foto

Ivan G'Vera

  • nar. 1.4.1959 (57 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Ivan G'Vera, vlastním jménem Ivan Šplíchal, se narodil 1. dubna 1959 v Praze v Československu. Herec, který díky své roli Ivana Maraise v televizním seriálu TAK JDE ČAS vlastní snad nejznámější českou tvář na světě. "Je to jako komunismus nebo jiný dogmatický systém. Hlavně nesmíš houpat lodí. To, v čem hraju, nikomu nic ­ kromě peněz ­ nepřineslo. Herce, a nakonec ani ty režiséry a scenáristy, to vůbec nebaví. Většina z nich je ale ráda, že tu práci mají. Je to pro ně lepší, než být sekretářkou, nebo prodávat ojetý auta," říká.

Od dětství hrál na kytaru, dělal převleky, masky a bavil spolužáky ve škole. Dokonce si zahrál nepatrnou roli v HŘÍŠNÝCH LIDECH MĚSTA PRAŽSKÉHO (1968) a neobstál v konkurzu na roli ve filmu UŽ ZASE SKÁČU PŘES KALUŽE (1970) proti herci Vladimíru Dlouhému. Hlásil se na divadelní školu, avšak kvůli ráčkování jej odmítli. Šel na učební obor s maturitou, ale nikoho nepřekvapilo, že ji neudělal. 

Místo toho odjel v roce 1979 do Vídně a po sedmi měsících do New Yorku. Chvíli pobyl ve Washingtonu D.C., pracoval na stavbách v Michiganu, kde později vystudoval University of Education ­ něco jako pedagogickou fakultu se zaměřením na divadlo a sport, a stal se z něho herec. 

V roce 1985 odjel do San Diega v Kalifornii a věnoval se tři roky experimentálnímu divadlu."Bylo to nejúžasnější období mého života. Objevovali jsme sami sebe, žili v uzavřený komunitě a věnovali se skutečně tomu, co může být nazýváno uměním," vzpomíná. Ve volném čase utíká za Indiány na vlastní ranč do Taos v Novém Mexiku, kde píše scénáře, podle nichž chce jednou vyrobit film.

Angažmá v brakovém televizním seriálu DAYS OF OUR LIVES (v České republice znám pod názvem TAK JDE ČAS) dává Ivanovi punc nejznámějšího českého herce v Hollywoodu. Své příjmení si změnil kvůli jednoduché výslovnosti. Příjmení Šplíchal nahradil příjmením G'Vera -­ G po tatínkovi, jenž se jmenoval George, a Vera po mamince, která byla Věra.

Mimo své seriálové role Ivana Maraise, kterou hraje už přes osm let, si zahrál také například v TV seriálu HUNTER (1984) nebo ve filmu TERMINATOR SALVATION (2009) roli v podobě generála Losenka. Mimo zahraniční produkci si Ivan zahrál také v českých filmech jako ROMÁN PRO MUŽE (2010) nebo nově příchozí film do kin PŘÍBĚH KMOTRA (2013), kde ztvárnil roli nadstrážmistra Rudolfa. Z televizních seriálů to pak byly ČETNICKÉ HUMORESKY a CESTY DOMŮ.

Cucina_Rc

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace