Smrt samuraje

(festivalový název)
  • Japonsko Ičimei (více)

Režisér Takashi Miike natočil po úspěšném snímku Třináct zabijáků (2010) další remake slavného japonského snímku z 60. let. Příběh samuraje, který ve snaze zachránit vlastní čest žádá o možnost spáchat harakiri, je propracovaný nejen vizuálně, ale i z hlediska psychologie postav a celkové dynamiky vyprávění. Za pozornost stojí nejen herecké výkony (Ebizo Ichikawa jako samuraj Hanširo), ale i skvělá hudba Ryuichi Sakamota. (Febiofest)

Georgeus

V celku vydařený remake, který bohužel nedosahuje kvalit originálu. Je to téměř přesná kopie původního Harrakiri od mistra Kobayashio. Ptám se proč Takashi Mike toto natočil? Proč mít Ichimei, když existuje Harakiri. Remake bez jakéhokoliv dovolím si použít slovo vylepšení, je pouze novodobá zbytečná kopie. A taky mi vadil dost utahanej prostředek filmu. Jinak film je natočen perfektně, pro běžného diváka to bude jistě příjemný filmový zážitek, pro znalce a milovníka žánru to bude jen povinnost. ()

Midnighton

Vůbec bych nečekal, že japonský samurajský film bez usekávání rukou a záplav krve bude natolik dobrý. Nečekal jsem ani tak skvělé herecké výkony nebo dramatické efekty. Byl jsem zkrátka velmi mile překvapen. Kdyby nebylo místy nudných dlouhých snímků na nějaký objekt (např. strom, stůl s knihama apod. ) a hlavní hrdina si nevzal bambusový meč, ale po čertech ostrou katanou trošku to ke konci " z akčnil ", dal byl 5hvězdiček. Takhle jen 87%. ()

Majoslav11

"Áno, samozrejme, kódex cti !" Pre diváka, ako som ja, úplne zbytočný remake. Pre inú generáciu divákov to ale môže byť hodnotná podívaná. Vizuálne aj rozprávačsky dobre zvládnuté. Oproti originálu ale filmu značne chýba gradácia, stupňovanie napätia, solídne vyvrcholenie a posolstvo. Preto za mňa tak akurát za 3 hviezdy. Originál považujem za neprekonateľný. ()

rakosabasta

Tož depka, jak hrom... obrázky japonských červených javůrků a naskládaných kamenů (které určitě něco znamenají) jsou jasnými kroky pro využití 3D, k příběhu samotnému však říkají poměrně málo. Autoři si asi chtěli jen vyzkoušet novou/populární technologii, zdá se... Obrazově krásné na oko, příběhově, alespoň pro Evropana, kapku zmatené. Velmi nečitelná mi připadá hlavně postava Hanšira, který, byť samuraj, jde sám proti samurajství, které ve finále ovšem nakonec k pomstě využije. Na konci filmu tak vlastně v divákovi zbyde jen čiré zoufalství, že není vlastně naděje. Vím, že to zní spíš jako silná kritika, na druhou stranu, film si svou sílu vyprávění udržel, takže proč ho neohodnotit nadprůměrně? ()

Raziel811

Čekal jsem další sekačku jako svého času Azumi a po úvodním zasvěcení do příběhu jsem byl mile překvapen, že se jedná spíše o konverzační drama s detailem na postavy. Čím příběh a stopáž postupuje dál, tím více jsem byl vtažen do (sice předvídatelného) příběhu, který je ovšem slušně podán a vyprávěn. ()

gurmet

Nato, že je film takřka po záběru přetočením bezchybného Kobajašiho originálu, ztratil mnoho ze své dokonalosti. Hlavní představitelé nevýrazní a zaměnitelní, drobné úpravy ve vyprávění a "zkratky" příběh necitlivě ničí. Kromě barvy tato verze nepřidává k originálu vůbec nic, naopak. ()

Oshinobi

Syrový snímek, odehrávající se v poměrně ponuré atmosféře (rozhodně ale né v depresivní!), pojednávající o špatné ekonomické situace samurajské vrstvy, do které se v období Tokugawa samurajstvo dostalo. Tento fakt je ukázán skrze příběh muže, který aby zachránil svou na smrt churavou ženu, musí prodat svůj meč - duši samuraje. Přestože se jedná o samurajský film, tak příliš soubojů zde nečekejte - jedná se spíše o filosofické pojednání, co je v životě samuraje vlastně důležitější - jestli postavení a čest, nebo se tomuto vzepřít a udělat to, co je správné. ()