Osamělost prvočísel

• Itálie La solitudine dei numeri primi (více)

Prvočíslo je ze své podstaty osamělá věc: dá se dělit jen samo sebou nebo jedničkou a nehodí se k žádnému jinému prvočíslu. Alice a Mattia se také pohybují po vlastních osách, každý se svou vlastní tragédií. Jako dítě se Alice kvůli svému panovačnému otci stala obětí těžké lyžařské nehody a následně i anorexie. Při setkání s Mattiou poznává spřízněnou duši a Mattia prozrazuje Alici své strašné tajemství: v dětství nechal svou mentálně retardovanou sestru–dvojče samotnou, odešel na oslavu, a když se vrátil, sestra zmizela. Tyto dvě zásadní události navždy poznamenaly životy Alice i Mattea a jak tak dospívají, zdá se, že i jejich osudy se nezvratně proplétají. (oficiální text distributora)

kolodej1

především časové skoky v ději, které stále těkají tam a sem, mi připadají velmi samoúčelné, bez náznaku nějakého smysluplnějšího záměru, patrně tento systém byl zvolen z čiré bezradnosti. Protože dějově je to tak jako tak nudné a nezajímavé, podobně mě zaujali i hlavní postavy, u nichž mi bylo zcela ukradené, jak to s nima dopadne. Celkový dojem - zklamání a 30% ()

KofiAnnan

Tenhle film se mi hodnotí velmi špatně. Osamělost prvočísel byla moje oblíbená kniha v pubertě, možná až skoro bible. S Alicí jsem měla společného více než bych chtěla a v dospělosti se z knihy stala taková kouřová clona něčeho co pořád tiká uvnitř a člověk moc nechce, aby se to dostalo napovrch. Alice i Mattia jsou zvláštní dvojka, protkaní traumatem, zvláštním osudem, co je spojuje, aniž by si to uvědomovali. Není to film pro každého. Film také nedosahuje kvality knihy, což ale u zfilmovaných knižních předloh tak nějak očekávám. Kdybych nebyla tolik ovlivněna knihou a příběhem samotným tak bych asi jako nepozorovaný účastník dala 3*, ale jelikož jsem v tom subjektivně nějak namočena musím dát 4* i když vím, že to na čtyři není. Co jsem naopak ocenila bylo herecké obsazení a možná právě za skvělou Albu Rohrwacher a zvláštního Luca Marinelliho je právě ta jedna hvězda navíc, protože co si budem, zahrát tyhle dva zvláštní jedince určitě nebylo nic lehkého. ()

juluch

ten film neviem vobec ohviezdovat, citala som predlohu, bez ktorej neviem, ako by som sa na dej pozerala, takto mi prisiel malinko okliesteny a nezrozumitelny mozno, na druhej strane som mala pocit, ze atmosferu knihy celkom dobre zachytil....zaujimave, chaoticke, posobive, nepochopitelne. ()

Vaudevillain

Prvoplánové. Základná kostra príbehu a deja zaujímavá ale zrealizovaná naprosto nezaujímavo, bez citu pre detail, ako keby celý film bol len improvizáciou natočenou za 3 dni bez akejkoľvek snahy sa nejak odlíšiť či poskytnúť na problematiku nejaký nový pohľad a ukázať nám ju z iného hľadiska. Film by snáď o dosť lepšie ako seriózna drama ktorá sa ale fakt nedá cez tie hory klišé a pátosu brať vážne fungoval ako určitý giallo revival, keďže požičiavanie si práve od estetiky gialla je v miestach úplne zjavné (aj keď som mal niekedy pocit že je režisér farboslepý, alebo že to točili dvaja kameramani a jeden sa snažil projekt sabotovať, pretože vážne nechápem ako niekto dokáže tak často striedať pôsobivé takmer dychberúce zábery s absolútnym gýčom z ktorého bolia oči), ale bohužiaľ neprichádza žiadne horrorové vyvrcholenie aj keď jeden jump scare sa vo filme predsa len nájde :) Hudba Mike Pattona dosť sklamanie na tomto soundtracku teda to čo dokáže ani zďaleka nepredviedol. PS. Mám fóbiu z anorexie takže záver zo mňa nejaké emócie predsa len vylúdil. ()

Mato_Mi

Bravó! Veľmi sa mi tento film páči... až zimomriavky. Áno, nie je to mainstream a na negativne názory netreba brať ohľady. Tiež nečakam, že fanúšik Rihanny si zgustne na My Bloody Valentine... :-) ()

madline24

Na začátek musím říct, že jsem četla knížku (a byla z ní nadšena), takže tím mám asi ovlivněné celé hodnocení. Film se mi vcelku líbil, ale kdybych předlohu neznala, tak se v něm nejspíš dost ztratím. Chyběla mi v něm poetičnost knížky, film byl agresivní a přišlo mi, že si hraje na umění, přitom do něj má daleko. A vadila mi celá poslední část, tam už tvůrci celou tu "dramatičnost" přeháněli. ()

tomkat

Film, u kterého si budete říkat "Je to dost originální" - a pak si uvědomíte, že ani nevíte proč. To není špatná věc. Dusná atmosféra, šikovná hudba - a celé je to podáno velmi lidsky, tedy uvěřitelně. Ale jaké je poselství filmu... těžko říct. Pozn.: aby "oficiální text distributora" takhle spoiloval - za to by se mělo pokutovat. ()

dzivetka

Jsem spokojená. Jeden z mála případů, kdy se mi film líbí víc než kniha. Aktuální témata, dobře vybraní herci, hudba, celkově působivé. ()

rhodos

Zajímavý originální příběh podle knižní adaptace, který je však zpracován příliš chaoticky, než aby vás uchvátil a vtáhl do děje. Herci byli vesměs pro mne neznámí, ale dobří. Nejvíc se mne líbila hudba ve filmu a stále si jí broukám. Nicméně tento film, na který jsem se tak těšila, mne zklamal. Asi jsem udělala chybu, že jsem si nejdřív nepřečetla knihu. ()

mison505

Film skvělý svou divností. Pro cinefily povinnost. Vynikající atmosféra, herecké výkony, scénář i režije. Klobouk dolů. Sláva nerdům, anorexii a zimním střediskům! ()

Konev odpad!

Kdyby to bylo označeno jako dokument, tak bych to bral, ale tahle změť příběhů, které udržovaly napětí do konce, který se ale nekonal... ()