Rozchod Nadera a Simin

• Írán Jodaeiye Nader az Simin (více)

Strhující manželské drama ze současného Iránu ukazuje, jak fatálně mohou být lidské osudy a rodinné vztahy ovlivněny společenskými předsudky a přísným právním systémem. Manželská dvojice, Nader a Simin, čelí životnímu rozhodnutí, které ovlivní nejen jejich vztah, ale především budoucnost dcery Termeh. Jedině pokud odejdou z Iránu, zajistí jí svobodný život, ale Nader odmítá opustit vážně nemocného otce. A tak Simin nezbývá, než požádat o rozvod. Jedinou zbraní matky a manželky v iránské společnosti je vyčkávat. Jenže Nader, který se má náhle sám starat o dceru i otce, selhává a zaplétá se do problémů se zákonem. Co mělo být jen zkouškou vztahu se brzy prohloubí v opravdové drama. (oficiální text distributora)

Rodriguess

Film ma po par minutach vtiahol do deja a len s nemím uzasom som sledoval ako sa to vyvynie. Paradne dialogy,vsetko skvele - fakt ze film na vysokej urovni. Aj herci to zvladli na najvyssej urovni. Vobec sa neda predpokladat co sa stane dopredu a vzdy nas niecim film prekvapí. Scenar je naozaj fantasticky. ()

egan

Absolútne strhujúci film!Ani neviem, čo by som k nemu napísal.Tento film mi zasadil totálne emocionálne K.O.! ()

Klaricicinka

Tak předem bych chtěla říci, že Íránci nejsou Arabové, jak tu někteří tvrdí. Také to není země na úrovni 16. st., naopak, z mých studijních zkušeností v Íránu tam jsou některé instituce i zákony lepší než u nás (oni jsou samozřejmě inspirovaní USA). A dále - postavení ženy je přesně takové, jako je ve filmu. Často má tedy v domácnosti větší slovo, než muž. No a teď k filmu. Ten naprosto do detailu vykreslil život v Teheránu se vším, co k němu patří (včetně obrovského množství aut, které čas od času někoho srazí...). Charaktery jsou napsané krásně, ani jedna postava není černá či bílá, což velmi oceňuji, stejně jako postupně se rozvíjející příběh - z něškodného rodinného filmu je to už od půlky drama. Prostě, íránská kinematografie jako vždy nezklamala. ()

pierre9

V mnohých komentároch sa ako jedno z hlavných pozitív spomínajú silné emócie, ktoré film u divákov vyvolal. Toto mňa obišlo. Žiaľ, čo sa postáv týka, dozvedáme sa na môj vkus primálo, ich motivácie nie sú vždy dostatočne vysvetlené a to je v konečnom dôsledku zrejme dôvod, prečo sa s nimi akosi neviem stotožniť a spomínané emócie idú mimo mňa. Každopádne nič to nemení na tom, že to je veľmi dobrý film z pre Európanov exotického prostredia, skvelo natočený a s výraznými dialógmi. Pre spomínané dôvody bol pre mňa však dosť neosobný. Slabšie 4*. ()

kolodej1

skvělý film, opravdu po zásluze oceňovaný. Hezké na tom bylo, že i přes místo svého vzniku, nebyly místní poměry a islám rozhodující hybnou silou příběhu. V podstatě by se něco podobného mohlo stát kdekoliv na světě. Pouze samotné vyústění příběhu souviselo s vírou dost podstatně. Nicméně skvělý scénář, člověk opravdu nermá prostor pro nudu, což se mi zrovna u filmů z tohoto regionu celkem často stává. Tohle byl ale úplně jiný případ. Viděl jsem strhující drama o niterných vztazích mezi blízkými lidmi, v rodině. O pravdě a lži, o vině a odpuštění. Postavy vůbec nebyly jednoznačné a každý měl svou pravdu a zároveň svůj díl viny. A tu nejednoznačnost podtrhl i samotný závěr, související s rodinnou krizí mezi Nader a Simin. Až nečekaně silný zážitek ()

Santiago.

Bohužel mě moc neoslovilo, nemám poslední dobou nějak pochopení pro takovou tu emocionální zatvrdlost a omezenost lidí... připadá mi to prostě hodně primitivní. ()

unclejack

Na úvod prezradím, že Leila Hatami by sa nestratila ani v našej komerčne prežranej západňárskej kinematografii. Jej výkon bol prirodzený a charizmatický, dokonale uveriteľný a stáva sa tak pre mňa hlavným kladom. Hoci spracovanie a scenár boli slušné - zvlášť réžia ma prekvapila svojou kvalitou, nie nepodobnou západným produkciám - príbeh má niekoľko obrovských trhlín. Prvá a najmarkantnejšia je v podobe pomalého rozjazdu - tvorcovia načrtli mnoho odbočiek, príbeh pomrkáva na diváka rozbehom na všetky strany a nakoniec, než sa stačí konečne sústrediť na jeden alebo dva ústredné motívy, stačí diváka dokonale unudiť. Druhou vadou na kráse je absencia hudby - tá by pomalý začiatok zatraktívnila, lenže hudba absentuje. Zaujímavá charakteristika postáv je síce dôkazom vysokej technickej kvality snímku, ale podobne ako pri Vesmírnej odysey, ani tu sa nemienim hodinu pozerať na film a neodniesť si z toho nič. Treba znovu pozrieť a prehodnotiť, inak to nevidím. ()

