Opravdu jen a jen guru by mohl předpovědět, co všechno v nedaleké budoucnosti čeká na Ramu Guptu, který je v rodné Indii učitelem zdejšího tanečního umění. Daří se mu, je oblíben, ale on sní o světlech Broadwaye, ozařujících jeho jméno, a zoufale touží po velkém světě, o němž má ovšem jen své vlastní, indickými kořeny zatížené představy. Pak přijde pozvání do New Yorku, slibující luxusní byt, červený Mercedes a zástupy krásných blondýnek, jaké zná z Pobřežní hlídky. Ramu už není k udržení. Hned po přistání sice zjistí, že kamarád z dětství při psaní dopisu popustil uzdu své fantazii, ale stále věří v kouzelný orientální koberec, který ho donese ke slávě. Chudičký byt, sdílený s přáteli, a práci v indické restauraci chápe jen jako provizorium, protože vzápětí je tu první nabídka role. Až na místě zjistí, že se natáčí porno.

Stydlivý Ramu jako partner ostřílené "hvězdy" zoufale zklame. Jenže Sharonna je ochotná předat mladému kolegovi své zkušenosti, protože ona je záhy pověsí na hřebík a provdá se za chlapce, který věří, že ona je učitelkou v církevní škole. A setkání se Sharonnou změní Ramuův život. Pomůže náhoda. Ramu vypomáhá při jedné velké narozeninové párty, když dcera hostitelů zjistí, že mezi personálem je guru - duchovní učitel, schopný otevírat bránu k poznání sexu. Pak už události vezmou rychlý spád. Ramu je doslova na roztrhání, protože mít svého guru přes milostné sebepoznání je prostě v kurzu. Ale i v komediích jde život vlastními, nečekanými cestami (oficiální text distributora)

Milky.

Mix Hollywoodu a Bollywoodu a film, který jsem viděl už tak popáté. A i tak jsem se bavil. Za mě i z nostalgie plný počet. A líbí se mi to jako taková satyra na USA, kde můžete vydělat mylijony na tom, že debilům s velkou šou prodáte nějaké moudro. Ostatně filosofie, na které amerika vlastně funguje. ()

Mrkvič

Romantická komedie, která nemá moc čím zaujmout, doplněná o hudební a taneční čísla ala Bollywood (nebo jak to je), která představovala nejotravnější části filmu. Hlavní postava je vykreslovaná podle situace, když to má být ambiciozní týpek, tak je přesně takový, když nemá být schopen poskládat větu, tak ji neposkládá. Ale to, kdy jaký je, je nadhazováno dost zmateně.Nebýt Heather Graham, tak by to byl jasný odpad, ale na ní se dá aspoň dívat (u toho se musí zmínit i hodně sexy Marisa Tomei). Jediné scény, které byly aspoň trochu zábavné, byly s režisérem porna (Michael McKean). ()

NinadeL

Na první pohled nic moc záležitost, ale zpětně romantická komedie Guru (2002) nabízí pohled na několik fenoménů. Jedním z nich je pronikání porna do mainstreamových žánrů jako přijatelného tématu, podobně na hraně fungují takové filmy jako Zack and Miri Make a Porno (2008), Meet Monica Velour (2010), Lovelace (2013) nebo seriál Swingtown (2008). Další téma by mohlo být pozvolné pronikání západní fascinace Bollywoodem v době Monsoon Wedding (2001) a pozdější Bride and Prejudice (2004). Jako třetí téma tu máme tehdejší extrémní vychrtlost každé herečky, která aspirovala na hlavní nebo alespoň výraznou roli (posíláme pozdravy do nebe Brittany Murphy). A na závěr je tu samozřejmě extrémní ezo. ()

lennyd

Ramu Gupta (Jimi Mistry), indický mladík odkojený filmy jako Pomáda se vydává do Ameriky, aby se stal po vzoru svého bratrance hvězdou filmového plátna (nejlépe hudebního). Po příjezdu ale poznává, že Amerika je sice země neomezených možností, ale vocamcaď pocamcaď. Indové dělají taxikáře nebo číšníky a basta. Ramu se ale nevzdává, a hned první den zaklepe na dveře filmového studia. Shodou náhod jde o pornografické studio a Ramu zjišťuje, že toto asi nebude jeho šálek kávy (alespoň se zde seznámí s krásnou Shamarou (Heather Graham)) - a nechává se zaměstnan jako číšník. Se Shamarou se znovu setkává, a nechává se od ní učit v otázkách sexu - tak, aby se mohl stát alespoň pornohercem. Její myšlenky pak používá jak filozofické úvahy, a tím se přece jen stává celebritou - Guru Sexu... Typický film jak chudý mladík (nejlépe z nějaké cizokrajné země) ke štěstí přišel. Tolik neuvěřitelných náhod, které hlavního hrdinu během filmu potká bych chtěl někdy zažít. Celé tomu dodává korunu posledních 10 minut (alias svatba). Na filmu se toho dá najít i spousta pozitivního, například Heather Graham. Její energie je neuvěřitelná, a dodává filmu tu pravou šťávu. No s tou spoustou pozitivního jsem to kapánek přehnal, nic dalšího mě nenapadá. Takže jedna hvězdička za Heather a toť vše ... ()

July

Příjemná a vtipná komedie se sympatickým hlavním hrdinou, zábavnými tanečními čísly a lehkým nádechem satiry. Je to asi spíš na 3*, ale hudební složka a skvělá kamera film popotahují ke čtyřem. Být tam trochu více té satiry, možná by to byly čistší 4*, ale i tak je Guru zkrátka komedie nacházející se někde nad průměrem - ne moc vysoko, ale přece nad ním. ()

• Film je volně inspirovaný zážitky jeho producenta, indického rodáka Shekhara Kapura (proslulého především coby režiséra filmů jako Královna Alžběta, 1998): "Začátkem sedmdesátých let jsem přišel do Londýna a coby dvacetiletý Ind jsem si brzy všiml, že bych mohl působit mnohem zajímavěji, kdybych kolem sebe vytvořil jakousi auru spirituality. Dokonce jsem u sebe v pokoji dělal seance. A jelikož to fungovalo, tak jsem to měl na paměti, i když jsem pak jel do Států. Zjistil jsem, že západní kultura je posedlá sexualitou a mládím, přičemž jedno za druhé často zaměňuje a díky tomu jsou zasažitelní všemi těmi pro ně zázračnými -ismy. Fascinuje je buddhismus, hinduismus, jóga... a většina věcí přišla z východu." (NIRO)
  • Když se začalo pracovat na scénáři, scénárista chtěl, aby se místo Tiny Sloan, která hraje Kitty, ve filmu objevila Martha Stewart nebo Madonna. Pokud by jedna z nich přijala účinkování v tomto filmu, hrála by sama sebe. (HappySmile)
  • Předtím než přijede Ramu do Lexiina domu na narozeninovou párty, slyšíme, že oslavenec vítá pana a paní de Bormanovy, což je narážka na hlavního kameramana Johna de Bormana. (HappySmile)