Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiální text distributora)

salalala

Sice jsem přišel o dvacet minut později, i tak mě dokument strhnul a pobavil. Sice se mi nelíbil tolik jako třeba Český mír, ale přišel mi hodně povedenej. Moc se mi líbila kamera, která je dost akční, Klusák se dost odvázal. Líbil se mi i režijní styl, kdy padající hlávky zelí jsou snímány pomalu jak z hororu. Hudba je opět podařená. Klusákův přístup se mi líbí, i když je fakt, že z některých lidí dělá trošku blbce, líbí se mi, jak nahlíží na film. Sice tu chybí pohled nějakýho trošku spokojenýho zaměstnance a ne jen pár vět, ale je to fajn dokument. Myslim, že Klusák (ať už sám nebo s Remundou) jednou natočej geniální českej dokument ala Michael Moore. 70% ()

L_O_U_S

Klusákovi fandím a dokument mě nezklamal, i když jsem ho viděl až sedm let po uvedení. Reklama na nošovické zelí, která paroduje propagační video Hyundai, je nejlepší pasáží filmu. Taky díky za glassovskou hudbu od Dvou. (1 191.) ()

Skip

Film vcelku o ničem, místy hraničící se stupidností. Co nám měl tento dokument ukázat, to opravdu nevím. Navíc by se dokument neměl vysmívat lidem, což se tady párkrát stalo. ()

kinderman

Zdařilý dokument vedle hlavního tématu: půda obdělávaná po generace versus průmyslová zóna nastoluje i řadu dalších otázek, z nichž nejvíc mě zaujalo pracovní peklo, které montérům nedělá ani tak vzdálené korejské vedení jako spíše jeho horliví tuzemští poskoci, a tlak "ekonomické totality", jež nutí dělat lidi věci, které jdou proti jejich přesvědčení (epizodka s partou "stávkokazů"). Zdálo se mi to, nebo byl film stejně jako v případě Českého míru pro televizní vysílání prostříhán? ()

Morloth

Spíše prožito než rozumně ohodnoceno. Klusák i bez Remundy, ač s ním jako producentem, vybírá moc zajímavá témata. MFDF Jihlava 2010 ()

Aelita

Zelí x člověk = auto x člověk = člověk x člověk ____ Není vlastně rozdílu mezi zelím, autem a člověkem, protože stejně jak zelí za pomocí člověka vytlačuje různorodé rostliny, tak auto za pomocí člověka vytlačuje zelí, a stejně tak i člověk za pomocí člověka vytlačuje vše přírodní a nakonec i sám sebe. Opravdu tento pomíjivý mezičlánek mezi opicí a robotem má IQ tykve ve svém antropocentrismu, když se domnívá, že je vrcholem veškerenstva. Mimochodem makak na útěku ze zoo v pohodě přežil v českých lezích a nevadila mu ani zima. S člověkem bez civilizace již to není tak jisté.___Autor snímku již má svůj rukopis a pokud divák nelpí na věčnosti lidstva, tak se vždy skvěle pobaví při sledování lidského zoo v jeho dokumentech. A jedno upozornění: Vyplatí se počkat do konce závěrečných titulků, protože - to nejlepší nakonec :-) ()

starbrejkr

Klusák definitivně rezignoval na pokus o neutrální pohled a ono je to snad i dobře. Když se o to v Českém míru jakžtakž pokoušel, nedopadlo to úplně nejlíp, nicméně Nošovice se vrací na úroveň Českého snu a konečně i některé mrazivé scény se vrátily (nejvíc nadšená rodinka po exkurzi v té nádherné krabici Hyundai). Občas tedy až moc hrubě tlačí na pilu, když přehnaně účelově srovnává roboty v továrně s laškujícími Slovenkami přehazujícími si hlávky zelí, ale co už....Pokud jde o nadnárodní korporace, stavění na zelené louce či lidskou chamtivost, není třeba se s tím s**t. Hyundai je tady pouze jedním z příkladů, nedělejme si iluze, že jen Korejci jsou ty zlí a třeba ve Škodovce si velká část pracovníků válí šunky. Ony právě ze všeho nejzajímavější byly alespoň pro mne záběry přímo z provozu, kde je krásně vidět postupné přibližování robotů skutečných a robotů homo sapiens. Myslím, že pan tiskový mluvčí Vaněk dnes musí pukat vzteky za to, jak jistě v dobrém úmyslu ukazoval masožravé rostlinky doufaje, že Klusák svým dokumentem rozšíří pravdu o konání Hyundai pro dobro světa:-) Za mě tedy velká spokojenost a patrně nejlepší Klusákova věc, která se i díky závěrečné peckové reklamě blíží pěti hvězdám. A ()

Andre3000

Tak nějak lajdácky odvedená nadějná prácička. Rozhodně se to dalo pojmout akčněji a lépe informovat. Navíc nelze ničemu moc věřit. Věci často vytržené z kontextu nechávají diváka na povrchu nezpracovaného polotovaru. Samozřejmě v mnoha věcech budou mít autoři, nebo stěžující si postavy asi pravdu, ale nikdy není nic růžové, zvlášť v našem státu. ()