ProfiDivak

Režisér bez presviedčania a manipulácie podáva svoj pohľad na situáciu v Iráne, cez vzťahy v jednej rodine a cez bahno, ktoré je všade naokolo a vo všetkých vzťahoch, ako celok za časť. Jeho zámer vrcholí v majstrovsky zvládnutom závere, ktorý nepotrebuje slová. ()

Gregor_Samsa

Tíživé, vyhrocené, hlasité. Jiná kultura. Tmářství i pokrytectví. Neschopnost si porozumět. Ješitnost, co brání kompromisu a domluvení se. Hrdost versus touha se zachránit. Neústupnost. A kompromisy, které už přicházejí příliš pozdě. Z téhle cesty se nelze vrátit... 70%. ()

petr.al

Bez újmy rozchodit ,,Rozchod Nadera a Simin" nebude obtížné pouze pro ty z Vás, kteří si zapomenete do burky vystřihnout otvory na oči nebo si ji nasadíte obráceně. V opačném případě Vám Farhadiho drama nabídne nenačančanou konverzační podívanou, v níž filmové postavy žonglují se svou pravdou tak mistrně, že i kdybyste se po celou dobu sledování tloukli Koránem do hlavy, nebudete si 100% jistí v tom, koho že je ta pravda pravdovatější. Netuším jestli jsou Nader a Simin podporovatelé vojenského jaderného programu, nemám představu jak dlouho trvá všem těm Ajatolláhům nechat si narůst ZZ Top plnovous, jedno však vím jistě, Íránci píší úžasné scénáře a disponují velmi přesvědčivým hereckým/ nehereckým ansámblem. Ať nejsem nevěřící pes, dávám za 4*. ()

WUTEN

Po tomto zhlédnutí jsem si řekl pro sebe, kam se hrabe ten Židovský Hollywood, po každé když koukám na nějaký Íránský film tak mě nezklame. Celou dobu mi připadala ta Leila Hatami jako nějaká Evropanka, Íránci jsou krásný národ myslím tím Peršany, né písečné negry. Většina žen tam nepije a kouří což je dobře vidět na té pleti, né jako v přejebákovaném Hollywoodu kde to špachtlí make upu nakydají a stejně ty mokvavé jebáky jdou vidět, Výborné herecké výkony, vyjádření emocí a ten jejich temperament dodává na autentičnosti a na to že ty herce jsem viděl poprvé, mám chuť je vidět zas. Nebylo to přehnaně zahrané, bylo to přirozené, prostě ze života. Ovšem jeden mínus bych našel, moc dlouhý rozjezd, chtělo to nějaké větší napětí jinak musím kvůli té Leile prostě dát 5*, budu se těšit na další dílo od Asghara :) ()

SpicyNugget

Nader a Simin jsou manželé žijící v Íránu. Pro jejich dceru by bylo ideální, kdyby vyrůstala někde jinde. Simin se chce odstěhovat do jiné země, ale Nader odmítá. Chce zůstat a starat se o svého otce, který trpí Alzheimerovou chorobou. Simin nemá na vybranou, musí požádat o rozvod… Opravdu skvělé drama. V podstatě žádná z postav není záporná, přistihla jsem se, že v každé chvíli fandím někomu jinému. Je to velmi jednoduše natočený film, bez hudby a s jednoduchou zápletkou, a to ho udělalo tak skvělým. Occamova břitva; nejjednodušší řešení je to nejsprávnější. Skvělý film. ()

merissa

Tak takhle se, pane Hřebejku, dělá dechberoucí film o rozpadu rodiny, který má šanci a taky boduje na dobrých mezinárodních festivalech. ()

badclown

Dlha stopaz je filmu iba na skodu. Ak by vsak pribeh a vsetky dilemy ktore postavy prezivaju boli zasadene do ineho prostredia, dovolim si tvrdit ze by sa ludia nad nim rozplyvali podstatne menej. Film je zahrany vyborne. Ci film zobrazuje presne pomery ake su v Irane, zial posudit neviem. Pre mna iba priemer. ()

Shaman::..

Nemá cenu se moc rozepisovat. V letošní, ne moc bohaté, Oscarové nabídce se jedná jednoznačně o „příběh roku“. Kvalita scénáře přesahuje hranice Íránu. Tento filmový přírůstek jen dokazuje, že Írán, kromě obohacení uranu, dokáže kvalitně obohatit i světovou kinematografii:-) Režii by se dal snad jen vytknout dvojitý (neurčitý) konec. ()

pidla

Neuvěřitelně autentické. O příběhu a jeho ztvárnění už tady bylo napsáno asi všechno. Pro mě to byl ale také film, ze kterého jsem se dozvěděl o lidech a životě v Íránu stokrát víc než z novin a televizí. A u kterého jsem si uvědomil, že ačkoli si to nepřípouštím, stejně se mnou média manipulují. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky

27.02.2012

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Oscarové nominace 2012