Zvedá se vítr (festivalový název)

• Japonsko

Japonsko, 2013, 126 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki
  • Houdini

Oscar 1 nominace: Nejlepší animovaný film(21.2.2014)

Velká podívaná se vším všudy. Parádní animace a fajn příběh o leteckém inženýrovi, který si jde skrz historické události za svým, nápadité jsou snové sekvence, bavilo mě to pozorovat. Jen škoda toho přehnaně sentimentálního závěru. Nevadí ani tak to, že to skončí přesně tak, jak člověk čeká, ale věty typu "Musíš žít dál." by tam opravdu být nemusely.(8.5.2014)

• danecek24

71. Zlatý Glóbus za rok 2013 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film - Japonsko(15.1.2014)

Podľa môjho názoru sa jedná o Miyazakiho najkomplexnejší a najlepšie vyrozprávaný film, v ktorom zhrnul všetky svoje predchádzajúce témy do jedného, najmenej dejového príbehu. Predovšetkým sú aj tu hlavnou témou Miyazakiho milované lietadlá, avšak omnoho zaujímavejšie bolo pre mňa nenápadné (a treba povedať, že konečne neostentatívne) zobrazenie spätosti s tradíciami (od reálnych historických udalostí, cez tradičnú japonskú poetizáciu všednosti a sentimentálnu lyriku samotného filmu, až po spôsob obliekania či správania sa postáv) a prírodou (kosť ako predobraz krídla, lietadlá ťahané byvolmi). Prišlo mi, akoby Miyazaki až teraz úplne dozrel a namiesto kontrastného porovnávania, ekologickej agitácie a jednoznačnosti výpovede, sa konečne dostal k "letmo-náznakovému" zobrazeniu "rieky života". Milovníci Miyazakiho tak budú asi sklamaní (čo dokazujú aj komentáre o slabom príbehu a nude), ale podľa mňa sa rozhodne jedná o jeho najlepší film.(12.12.2014)

Je to celkom dobrá animovaná životopisná dráma od Hayao Miyazakiho. Má dosť dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý sní len o lietadlách, ale keďže nemá dobrý zrak, pilotom byť nemôže a tak sa túži stať ich konštruktérom, pričom vzorom mu je samotný Caproni. Časom sa mu to aj darí, keďže neustále preukazuje svoje výnimočné znalosti a talent a tak sa dostáva do spoločnosti Mitsubishi a učí sa od najlepších. Na jeho sne vytvoriť skvelé lietadlo nemení nič ani blížiaca sa vojna a navyše je zamilovaný do svojej lásky, ktorú spoznal už v detstve. Spracovanie je celkom slušné, už na začatok musím pochváliť tento nápad natočiť anime ako životopisnú drámu a dokonca práve o leteckom konštruktérovi, čo mi teda nepríde vôbec bežné. Aj vďaka tomu ma hlavne prvá polovica veľmi bavila, keďže tých zaujímavých udalostí je tu plno, hlavne zemetrasenie, ale aj práca u spoločností, keďže ma až prekvapilo, ako je tu letecká tématika výborne zvládnutá. V druhej polovici som už síce mal pocit, že sa tu toho ani moc dôležitého nedeje, ale film si stále zachová také príjemné čaro a navyše som bol zvedavý, ako dopadne romantická línia a tak sa na to dobre pozerá až do konca. Jedine som mal dosť problém sa vo filme orientovať z časového hľadiska, vôbec som netušil, ako dlho trvali jednotlivé etapy alebo vývoje a tak rozdiely medzi rokmi a mesiacmi sa u mňa stratili, ale nad to sa dokážem povzniesť. Čo sa týka akcie, určite ma mrzí, že sa tu toho moc nenájde, keďže priestor tu na to bol, ale zase tých pár scén sa nadmieru vydarilo, hlavne skvelo zvládnuté zemetrasenie, ale aj tých pár trochu akčnejších sekvencií s lietadlami. Postavy sú úplne ideálne, sympatický hlavný hrdina, jeho priateľka a viacero zaujímavých vedľajších postáv, tu mi nikto neprekážal. Animácia a celková atmosféra sú očakávane presne v Miyazakiho štýle takže tu tiež nemám problém. A sadla mi aj hudba. Škoda, že Miyazaki už týmto filmom pravdepodobne končí a síce má viacero lepších filmov, ale aj tak je Wind rises rozhodne dôstojná rozlúčka. 71%(22.6.2014)