Dannysek4U

Klika na zajimavy figury, zajimavejch situaci uz bylo o neco min, reklama na zelarnu bozi. A i pres to a pres chvilema prilis okate vycuhujici navodnost nevede tenhle dokument k jasnymu rezultatu a neprinasi ani nic moc novyho. Trebaze pohledna, je to dalsi svejkovina vedouci k poznani, ze prizpusobivost je vecna. Skoda, ze se vic nepracovalo na sledovani stretu asijsky kultury s evropskou, to by me dost zajimalo, a stejne tak by slo celej kus obohatit taky informacne, byt to nebyl Klusakouv stezejni zamet. Kazdopadne zajimava podivana. ()

blitzer

Viděl jsem 65 minutovou verzi, která mi přišla taková unylá. Co se technického hlediska týče, tak spousta záběrů a zvukových stop (např. povídání babek u starých lip) se mi zdála úplně zbytečných až otravných. Na druhou stranu tu bylo pár záběrů, které se mi fakt líbily (např. filmový nájezd kamery přes protihlukový val). A ohledně obsahu: je jasné na jaké straně autoři stojí a ani se to nesnaží moc zakrývat. Část s původními vlastníky polí mi přišla celkem košer, zato rozhovory s pracovníky v automobilce jsou silně nekorektní. Na jedné straně celkem spokojený pár, kde režisér podsouvá pánovi zcela manipulativní otázku, jestli se necítí poníženě, že v práci montuje škoubky... wtf? Lidi v továrně na zelí hned vedle přeci nedělají v podstatě nic jiného, akorát místo šroubků "montují" zelí. Každý svého štěstí strůjce. No a potom tu jsou sekvence s věčně nespokojeným zaměstnancem. Jelikož byl nespokojen, tak dal výpověď... a co jako? To přeci může udělat každý. Hyundai potom buď zmírní pravidla hry nebo přesune výrobu na Ukrajinu... pak budou podle autorů zřejmě všichni spokojeni. PS: Samozřejmě nevím, jaké poměry v dané továrně skutečně panují, ale namátkou jsem si tu přečetl několik komentářů, přičemž jsem natrefil na tři psané lidmi, kteří jsou v nošovickém Hyundaii zaměstnáni. Nikdo z nich si nestěžoval. ()

Carrie_3

Problémy, které byly spojeny s výstavbou továrny korejské automobilky Hyundai, jsem znala pouze ze sdělovacích prostředků a nemůžu říci že detailně. Český dokument zajímavým způsobem zachycuje tamní situaci a náladu, která byla spojena s přípravou a realizací dané stavby. Mnoho lidí má nepochybně odpor ke státem podporovaným investicím, které lákají velké společnosti do země, aby zde realizovaly své podnikání. Totéž nastalo i zde. Palčivější byla pro obyvatele Nošovic ale tzv. výstava na zelené louce neboli greenfields, kdy jsou nové podniky budovány na nezastavěných zelených plochách (louky, pole, lesy apod.). Pro mnohé obyvatele prodej těchto pozemků představoval ztrátu něčeho, co mnohdy vlastnily jejich generace po desetiletí (zdráhám se napsat po staletí). Režisér Vít Klusák má dle mého názoru zvláštní cit pro zavádění některých situací do absurdna (viz. střídání záběrů lidí ze sběru zelí na tvrdou práci v továrně, kde se člověk nemůže pomalu ani zastavit). S dokumentem jsem měla dva problémy. První je ten, že mi vadila manipulace některých situací, kterou sám režisér přiznal. Druhý bod, u kterého bych měla výtky, je až přehnaná obhajoba mladého muže, který byl z továrny "nevinně" vyhozen. Osobně si myslím, že nebylo vhodné stavět na jeho silné subjektivní argumentaci, protože vše mohlo být úplně jinak a on nemusel být tak "nevinný". Původně jsem zvažovala, že dokument ohodnotím třemi hvězdami, ale nakonec dávám o jednu víc, protože se mi velice často líbilo kompoziční hledisko snímku. Myslím si, že režisér měl šťastnou ruku při estetickém výběru různých záběrů. Na druhou stranu zůstává otázka, zda se na "estetično" má v dokumentu hrát či nikoliv, protože o tom to rozhodně není... ()

