Reklama

Reklama

Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (308)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

(2x kino) Spokojenost v každém směru. Kdo by to byl řekl, že takový maličký evropský film z dánské historie může tolik potěšit? Ostatně sami víme, že ani naše zkušenost z éry osvícenství nebyla vyloženě procházka rajskou zahradou, takže proč se necítit díky společným kořenům více Evropany? Prakticky žádná evropská země si pokrok neměla čím zasloužit, takže sociální nepokoje posledních tří staletí jsou jen důsledkem čestnosti deziluzí. A o tom je tento film. A jako bonus je tu samozřejmě ostře řezaná tvář Madse Mikkelsena, která může zahrát cokoli a vždy to bude mít náboj zakázané rozkoše. Plus naprostou samozřejmostí je vynikající výprava, kostýmy a drama. ()

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Co říct... asi v polovině jsem si říkala, tomu nemůžeš dát za pět*, tomu prostě nemůžeš dát za pět*!! Prvotní záměr byl zjistit, jak hraje Mads, nebo lépeji řečeno jak hraje Mads když není Hannibal... No božsky, jak jinak, to jsem ale byla hloupá, ale zbytek osazenstva mě taky mile překvapil, a šíleného krále bych zase tolik neodsuzovala, naopak- jeho nápad aby v noci městem projížděly prázdné kočáry a vozily domů ty, kteří přebrali, se mi zdá velmi pokrokový ;-). Jen na okraj, v okamžiku, kdy si ti dva připustí, že se něco děje, hraje hudba a oba tančí, spolu (jak jinak..), tak jsme si říkala, zaplaťpánbu že jsem takové dřevo, aspoň něčeho jsem ušetřená. Tímto zlehčením se snažím rozptýlit vodstvo na své tváři, jelikož snímek má všechno, co má mít a jestli ještě jednou uvidím, jak se do sebe dva lidi šíleně zabouchnou při tanci, tak už se nad sebou asi fakt zamyslím! ()

Reklama

Kaka 

všechny recenze uživatele

Hozená rukavice americkým a britským mnohdy extrémně přeškrobeným aristokratickým cajdákům z dob minulých. Sice se nevyhnete asi tak dvaceti záběrům, kdy se proti sobě stříhají zadumané dvacetivteřinové pohledy dvou hlavních postav, ale naštěstí toho není tolik. Zda dříve šlechta skutečně praktikovala takovouto řeč těla těžko říci, avšak pro divákovu pozornost je to věc krajně negativní. Na Royal Affair je velmi brzy čitelný evropský režijní rukopis. Je to svěží, kostýmy a výpravou přiměřeně okázalá podívaná, jejíž tempo je lineárně stupňované tak, jak se stopáž chýli ke konci. Posledních pět minut je režisérsky čistá magie a příběh o falešném obvinění člena dvoru dostává fantastické obrátky a skoro až tragédii gigantických rozměrů. Dějiny Dánska moc známé nejsou, ale po tomhle filmu máte chuť hltat je od A do Z. Zde zřejmě objeven neuvěřitelný talent Alicie Vikander. Ještě tu není na 100 procent, jako například v Danish Girl, nebo v The Light Between The Oceans, ale ten potenciál nelze přehlédnout. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Taková normální kostýmní červená knihovna, jen to dotáhla trochu dále. Alicia Vikander je jistě krásná, Mads Mikkelsen už pomalu budí dojem jediného současného dánského herce, ale mají trochu smůlu. Jejich role jim prostě nepředepisují nic, co by nevypadalo jako stokrát omletá klišé. Takže nakonec nejvíc v hlavě utkví Mikkel Boe Følsgaard, jehož král Kristián VII. je mnohem komplexnější postavou. Jinak je to po všech stránkách profesionálně zvládnutá podívaná. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Dlouho mi tenhle historický kus o podstatné kapitole dánských dějin unikal. Mads Mikkelsen, Mikkel Boe Følsgaard a Alicia Vikander jsou skvělí, práce s jejich vykreslením je skvělá, interiéry jakbysmet, atmosféra je přiměřeně dusná, scénář není jen milostným plácáním v kruhu. Tvůrci vsadili na poměrně konzervativní způsob natáčení, a vyšlo to. Příběh o tom, jak dětinský egocentrik není sto uspokojit královnu a jak jeho roli převezme zarytý osvícenec a králův lékař, není úplně známý, což je jenom dobře. A mě bavil zhruba tak, jak jsem očekával!! ()

Galerie (40)

Zajímavosti (15)

  • Děj filmu je z historického hlediska téměř přesný. Jedinou ochylkou od skutečnost je fakt, že Kristián VII. údajně trpěl schizofrenií, zatímco ve filmu trpí jakýmsi všeobecným pomatením smyslů. (Krissty)
  • Zástupcovia Dánska zvolili snímku Kráľovská aféra, ako svoje želiezko v ohni, do boja o nomináciu na Oscara 2012 v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. (MikaelSVK)
  • Celosvětová premiéra proběhla 16. února 2012 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (Varan)

Související novinky

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky

25.02.2013

Letošní udělování cen Akademie máme za sebou. Diváci i přímí účastníci slavnostního večera zřejmě přežili ostrý humor letošního moderátora Setha MacFarlanea. Kromě tradičního vzpomínání na ty, kteří… (více)

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

Zlatý glóbus 2013 - výsledky

14.01.2013

Letošní jubilejní 70. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton je skončeno. Pod vedením "drzé" dvojice Tiny Fey a Amy Poehler se celý večer nesl v dynamickém tempu a až na pár dojemných… (více)

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

Oscarovým nominacím vládne Lincoln a Pi

10.01.2013

Nikoho asi nepřekvapí, že se žádné překvapení nekoná. Letošní nominace na Oscary jsou opět nudně konzervativní a předvídatelné. Emoce opět budí spíš nenominování některých filmů – fanoušci Temný… (více)

Reklama

Reklama