžela a otce dělajícího si starost o svoji dospívající dceru. Jednoho krásného večera vtrhne do jeho honosné rezidence čtveřice násilnických, a ještě k tomu rozhádaných zlodějů požadující otevření sejfu, které ale jeho zpupný majitel odmítá provést. Vystaví tím však sebe i svoji rodinu teroru a bandě lupičů se vydá na milost a nemilost. Navíc zjistí, že je paroháč, protože jeho uvadající a zřejmě neukojená manželka se spustila před časem s jedním z lupičů a tento mladík, jak se později ukáže, trpí psychickou poruchou. Jeho starší bratr, který vede přepadení se svojí děvkou a nelítostným pohůnkem z jiné bandy, musí stůj co stůj vymámit nějaký ten dolar z troufalého obchodníka a troufalý obchodník zase stůj co stůj musí uchránit svoji milovanou rodinu před nebezpečím. Nepopírám, že v první polovině je tento psycho thriller velmi napínavý a ve svých postupech poměrně originální. Rozjede se asi po deseti minutách a nasazené tempo vydrží až do finále. Jenže pak to přijde. Asi v polovině se film přemění na vážně míněnou parodii u které nevíte, jestli se máte smát nebo se divit nad jednáním všech zúčastněných postav. Cage se tváří tak soustředěně, až vás jeho upřímná snaha o vážnou polohu herectví rozesměje a Kidmanová sice perfektně ječí, ale co je to platné, když se ke Cageovi vůbec nehodí. Hloupé bylo implantovat do filmu milostné vzplanutí mezi ní a nervově labilním mladíkem, které stejně jen narušovalo plynulost děje svými neustálými flashbacky, co spolu vedli za jalové rozhovory nebo, jak po sobě zamilovaně koukali před osudným přepadením. Lianu Liberato, která hraje jejich dceru bych chtěl vidět ještě někdy v jiném filmu, protože hrála celkem solidně. Banda násilníků ve které byl nejvýraznějším prostředníkem současný idol dívčích pokojíčků Cam Gigandet odevzdala spolu s ním odpovídající herecké výkony. A největší podíl, že je to mírně nadprůměrný thriller s připitomělým scénářem, má bezesporu režisérský veterán Joel Schumacher, který se prezentoval precizní a efektní režií s kvalitním technickým zázemím. Jeho režie naštěstí nepřipomíná křepčení vetchého starce na diskotéce a především v první polovině se svojí zručností blížila velmi sugestivnímu prožitku, což ovšem vinou scénáře se v druhé polovině rozdrolilo na méně chutnou psycho směsku s poctivými rodinnými hodnotami. Jenže existují o hodně slabší thrillery. 70%(25.10.2011)

• Dale

Ak chcete natočiť kvalitný thriller odohrávajúci sa v malom uzavretom priestore, musíte mať solídny scenár, dobrého režiséra, ktorý dokáže navodiť správnu atmosféru a kvalitných hercov, ktorí to potiahnu. Tu je scenár podpriemerný - neoriginálny námet s hlúpymi dialógmi a režisérsky je to odfláknuté - nechce sa mi veriť, že toto natočil režisér Voľného pádu, no on už dokázal, že je veľmi nevyrovnaný režisér. Herci to ale tiež nezachraňujú - Cage je rovnako nevýrazný, ako posledných 15 rokov v každom svojom filme, no aj Nicole mi tu už občas liezla na nervy svojimi hysterickými výstupmi, ktoré neboli vždy opodstatnené. Herci záporných postáv ani nestoja za zmienku. Celkovo fakt bieda, bez atmosféry a bez štipky napätia.(6.9.2014)

Banda magorů se sejde v jednom baráku. Z celkem standartího "rukojmí" filmu se v závěru vyklube Schumacherovské psycho. Některé zvraty jsou vskutku neskutečné.(4.11.2011)

Tak se všichni uklidníme, jo? Neříkám, že tento snímek je bezchybný (chyb se tam najde docela dost) neříkám, že Cage předvedl životní výkon (posledních 6 - 7 let hraje furt to samé) ale zase TAK špatný ten film fakt není. Je poznat, že to má na svědomí někdo, kdo umí točit filmy (či spíše uměl, ale doufám, že Joel se ještě alespoň jedním filmem vrátí mezi špičku) a duo Cage + Kidman to hodně zachraňuje a já oběma jejich role věřil. Je fakt, že čím více zvratů tam bylo, tím víc to šlo (postupně) do kytek, ale film má dobré tempo, takže se nestihnete (moc) nudit. Hodně jsem přemýšlel nad svým hodnocením, ale nakonec tomuto filmu těch 70 % dám, už jen proto, že 51 % (které zde momentálně Trespass má) si nezaslouží.(29.7.2012)

Joel konečne dostal rozum a rozhodol sa spracovať rozumnejší scenár. Síce tuctovka ako bič, ale aspoň tým nič nepokazil. Každopádne je to ale bez nápadu a tým, čím bol Joel známy, že dokáže na malom priestore a s minimálnym počtom hercov dokonale zúžitkovať každý centimeter a z hercov vycucnúť maximum, tak tu to platí tak na polovicu. Postavy a ich konanie poväčšine len klišovite vypĺňajú dialógmi béčkový scenár a keď už dôjde k nejakej akcii, tak je to úplne senilné a bez šťavy, miestami dokonca až ťažkopádne a predvídateľné. Cage prekvapivo uveriteľný, Nicole dobre sekunduje, ale nemajú čo hrať. Ich postavy sú bez nápadu, rovnako ako aj celý film, ktorý s výnimkou pár polovične vydarených zvratov nestojí za zmienku. 55%.(26.12.2011)

• - Nicolas Cage byl nominován na Zlatou malinu v kategorii nejhorší herec. (Ded@M@tes)

• - V jednom okamžiku se Nicolas Cage rozhodl od projektu odstoupit, důvodem byla jeho nespokojenost s rolí Kylea Millera. Jeho přáním bylo ztvárnit roli únosce. Daná role byla obratem nabídnuta herci Lievu Schreiberovi. Nicméně se herec před kameru nedostal, neboť se následujícího dne produkčnímu štábu z úst Nicolase Cageho dostalo ujištění, že roli manžela Nicole Kidmanové ve filmu ztvární. (Conspi)

• - Film u diváků naprosto propadl a z kin byl stažen již po 10 dnech od premiéry. S rozpočtem 35 milionů amerických dolarů stihl vydělat pouhých 24 094. (Avalon820)