Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

ghatos

Míchání jablek, hrušek a nošovického zelí. Automobilka se dá kritizovat racionálními argumenty, ale občas se Klusák neudrží a jednostranným pitvořením si přihřeje polívčičku. 69%. ()

MiGi87

Chtěl jsem dát dvě, ale za tu reklamu na zelí dávám 3. Dočasně jsem tam dělal a je to vykresleno věrně, jenom se mi nelíbí to zaměření směrem, že pole se zelím je lepší než automobilka. Jinak co to musí být za vola, že vyfasuje tři vytýkačky, to nevím. ()

mcleod

Dokument, který se pro svoji nedostatečnou informační hodnotu snad ani dokumentem nazývat nedá. Autoři se snaží zmapovat dopady továrny Hyundai, pro kterou plně platí označení katedrála v poušti, na prostředí a obyvatelstvo Nošovic. Přestože je ve filmu i několik zajímavých okamžiků (především příběh oponujícího zaměstnance, včetně šokujícího vyhrožování režisérovi, pokud do dokumentu zařadí rozhovory se zmíněným zaměstnancem), celkově film není moc zajímavý ani zábavný, je ale plný režisérských postupů plných kýče a klišé. Vít Klusák je takový český Michael Moore, a to v dobrém i špatném. Film představuje mnohdy opomíjené aspekty známých a významných témat. Na druhou stranu ale hraje na city místo, aby představoval fakta, je zatraceně hodně jednostranný a přizpůsobuje zpracování tématu vlastnímu pohledu autorů na svět. Na závěr mám chuť film zhodnotit parafrází hodnocení zaměstnání v továrně Hyundai: Člověk musí být 100% v zápřahu. Když nemá žádný úkol, musí dělat, že něco dělá :-) ()

LuciusWlk

Co říci? Je to špína, která se raději přehlíží, protože nezaměstnanost roste a tak buďte rádi za minimální plat, držte huby a makejte. A když už se někdo ozve, nebo vzpouzí, uděláme z něj flákače. Chtělo by to více pohledů, více faktických informací. Na druhou stranu chápu, že nikdo nechce dostat padáka. Tedy pokud by nebyl zlaty. ()

noctambule

Čekala jsem od této zajímavé tematiky víc, ale nejsem si jistá, že to vůbec šlo. Málokdo se nebál mluvit. Je zajímavé, co automobilka v malé vesnici způsobila. Ale nemyslím si, že Korejci jsou o tolik horší šéfové než ostatní, továrna je prostě továrna. Zaměstnavatelé zneužívají situace, kdy se každý bojí o práci a musí držet "hubu", aby ji neztratil. ()

Dodmund

Klusák jde značně dolů. Ne, co se týká zajímavostí témat, ale svou objektivností. Nošovice jsou těžce jednostranně postavené. Nechci hájit ničí zájmy, ale Klusák je skutečně českým Moorem. Jedna hvězdička navíc za reklamu po titulcích. ()

DavidS.

Není jeden nespokojený zaměstnanec jako výpovědní hodnota málo? Klusákovi podráží nohy dva základní fakty...Jeden se týká toho, že konflikt, který by tak rád zaznamenal, není tak vyhrocený ani bolestný, jak by si angažovaný investigativní filmař přál...Druhý se odvíjí od informačního vakua, kdy režisér není schopen dostat před kameru více respondentů a hlouběji se ponořit do světa korejské továrny, jejich vnitřních pravidel, pracovní morálky i odlišností dané jinou kulturou...Takže zbude jen pár úsměvných i smutných vesnických postaviček..."My už nelovíme, my už sbíráme padlý po cestě: :) ()

Sajuska1991

Huynday nemám ráda a tenhle dokument je ryzí ukázkou komunismu .... O což vlastně asi i šlo,hlavně ta část o donucení prodeje pozemků ... Kamera je pěkná, dokument díky ní vypADÁ víc "přirozeně" . ()

Zagros

Bohužel jde o značně neobjektivní dokument. Neobjektivní možná není úplně správné slovo, nicméně je značně nevyvážený a snaží se z jedné strany udělat blbce. Ač s tvůrci víceméně souhlasím a půdu bych využil také jinak než na stavbu velké továrny, moc se mi nelíbí, když z automobilky dělají největší zlo světa, z obyvatel Nošovic chudáky a z pěstování salátu super zábavu. Mnohem zajímavější by byla sonda mezi samotnými obyvateli Nošovic a jejich spory o prodeji (za dobrou cenu!) či neprodeji pozemků. Kdyby byli jednotní a neprodal nikdo, továrna stát nebude. Peníze jsou ale mocné lákadlo a dokáží rozvrátit komunitu ještě předtím, než se vůbec něco začne stavět. ()

Hanys_

Žádné terno, když vezmu v potaz, že Klusák strávil v automobilce skoro půl roku...a jestli je tohle nejlepší z těch 17 hodin, které tam natočili, tak teda ouvej...Kámen úrazu bych viděl i v tom, že se film hlavně věnuje od pohledu ne příliš bystrému chlapci, ze kterého tvůrci udělali obětního beránka, ovšem názor na něj si každý divák jistě udělal sám. Já mu teda rozhodně nefandil..Celkem chápu mírné nadšení u diváků neznalých situace (přece jen - ještě nedávno jsem to měl do Nošovek 2 zastávky vlakem), ale já prostě čekal víc.. Alespoň, že ta závěrečná reklama byla hodně podařená :) 5.5/10 ()

