V zemi krve a medu

In the Land of Blood and Honey

V krajine krvi a medu

Romantický / Válečný / Drama

USA, 2011, 127 min (Alternativní: 122 min)

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Dean Semler

Patricia Rommel

Scénografie:

Jon Hutman

Kostýmy:

Gabriele Binder

Režijní debut Angeliny Jolie je překvapivě zralý a ... překvapivě brutální. Musím uznat, že Angelina má docela koule, když se nekompromisně pustila do takové látky a vlastně mi vůbec nevadí, že jde o naprosto neobjektivní počin. Extrémně vyhraněné situace lze nejúčinněji vytvořit právě v extrémně vyhraněných dobách, a některé nejsilnější scény si lze jen těžko představit v jiném kontextu. Náckové jsou už dost profláknutí, Kambodža je příliš daleko, sci-fi je pro sraby. Celková kvalita je sice dost nevyrovnaná snad ve všech ohledech, kolísá režie, scénář, dialogy i herecké výkony, je ale nutno říci, že paní režisérka-scénáristka-producentka rozhodně není takový břídil, jak bychom mohli čekat. Uvědomuju si ale, že kdybych byl Srb, tak si asi strhnu ze stěn pokojíčku všechny plakáty Lary Croft. Do budoucna bych doporučoval trochu slevit ze spasitelských ambic, možná se pak bude tvořit líp.(21.3.2012)

• sulimo

Pár rádoby brutálních scén nemění nic na faktu, že tenhle film je co do děje minimálně stejně plochý, jako hrudník Keiry Knightley. Neuvěřitelně pitomý scénář filmu s ještě pitomějšími dialogy umocňuje snad ještě pitomější angličtina s jakýmsi prapodivným ušitrhajícím přízvukem, díky kterému jde pak celý film definitivně do kytek, ze kterých se už nevyhrabe. Tohle je přesně ta záležitost, která měla být raději němým filmem a nebo se ještě lépe neměla točit vůbec. Celý děj je neuvěřitelně neuvěřitelný a Jolie se zjevně inspirovala učebnicí dějáku pro základní školy a onen odstavec z oné učebnice natáhla na dvě hodiny. Výsledkem je děj, kde se v 90% nic neděje a když už se něco děje, tak jen na minutu na dvě a bez rozsáhlejšího vyvětlování nebo jakékoli snahy problematiku přiblížit a děj někam výrazněji posunout, aby měl vůbec divák vůli to dotrpět do konce. Ona romance je pak zlo ve filmové podobě, které se při snaze o nějaký myšlenkový přesah stává lacinou červenou knihovnou pro strojenost a nepřirozenost dialogů, a kde hlavní hrdinové spolu spí opravdu jen z donucení režisérky. Já vim, já vim, je asi nutné docenit snahu přiblížit americkému publiku skrze její slavné jméno konflikt, o kterém většina Američanů asi nemá vůbec potuchy, že se udál, ovšem osobně bych více ocenila, kdyby k tomuhle projetu Jolie překecala někoho jiného, lepšího a zkušenějšího, kdo by jí při nejmenším napsal aspoň průměrný scénář, když už měla nutkání to sama natočit....takže vlastně kohokoli jiného, než je její osoba.Tohle se Angelině sakra nepovedlo a pro příště by se měla věnovat něčemu, co jí opravdu jde, takže kromě adopce a plození potomstva, třeba taky poslední dobou aktuálnímu ukázkovému vystavování jedné nohy.(2.3.2012)

CITÁT - Umíš šukat??......... Zjistil jsem, že mám rád filmy, u kterých se pobavím a nebudu zbytečně trpět. Tohle je těžký příběh, žádná popkornová záležitost. Angelinu Jolie mám moc rád, ale raději ji mám v normálních příbězích jako jsou akční nebo komiksové záležitosti. Svůj filmový debut zvládla z přehledem, akorát bych bral jiné téma (je to moc smutné), ale zase na druhou stranu, je to Angelina a její charitativní aktivita je známa celému, nejen filmovému světu. Jsme jen lidé, nebo ne? Někdy se to nedá poznat.(17.11.2012)

• MA.KI

Nechci paní debutující režisérce, herečce Angelině Jolie, křivdit, ale tohle americké love story zasazené do kulis války v Bosně a Hercegovině (1992–1995) se nepovedlo. ~ Milenci Danijel a Alja se stanou z etnických důvodů ze dne na den nepřáteli, s čímž se vyrovnávají každý po svém. Snímek nám sice ukazuje onu nesmyslnost konfliktu, nicméně zjednodušujícím, zcela jednostranným a nekorektním způsobem. ~ Prvoplánové a předvídatelné, že ani pár dobrých scén tragický celek nezachrání. PS Trailer je mnohonásobně lepší než film.(15.7.2014)

• lennyd

Život mladých milenců Danijela a Aljy by se možná ubíral úplně jiným směrem, nebýt bosenského konfliktu. Každý na jiné straně barikády, a ani jeden si nemyslí, že by se měli ještě někdy setkat. Ale vše se změní, když je Ajla zatčena vojenskou jednotkou, kterou shodou okolností velí právě Danijel. Ten nemůže před svými muži dát najevo své city k Ajle, ale na druhé straně ji stále miluje a napospas svým mužům ji také nechat nechce. Oba jsou tak nuceni žít ze dne na den, a doufat, že válka skončí dříve, než jejich vztah bude prozrazen... Dobře, oprostím se od toho, že na režisérské stoličce usedla Angelina Jolie, která větší parádu udělá před kamerou (mimochodem, to je nějaká nová móda, že si každý herec chce natočit vlastní film?). Dokáži se taktéž oprostit od pohledu na bosenský konflikt z pohodového života daleko za velkou louží (navíc ani já o tom konfliktu nevím o moc víc, než nám je prezentováno médii, a nerad bych odsuzoval jednu či druhou stranu). Nicméně i při tomto všem mne film nijak nedokázal zaujmout - spíš jsem se nudil a ani válečné a ani sexuální scény mne nějak nedokázaly dostat z letargie, A spousta náhod, kdy se Ajla dostala do rukou vždy Danijelovi mne trochu iritovala. Přesto všechno jsem uvažoval o vyšším hodnocení, jenže posledních asi deset minut, kdy sám velký Danijel vezme do rukou samopal a jde si to s nepřáteli vyřídit ručně a hlavně úplný závěr - to už mi fakt přišlo, že Angelina nevěděla kudy kam a jak to celé ukončit (přece jen, happy end se k tomuto filmu dvakrát nehodil). Takže tak..(21.8.2012)

• - Kina a multiplexy v srbské části Bosny a Hercegoviny - Republice Srbské promítání filmu odmítly, a to jak z důvodu pro ně nepřijatelného obsahu, tak z důvodů ekonomických. (JoranProvenzano)

• - Srbští herci prý čelili výhružkám ze strany svých krajanů a obdobně na tom prý byli i členové štábu včetně režisérky Angeliny Jolie. (JoranProvenzano)

• - Názov filmu sa objaví v siedmej minúte. (Johnny.ARN)