Zvedá se vítr (festivalový název)

• Japonsko

Animovaný / Válečný / Životopisný / Romantický / Drama

Japonsko, 2013, 126 min

Hajao Mijazaki

Hajao Mijazaki

Miyazaki tentokrat v realistickem modu a bez fantasy, ale stale nadherne kresleny a animovany. Joe Hisaishi si hraje s evropskymi motivy a pribeh je nezvykle dospely o tvorbe kamikaze kachen, to vsechno je v poradku, ale cele to je na muj vkus mozna az prilis rozvlacnele a finale vysumi tak trochu do ztracena. 7/10(14.7.2014)

S filmovým průmyslem se Myazaki loučí dostatečně kvalitním dílem. Řemeslo za léta u filmu zvládl více než na výbornou, např. takové tetelení vzduchu za letního dne nad rozpálenýma kolejema, vycházení cigaretového kouře v přesné trajektorii mávnutím ruky... Pohádku konstruktéra opouštíme akorát včas, jinak by si pošramotil romantické renomé při ukázce vlastností vražedné a sebevražedné zbraně.(25.6.2014)

Miyazakiho nejdospělejší a nejrealističtější film který je zároveň dechberoucím mástrpísem. Animace je naprosto bezkonkurenční a koukat na davové scény kde každá postavička žije svým vlastním životem nebo sledovat hustý kouř z motorů ve víru vrtulí to je prostě mazec. Příběh obyčejného člověka ve víru svých snů a událostí doby je lidský, civilní, vtipný i napínavý a dokáže dojmout přestože netlačí na pilu a snaží se vyhnout osvědčeným melodramatickým fintičkám na slzyčky. Jeden až nevěřícně kroutí hlavou jak snadno Miyazaki dokáže přetavit na první pohled nezáživné téma v chytlavou podívanou která s přehledem drží pozornost až do konce. Jestli jde opravdu o mistrovu rozlučku, tak je to rozlučka ve velkém stylu, přesto stále plná pokory, skromnosti a důstojnosti.(22.11.2014)

Velmi zajímavě zpracované proplétání jednoho tvořivého života s pádem Japonska do války. Viděl jsem z produkce Ghibli skoro všechno, musím uznat, že Kaze tachinu je v jejich nejlepší tradici realistického zobrazení cesty za snem. Z komentářů jiných jsem čekal něco velmi podobného Porcovi, ale sám nejvíc společného nacházím s Tonari no Totoro, mým nejoblíbenějším filmem. Pojetí reality na pomezí snu, romantizovaná, "čistá" realita staršího, relativně chudého a prostého Japonska... K ději samotnému. Jiro měl pět dětí :). Předvedení člověka, který stál za nejničivější japonskou zbraní a nejvyráběnější stíhačkou všech dob, jako anděla v lidské podobě a velkého dítěte, je přes jeho celkem dobrou povahu přeci jen trochu na hraně únosnosti. Spousta postav je pochopitelně příliš černobílá, nicméně, pokud má být onen německý "turista", jak se domnívám, Sorge, je to geniální (je uváděn jako Castorp dle Mannova Kouzelného vrchu, ale stejně...).(26.5.2014)

Podľa môjho názoru sa jedná o Miyazakiho najkomplexnejší a najlepšie vyrozprávaný film, v ktorom zhrnul všetky svoje predchádzajúce témy do jedného, najmenej dejového príbehu. Predovšetkým sú aj tu hlavnou témou Miyazakiho milované lietadlá, avšak omnoho zaujímavejšie bolo pre mňa nenápadné (a treba povedať, že konečne neostentatívne) zobrazenie spätosti s tradíciami (od reálnych historických udalostí, cez tradičnú japonskú poetizáciu všednosti a sentimentálnu lyriku samotného filmu, až po spôsob obliekania či správania sa postáv) a prírodou (kosť ako predobraz krídla, lietadlá ťahané byvolmi). Prišlo mi, akoby Miyazaki až teraz úplne dozrel a namiesto kontrastného porovnávania, ekologickej agitácie a jednoznačnosti výpovede, sa konečne dostal k "letmo-náznakovému" zobrazeniu "rieky života". Milovníci Miyazakiho tak budú asi sklamaní (čo dokazujú aj komentáre o slabom príbehu a nude), ale podľa mňa sa rozhodne jedná o jeho najlepší film.(12.12.2014)