czejny

Vše pro dobro světa a Nošovic. Název, který dále v komentáři kvůli jeho délce nepoužiju už ani jednou. Krom toho, že to nesouvisí s filmem jako takovým, tak Klusák nepředvádí jakýsi objektivní fraškoidní dokument jako tomu bylo u Českého míru. Zaměřuje se na téma, ke kterému už samotným ironickým názvem vyjadřuje svůj postoj. Přiklání se na stranu vesničanů, kterým pracovití Korejci postavili na jejich polích obří kolos plyvající automobily značky Hyundai. Klusákovo zpracování nám předkládá osud vesnice v trochu dramatičtějším světle, než tomu bude doopravdy. Nicméně díky tomuto pojetí si můžeme položit otázku, do jaké míry by dnes vesnice měla být tvořena zemědělstvím a do jaké míry je souvztažnost vesnice a zemědělství jen přežitkem z minulého režimu. Svým zpracováním, které hojně využívá filmařských prostředků, aby dosáhl svého cíle (= zesměšnění Hyundaie s úlisným tiskovým mluvčím za zadkem), zachází s mistrovskou obratností. Aby ne, když tuto techniku (někdy ne příliš vhodně) si osvojil v Českém snu a míru. I samotní hlavní aktéři, na které zaměřil svůj objektiv kamery, tentokráte působí lidštějším dojmem než výstřední typy v Českém míru, kteří se předháněly v tom, z koho vypadne trapnější žvást. Na tomto díle Klusáka je sympatické, jakou cestou se vydal. Že zaujímá k tématu jasnější postoj a projevuje svou iniciativu. Pokud na této cestě vydrží, rád si počkám na další dokument. ()

dr.fish

Jako základní informace o problému je to velmi dobré. Já informován příliš nebyl, takže tento dokument vítám. Za několik (třeba dvacet) let, kdy už budeme žít v úplně jiném světě, to bude cenné svědectví jak jsme žili, mysleli a točili dokumenty. ()

jedna_vrana

Áno, človeku môže byť do plaču, keď vidí na našich poliach, často najúrodnejších, všetky tie automobilky, sklady, hangáre, solárne panely... Ale pred pár dňami sme išli autom okolo jedného, kedysi prosperujúceho "JRD". Bolo mi rovnako smutno. Zarastené, neporiadok, hnusné ruiny čohosi, kde sa chovali kravy a ovce. Na pozretom dokumente mi však prekážalo, že bol natočený, akoby kameraman "na tajňáka" natáčal všetkých tých zainteresovaných. Všetci sa na čosi sťažujú. To je pre nás ale typické, nie? Z celého dokumentu mi utkvela kovová postava pozváraná z rôznych častí áut a bola akýmsi maskotom filmu. Aké je posolstvo? Na to som neprišla... ()

inspektorsvihak

dámy a pánové vítejte v našem jurském parku kde je na poli líp než mezi mašinkami, lebo keby som niečo zanedbala tak by mi to nikdy nieprošlo ()

neoBlast

Jo, jo, Vít Klusák jako filmař fakt roste... Přistupoval jsem se značným despektem, ale nakonec ten odtažitý styl Klusáka (který mě tak iritoval u Českého míru) byl oporou. Konečné skóre: filmařina jedna, kapitalismus nula. 75 % ()

Akumulátor

Zajímavé, ale zbytečně roztahané, zkrácení o 30 minut zbytečných záběrů by jen prospělo. Nicméně jednu * musím přidat za reklamu na zelárnu Nošovice na konci filmu. ()

elanius

(27/2016) / Vít Klusák sa naveky zapísal do dejín českej dokumentaristiky trefným Českým Snom a aj v dedinke Nošovice dokázal, že má talent na vtipné, odľahčene pôsobiace spracovanie zložitých tém. Mne sa páči, že sám režisér necháva zhodnotenie problému na divákovi, a nesnaží sa za každú cenu prezentovať subjektívne stanoviská. Záverečná bonusová potitulková scéna je jedna z najlepších vôbec. (7/10) ()

tere.z

Že jsou velké korporátní firmy svině, to už všichni víme. Jenže moc lehce se s tím smiřujeme. Proto doufám, že nezůstane jen u pěkného zážitku z kina, ale rozvíří se i pěkná společenská debata k tématu. Není to úplně nestranný dokument, ale to mu nakonec ani nemůžeme vyčítat. Je inteligentní, angažovaný, zábavný a možná až moc chytne u srdéčka. Ale co. P.S. Pan tiskový mluvčí Huyndai by zasluhoval titul Mistr tlučhuba generál vepřová hlava roku. Mimochodem vyplatí se zůstat do konce titulků - reklamu na nošovické zelí si Klusák řádně vychutnal:) ()

klima777

Kamera hezká, absurdit spousta, nicméně celý film je lehce "mimoidní". Pokud někdo nevěděl, co obnáší projekt Nošovice, pak je naivní. Neskutečně naivní. Ano, jde o nešťastné řešení, ale tuto záležitost si všichni zainteresovaní mohli a měli dobře rozmyslet (vláda, potenciální zaměstnanci atd.). Na jedné straně bezohledná automobilka, na druhé štáb filmařů zdarma kořistící na zoufalství a často i hlouposti jiných. To se to potom chytrolínsky mentoruje a káže (mnohdy i beze slov). Nejspíš je to přirozené. Určitě je to zdravé (skoro jako zelí); žel v danou chvíli také poněkud zbytečné. Ale možná, že přibude nějaká prestižní cena... Chápu, leč nesdílím. ()