Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

Mara97

Klusák se snaží, ale dokument hrozně zhazují absurdní výroky a omezenost místních starousedlíků ("to pole nám vzali komunisti, teď nám to vzali taky... sice za to zaplatili... ale, no, stejně nám to prostě vzali"). Půlka místních neumí před kamerou mluvit, rozhodně to nebude nářečím, když netrefují správně rody u substantiv, říkají domnělá synonyma, která rozhodně neoznačují to samé a jejich výroky mnohdy ani nedávají smysl. ()

m4xp4yn3

Sympatický, ikdyž spíš symbolický direkt do tváří všem těm odlidštěným panákům v oblecích, jejichž jedinou prioritou je prosperující korporace. Více než ústřední boj zelinářů proti automobilce mě zaujaly poměry uvnitř oné plechové budovy, ve které neexistuje lidskost, ve které platí že člověk = nedokonalý stroj. Navenek se tyto otrokářské poměry ospravedlňují myšlenkově zcela prázdnými propagačními projekcemi, dárkovými taštičkami a usměvavými hosteskami. Za odhalení vší té demence patří tvůrcům má poklona. Jednu hvězdu strhávám za příliš okatou aranžovanost "lidí od zelí", díky které dokument ztrácí potřebnou syrovost. ()

TetaJane

Není na nás, abychom komentovali "politickou" situaci v Nošovicích. Dokument jako takový je velmi zajímavě zpracován. Občas se divák i pousměje nad vyjadřováním některých náhodných aktérů snímku - hlavně při sklizni zelí či rozhovoru důchodců. Velmi se mi líbí netradiční filmařské záběry. ()

mdouglas

První polovina dokumentu sice utíká velmi pomalu, ale nakonec jsem s tím neměl žádný velký problém. Každopádně mě hodně zaujala kompozice jednotlivých záběrů, střih a nakonec to, že je vše točeno na film a i to, že je to ze záběrů nádherně cítit. ()

MaryLynn

Hlavně zůstat v davu a nemyslet na budoucnost na naší země. Tohle si řekla drtivá většina lidí z Nošovic a zbytek byl ke stejnému názoru přinucen. Nejhorší pro mně byla snad informace, kolik lidí v Hyundai z Nošovic pracuje a taky záběr ze školení nových pracovníků. Hnus velebnosti. Zelí vivat! Zelnačku miluju ze všech českých jídel nejvíc! ()

hero_bk

Klusák je výtečný dokumentarista, asi nejlepší, kterého máme. Velmi zajímavé a vím jedno: Hyundai mi nikdy nebyl sympatický, ale teď bych si ho nekoupil už tuplem. ()

topi80 odpad!

Klasický Klusák. Tvrdí, že předkládá dokument, ale zatím jde o hraný film, takže klíčové situace jsou stylizovány a nahrány tak, aby šokovaly a vzbudily pozornost, což je tak to jediné, o co tvůrcům jde. ()

amyth

Mohlo to být mnohem mnohem tvrdší. Kdo viděl německou automobilku a pak tu hrůzu v Nošovicích tak chápe, že z té linky mohou vyjíždět jen auta třetí kategorie. BTW KIA znamená Kurevská Imitace Auta - to samé platí pro Hyundai ()

MyrnaAlec

Kdybych něco zanedbala - vysmátá sklízečka zelí v nejvtipnějším konci dokumentu, který není v ničem objevný. Nadnárodní korporace se chovají všude stejně - kašlou na ekologii , tradice i pracovní podmínky. Otroci, kteří u nich pracují , můžou tak leda chodit včas do práce a držet hubu a krok. Akorát zamrzí, že to tak dopadnout nemuselo , kdyby se zemědělci nenechali zastrašit. I onen nebohý Ondřej taky mohl výpověď nepodepsat. Tahle nejednoznačnost a polovičatost je znakem nejen jejich povahy , bohužel. ()

fenek

Mnoho lidí Vítu Klusákovi vytýká subjektivitu, informační prázdnotu či manipulování některých subjektů do výpovědí, kterým se pak v kině smějeme. Nemohu říct, že to zčásti není pravda nebo že by mi Klusákova drzost občas nevadila, ovšem co na tomto postupu oceňuji je to, že Klusák tyto své praktiky nijak neskrývá a my si o tom (a tedy o něm) tedy můžeme myslet opravdu co chceme. Celkově hodnotím 4,5* - není to dokument nabitý prověřenými informacemi, usvědčujícími fakty a šokujícími čísly, je to příběh, který bychom získali, kdybychom se vydali do Nošovic a měli dost kuráže se všude a všech vyptávat. A je to příběh, který mě na filmovém plátně velice bavil. Poslední půlhvězda je za závěrečnou reklamu, při které hýkal smíchy celý sál a po které následoval potlesk. Myslím, že zasloužený ;) ()

