V zemi krve a medu

Scénografie:

Jon Hutman

Kostýmy:

Gabriele Binder

Sarajevo. 1992 až 1995. Bosenská muslimka a talentovaná malířka Ajla, bosenský Srb a voják Danijel. Taková Julie s Romeem své doby. Scénář jim navíc napsala hollywoodská star Angelina Jolie. A postavila se i za kameru. Zvláštní kombinace, nabízí se podotknout. Navíc řada dramatických vrcholů, válka, brutální mordy, znásilnění. Jenže romantická linie na pozadí dramatických událostí si prostě nějak nedokáží vyhovět. Divák nezatíná ruku v pěst, ani nehledá suchou část kapesníku. Prostě jen sleduje příběh, který otevřel bývalým Jugoslávcům pomalu se hojící rány. Je chvályhodné, že autorka žijící v úplně jiných podmínkách, problematiku války v Bosně a Hercegovině intenzivně nastudovala, na hlavičku hřebíku ale uhodit nedokázala. V té etnicko-politicko-náboženské problematice jsem se navíc tu a tam ztrácel!! Na debut přesto velmi solidní!!(19.8.2013)

• sulimo

Pár rádoby brutálních scén nemění nic na faktu, že tenhle film je co do děje minimálně stejně plochý, jako hrudník Keiry Knightley. Neuvěřitelně pitomý scénář filmu s ještě pitomějšími dialogy umocňuje snad ještě pitomější angličtina s jakýmsi prapodivným ušitrhajícím přízvukem, díky kterému jde pak celý film definitivně do kytek, ze kterých se už nevyhrabe. Tohle je přesně ta záležitost, která měla být raději němým filmem a nebo se ještě lépe neměla točit vůbec. Celý děj je neuvěřitelně neuvěřitelný a Jolie se zjevně inspirovala učebnicí dějáku pro základní školy a onen odstavec z oné učebnice natáhla na dvě hodiny. Výsledkem je děj, kde se v 90% nic neděje a když už se něco děje, tak jen na minutu na dvě a bez rozsáhlejšího vyvětlování nebo jakékoli snahy problematiku přiblížit a děj někam výrazněji posunout, aby měl vůbec divák vůli to dotrpět do konce. Ona romance je pak zlo ve filmové podobě, které se při snaze o nějaký myšlenkový přesah stává lacinou červenou knihovnou pro strojenost a nepřirozenost dialogů, a kde hlavní hrdinové spolu spí opravdu jen z donucení režisérky. Já vim, já vim, je asi nutné docenit snahu přiblížit americkému publiku skrze její slavné jméno konflikt, o kterém většina Američanů asi nemá vůbec potuchy, že se udál, ovšem osobně bych více ocenila, kdyby k tomuhle projetu Jolie překecala někoho jiného, lepšího a zkušenějšího, kdo by jí při nejmenším napsal aspoň průměrný scénář, když už měla nutkání to sama natočit....takže vlastně kohokoli jiného, než je její osoba.Tohle se Angelině sakra nepovedlo a pro příště by se měla věnovat něčemu, co jí opravdu jde, takže kromě adopce a plození potomstva, třeba taky poslední dobou aktuálnímu ukázkovému vystavování jedné nohy.(2.3.2012)

• Hild

Moc nerozumím tomu, proč si Angelina Jolie jako svůj režijní debut vybrala tak těžkou látku, proč nešla po malých krůčcích. Troufám si říct, že nějaký potenciál v sobě určitě má. První polovina filmu totiž není vůbec špatná, vlastně jsem byla až mile překvapená. Chyběla tam sice taková ta naléhavost na diváka, kterou ve válečném dramatu zkrátka potřebuji, ale bylo to na takové hezké 3*. Ovšem druhá polovina silně skřípe, tam si divák uvědomí, že ten film vlastně nic moc nenabízí. Válka ustupuje do pozadí a centrum filmu tvoří milostný příběh dvou lidí, který je ale celý strašně divně napsán a pojat. Film mě přestal rázem úplně zajímat, Angelina se snažila dopracovat k silné pointě, ale jako by vlastně nevěděla, jak se k ní dostat a neskutečně to natahovala. Nejslabší stránkou filmu je tak bez debat scénář. Jako tvůrčí debut se určitě nejedná o šlápnutí vedle a vlastně se nebudu bránit dalšímu případnému projektu Angeliny. Při mém hodnocení se ale dívám pouze na to, jak na mě film zapůsobil a V zemi krve a medu na mě vlastně ve výsledku nezapůsobil nijak.(26.4.2012)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $303,877Tržby Celosvetovo $1,142,000▐ Veru, neveril by som ale Angelina Jolie to po režisérskej stránke zvládla, samozrejme štýlom prevedenia je to skôr taká hollywoodska štylizácia než drsný rukopis, po ktorom by ste absolútne znenávideli Srbov ale aj tak má to svoje silné momentky, pri ktorých človeku nie je všetko jedno, sú natočené s citom nie pre zdesenie v obraze ale skôr pre domyslenie následkov odohrávajúcich sa mimo obrazu, príbeh a jeho podanie sústredené na dve osoby ani na chvíľu nestratí tempo. Spokojnosť, šikovná práca. /60%/(3.9.2012)

Jak snadné je vysmívat se režijnímu debutu Angeliny Jolie coby naivní fantazii luxusem obložené americké celebrity nebo obecně coby hollywoodské melodramatizaci evropského konfliktu. Na druhou stranu si ale přiznejme, že "V zemi krve a medu" není v zásadě v ničem odlišné např. od respektovaného či přímo vyzdvihovaného "Pianisty". Tedy pouze v tom ohledu, že "Pianistu" režíroval etablovaný tvůrce a spiklenecký miláček evropských festivalů, zatímco na snadném terči v podobě Angeliny Jolie si může evropská kritika brousit svůj ostrovtip, jak se ukázalo při premiéře na Berlinale. Jistě, že u Jolie, která se angažuje ve všemožných charitativních akcí, bude v jejím pohledu na jugoslávskou válku přítomná nějaká zkreslující ideologie, jenže zde je alespoň od začátku jasné, že se jedná o politický pamflet, což ale řada jiných tvůrců točících o válce, festivalového seladona Emira Kusturicu nevyjímaje, nepřizná. Přinejmenším lze uznat, že se novopečená režisérka a scenáristka zaměřuje na ženské aspekty války, jako je sexuální násilí, a nepředkládá jen další macho fantazii. 5/10(20.6.2012)