radek_sat

Tak nevím, co mi uniklo v tomto dokumentu, abych ho taky ohodnotil 4* nebo 5*. Připadalo mi to jako koláž různých záběrů, kde se postupně ztrapní všichni účastníci - tiskový mluvčí, dělník na pásu, místní obyvatelé. Jako by si režisér záměrně vybíral jen ty momenty, kdy se někdo zesměšní. Ale co z toho? Na jakou stranu se vlastně přiklonil? A co si z toho máme odnést my diváci? Chceme pěstovat zelí a zpracovávat ho na té zastaralé mechanizaci nebo vyrábět auta roboty z Jurského parku? Pro mě z toho nakonec zůstal jen dojem úmyslného zesměšnění místních zemědělců, kteří hospodaří jako v předminulém století, lidí v továrně, kteří makají a radši myslí na něco jiného (paní Tamara), prostořekých slovenských brigádnic na poli a místních důchodců, kteří po tom co nakonec pole pod nátlakem prodali, pochválí pana tiskového mluvčího za prohlídku a odnesou si igelitku s upomínkovými předměty. ()

Tessie

Je mi k blití z těch firemních sloganů jako Děláme to pro Vás, Děláme to pro Vaše dobro.. bla bla bla.. Bohužel to není problém jenom firmy Hyundai, ale takovými exkrementy jsme krmeni ze všech stran. Z čehož vzniká obrovské množství vymaštěných tupců, kteří se k tomu naučí hlášky z chytrých knih a následně si říkají manageři. V samotném dokumentu takových vymývacích procesů je několik, zpívání písničky řadím mezi nejtrapnější momenty. Chceš práci? Tak prostě zpívej a dělej ze sebe hňupa. Smutné, reálné. Tenhle dokument vnímám jako boj nadnárodní společnosti proti družstevnímu zemědělství. Na můj vkus měla firma Hyundai docela málo prostoru k vyjádření, i když co slovo, to perla.. Rozhodně však stojí za podívání a následné přemýšlení. Čím více takových firem u nás bude, tím bude hůř. Jen tady na Moravě se obrovské firmy rojí jako houby po dešti. Shimano, Sejong Czech, Hyundai, Donghee Czech .. Nároky přesčasové jsou obrovské, platy minimální. Dokud takové zacházení dovolí náš stát, pak si mezi sebou obyvatele můžou nadávat sice tys prodal, tys neprodal, ty musís prodat.. Ale to jsou oproti tomu všemu jenom malé věci. Kostky jsou už stejně dávno vrženy někým jiným a oni se prostě postarají o to, abyste prodali všichni... Závěrečná reklama na Nošovické zelí byla příjemnou uvolněnou tečkou na závěr. ()

Mazlik4

Nechápu kňourající lidi! Hlupáky, kteří brečí a stěžující si na drsné pracovní podmínky, zároveň nemají odvahu odejít a dělat něco pořádného! Lidem, kteří vymění domeček za doživotní otročinu ve fabrice opravdu nemám co poradit! ()

Disease

V porovnání s Českým mírem slabší, kontrast zelí/auta nestačí. Film "zachraňuje" figura tiskového mluvčího. Kdybych měl započítat znechucení z praktik společnosti a z rezignace obyvatel, šel bych ještě níž. ()

Drc

Velice jednoznacne podane tema, ktere rozhodne neni cernobile. Film tezici ze socialni vybusnosti tematu bez potrebne hloubky a informacniho obsahu. Navic spousta zajimavych otazek zustava nepolozena. Cekal jsem mnohem vic a to pomijim samotny fakt toho, ze podani tech malo informaci je velice zjednodusujici a jednostranne. ()

romain vagnae

Jak už je u jeho dokumentů většinou zvykem, Klusák - tentokrát výjimečně bez Remundy - si ani tady neodpustil jednostranný pohled s velkým množstvím zavádějících otázek na respondenty. Klusákův způsob práce podle mne není dobrým sociologicko-dokumentárním přístupem, protože si myslím, že by takovéto dokumenty měly usilovat pokud možno o objektivnost, nebo se aspoň snažit vytvářet iluzi o objektivitu. Klusák si ale s nějakou objektivitou absolutně neláme hlavu a postup práce plánuje pravděpodobně tak, že na začátku si řekne, co che, aby z toho dokumentu vypadlo za poselství a pak se snaží dělat všechno pro to, aby to tak opravdu vyšlo. Takže si volí respondenty schválně tak, aby jeho názor potvrzovali a když se někdo chová tak, že se mu to nehodí do krámu, dá mu absolutně zavádějící dotaz, aby z toho ten člověk vyšel jako hňup .. příklad - když se mluvčího hyundaiky Vaňka ptá na jeho dobré charakterové vlastnosti a onen Vaněk se rozčiluje, že co to má být za otázky .. ve filmu pak Vaněk vypadá jako vůl .. ale co mají charakterové vlastnosti nějakého týpka co dělat s hyunaikou? Film je o té firmě, ne o něm .. i kdyby doma znásilňoval malé mývaly, může to být každému jedno .. jen prostě Klusák ho tím chtěl zesměšnit .. a to je klasický příklad, jak je veden celý dokument .. a nejen ten, je to klasická Klusákova práce .. snad jediným pozitivem celého filmu je závěrečná reklama na nošovické zelí, které každého rozveselí .. ()

Perfo

Ukázka toho, jak se chová nadnárodní korporace v malých českých poměrech a jak to chodí ve fabrice, když jí řídí nagelovaní kravaťáci, jejichž pracovní náplní je buzerace zaměstnanců, kteří skutečně pracují. Pán, který tak zaujetě vysvětloval, co předcházelo stavbě, to dost přehání s firemní loajalitou a mám docela velké podezření na jistou formu análního alpinismu. ()