Ferenzo

Jako velký fanda dokumentů a Víti Klusáka jsem trochu zklamán, ale na druhou stranu jsem asi trochu zmlsaný z Českého snu a Českého míru. Hodně obyčejný dokument o automobilce, kterou nakonec všichni obyvatelé přijmuli. Ale za pana Vaňka, největšího idiota co jsem letos viděl (vyjímaje politiků) dávám nakonec. 65%. ()

Paesant

Závěrečná píseň od žvýkačkových oblíbenců Messer Chups, zasazená do podobně béčkové zelárenské reklamy, jen příjemně zpečetila kvality Klusákovy práce. Bezpochyby nejlepší dokumentární zážitek roku! ()

Pochtli

Tomu říkám "smysluplná" práce - přidělávat celou pracovní dobu dva šrouby:oD Na linku by mě nikdo nedostal. A jako perlička na závěr skvělá reklama na zdejší zelí, parodující vymejvárnu při přijímání zaměstnanců (na některých je krásně vidět, že si o tom myslí své:oD) ()

Andinistka

Velice zajímavé a především aktuální téma nadnárodních korporací a jejich vlivu na „obyčejné lidi“, avšak zpracované dost průměrně, bez špetky originality. Pobavila mě reklama v závěru dokumentu, ta se vážně povedla:). ()

boombang

Sice ten dokument vypadá napůl fiktivně (některé scény a dialogy jsou neuvěřitelné), ale po jeho shlédnutí jsem si jistý, že si vždycky radši koupím metrák zelí než auto :-).Perfektní hudba! ()

angel.CZ

Tak ten mladík mě tam fakt rozesmál, proč nestojí na tom vystouplém, protože to pak nestíhám. A ti druzý to stíhaj ?? je pravda že z počátku to tam bylo opravdu těžké za almužnu. Ale kdo vydržel tak si teďka píská. Já zakladám na svařovně už přes 2 roky, něják se nesnažím, prostě za co mě platí, to dělám nic víc nic míň. a kde jinde v moravsko slezském kraji dostanu za ne-moc namahavou práci (s výučním listem) 20 000 čistého ?Je mi jasné že když si tohle teďka čte pražák jen ohrne ruku, ale to mě nezajímá. Já jsem spokojen :-) ()

nula87

Klusák se pokouší dostat do vtipného protikladu obří robotickou továrnu na auta a obyčejné lidi živící se pěstováním zelí. Ne že by se mu to i nepovedlo, a místy ty opravdu nebylo vtipné, nicméně mnohokrát si pomáhá sugestivními otázkama s podstrčenými odpověďmi. A bohužel od začátku do konce je jasné, na které straně barikády Klusák stojí. Což se možná promíjí Mooreovi, ale tady to nejde, protože se to tváří jako dokument objektivní a vyvážený. A když vám po 20 minutách dojde, jak to s onou deklarovanou dokumentárností je, nezbývá než se nechat jenom bavit občasnými totálně absurdními momenty, a to je málo. 60% ()

gicous

Připadalo mi to jako by to natočil začínající Michael Moore. Dokument je podbízivý, jednostranný, útočící na dívaka skrze obyčejné lidi a jejich názory. "Zločince" vystavuje spontánnosti, a tím je vlastně zesměšńuje. Co mi vadilo, to byl příběh mladého dělníka, který byl líčen jako hrdina, který bojuje proti systému. Tenhle příběh není vůbec objektivní, protože ze své vlastní zkušenosti vím, že existuje spousta jiných lidí, kteří jsou v Hyundai spokojení. Tohle bylo podle mého názoru naprosto zbytečné. Kdyby dokument zůstal, řekněme, u globalního pohledu, líbil by se mi mnohem více. Zároveň ale musím říct, že v podstatě sdílím názor pana Klusáka. Podobné nadnarodní společnosti potlačují jakoukoli individualitu a národní hrdost. Jejich jediným cílem je ziskovost, bez ohledu na okolní krajinu a lidi žijící v blízkosti takovéhoto plechového monstra. Záměstnanost, která je jedním z mála kladných vlastnosti, tak či onak po čase vyprchá. Buď pod tíhou ekonomických krizí nebo levnější pracovní síly a dańových úlev jiných zemí. ()