V zemi krve a medu

In the Land of Blood and Honey

V krajine krvi a medu

Romantický / Válečný / Drama

USA, 2011, 127 min (Alternativní: 122 min)

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Dean Semler

Patricia Rommel

Scénografie:

Jon Hutman

Kostýmy:

Gabriele Binder

Hej, živote! Úvodní informační titulek naprosto mimo, milostné scény jako z jiného filmu, ale rozhodně nejde o špatně natočený film a výprava i herci zaslouží ocenit. Emocionálně rozbitá jsem rozhodně nebyla, ani ohledně násilných scén. Ale vlastně se mi líbí ta snaha bohaté holky, která má srdce a svědomí, podat svědectví o velmi smutném úseku moderní evropské historie. A v tom je taky největší problém: příběh vztahu muslimské malířky a srbského četnika je hollywoodsky rámovaný a vyprávěný film plný náhod a osudových momentů, tlumočící představy naivní Američanky o lásce za časů etnické války, kterou sama neprožila. Taková nezamýšlená celovečerní hraná agitace? Každopádně přiznávám, že na „Zemi krve a medu“ jsem čekala od chvíle, kdy se začala točit, proto jsem taky drama viděla hned první den, kdy jsem to vidět mohla. Jisté je, že film ještě uvidím znovu, třebas budu názorově jistější… ale spíš ne. Ale nebudu zlá ani nevstřícná, přestože se to nabízí. Nakonec znám i hodně špatné, otevřeně propagandistické filmy o balkánské válce… a jsou přímo z jihu.(14.3.2012)

O Angelině Jolie nemám vysoké mínění ani jako o herečce, takže k jejímu režijnímu debutu jsem přistupoval se skepsí. Ale lákalo mě téma, takže šanci jsem tomu dal. A nedopadlo to zase tak zle. Ten motiv zakázané lásky byl sice unavující, ale jinak to podání bosensko-srbského konfliktu bylo řádně syrové i realistické a i když to nebylo tak intenzivní, jako podobně laděné As If I Am Not There, dokázal se film v určitých momentech zavrtat pod kůži. Druhou věcí je jednostrannost, se kterou Jolie na balkánskou válku nahlíží. Tohle a nepochopení mentality mě dlouhodobě rozčiluje, ale to je vesměs problém všech amerických režisérů točících filmy o evropských konfliktech, takže to bych zase tolik nevyčítal. Celkově příjemné překvapení se slušnými výkony vesměs neznámých herců. Jisté rezervy tu samozřejmě jsou, ale nemyslím si, že by ta vlna kritiky byla zasloužená. 65%(2.10.2014)

• danecek24

69. Zlatý glóbus (za rok 2011) - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film, USA(22.12.2011)

Režijní debut Angeliny Jolie je překvapivě zralý a ... překvapivě brutální. Musím uznat, že Angelina má docela koule, když se nekompromisně pustila do takové látky a vlastně mi vůbec nevadí, že jde o naprosto neobjektivní počin. Extrémně vyhraněné situace lze nejúčinněji vytvořit právě v extrémně vyhraněných dobách, a některé nejsilnější scény si lze jen těžko představit v jiném kontextu. Náckové jsou už dost profláknutí, Kambodža je příliš daleko, sci-fi je pro sraby. Celková kvalita je sice dost nevyrovnaná snad ve všech ohledech, kolísá režie, scénář, dialogy i herecké výkony, je ale nutno říci, že paní režisérka-scénáristka-producentka rozhodně není takový břídil, jak bychom mohli čekat. Uvědomuju si ale, že kdybych byl Srb, tak si asi strhnu ze stěn pokojíčku všechny plakáty Lary Croft. Do budoucna bych doporučoval trochu slevit ze spasitelských ambic, možná se pak bude tvořit líp.(21.3.2012)

Tak mám pocit, že Angelina Jolie během natáčení Výměny velice pozorně sledovala Clinta Eastwooda a svůj debut natočila víceméně přesně v jeho stylu. Věcně, bez příkras, bez potřeby jakékoliv roztřesené kamery, stylem nezaujatého pozorovatele. No a to se mi moc líbí. Samozřejmě, příběh je jednoduchý a konflikt je jen zlehka načrtnutý, ale všeho je tak akorát, aby bylo všem jasné, kdo je kdo a proti komu vlastně, a aby výsledek byl co nejpůsobivější. Hodně tomu (kromě zmíněné eastwoodovské režie) pomáhajípředstavitelé hlavních rolí (zejména pak Zana Marjanovic), plusové body sbírá i hudba Gabriela Yareda. Dobré to bylo.(18.9.2013)

• - Adepty na hlavní role byli srbští herci Marija Karan, Branka Katic a Branko Tomovic. (oje)

• - Angelina natáčela film v bosenštině, chorvatštině a srbštině. (Haretix)

• - Angelina Jolie byla obviněna, že nápady pro film ukradla z knihy „The Soul Shattering“ („Roztříštění duše“; 2007) Jamese J. Braddocka, který na ni ještě před premiérou podal žalobu. Autor prý před natáčením ohledně zfilmování své knihy jednal s pozdějším producentem Erikem Sarkicem. (JoranProvenzano)