Za černou duhou

(festivalový název)
  • Kanada Beyond the Black Rainbow
všechny plakáty

Hlboko v tajomnom ústave Arboria je zajatá narušená a krásna dievčina (Eva Allan), ktorej myseľ je kontrolovaná zlovesntou technológiou. Ticho čaká na ďalšie sedenie s terapeutom doktorom Barrym Nyleom (Michal Rogers). Ak dúfa v útek, musí podniknúť cestu cez najtemnejšie kúty inštitútu Arboria. (Cappuccino)

Philcze

Experimentální krávovina. Cosmatos téměř dvě nesnesitelné hodiny onanuje sám nad sebou, bez příběhu, bez napětí, bez gradace. Podmanivý vizuál možná, ale praví mistři typu Refna, Gaspara Noe nebo nedej bože Kubricka, ke kterým se Cosmatos chce tak zoufale přiřadit, dokázali k těm čarovným obrazům přidat i příběh a emoce. To v tomhle pseudo-osmdesátkovém lejnu rozhodně nehrozí. 30% ()

JohnMiller

Tak som sa opäť nechal uniesť oblakom surrealistického opojenia. Tentoraz to bolo ale naozaj výnimočné. Niečo tak vizuálne nádherného a racionalitu požierajúceho som už dávno nevidel. Moja fantázia pracovala na plné obrátky hoci sa nemala logicky o čo oprieť, chýbal tu pevný bod ukotvenia príbehu. Čo samozrejme bežných filmových divákov požierajúcich konzumný "odpad" okamžite odradí. Mňa to však naopak doslova priklincovalo k stoličke a nepustilo ma až do konca. Nenachádzam slová... Abstraktnosť obrazu, hra s osvetlením, filtrami a jednoduchá elektronická hudba v pozadí v takto dokonale zmiešanej substancií robí s tohoto diela dokonalú surrealistickú snímku ktorá sa kilometrovým oblúkom vyhýba zaužívaným konvenciám. ()

AffectedFace

ČSFD Hodnocení 20.7 2016 | 62% | Další retro snímek s neony. Psychopatický Michael Rogers to podal opravdu skvěle.. Snímek, který začíná v nevysvětlitelné oblasti a končí bez šťastného konce či nějakým způsobem dobře pojatého za vlastní nitky. Jednoduše paní neznámá uteče a konec... Musím podotknout, že jsem u filmu měl častý orgasmus, co se týče monstrózní atmosféry, skvělého filmového zpracování či fascinujícího soundtracku. Už jenom čekám až nám někdo donese podobný film s lepším obsahem a dobře pojatým koncem. Nedávno jsem se díval na snímek "Valhalla Rising", který opět měl monstrózní atmosféru, ale zase nepochopitelné zakončení, a i přesto jsem musel dát za pět, ale co se týče tohoto snímku, nedostavilo se žádné mučení či vraždění, takže z mé strany trošičku zklamání... 70% ()

Stanislav_H

První tři čtvrtiny tohoto audiovizuálního hardcore-relax experimentu jednoznačně za pět hvězd. Zbylá část už je poněkud bez dechu a zamrzí. Jisté však je, že se na to podívám znovu a myslím, že pokud u mě dojde ke změně hodnocení, pak jedině směrem nahoru. ()

easaque

tento experimentální film je vážně pro otrlého diváka. A já bych ho bez občasného přetáčení nejspíš nezvládl. Stejně jako většina můžu chválit zajímavé audiovizuálno, ale podle toho se nedá soudit film. Natož tento, který plyne kdesi uprostřed psychedelického snění a místo příběhu předkládá jen útržky emocí s nadějí, že to někam vede. Prostě fantasmagorie, která dokaže potěšit asi jen zavilé art diváky. Podobným kouskům se snad příště vyhnu velkým obloukem. [ PŘÍBĚH: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 3 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Nebudu lhát. Za prvních 10 minut bych bez váhání napálil tomuhle filmu čistých 5*, protože ten rozjezd byl sakra dobrý. Jenže pak Cosmatos začal echt experimentovat, navzdory celému ději a počáteční atmosféře a začalo to jít celé do háje. Vizuálně to sice je zajímavé pořád (i když by to chtělo ubrat někdy na barvách), ale všechny ty bezdůvodně úmorně dlouhé scény, ve kterých postavy jenom tiše čumí, nebo ty, ve kterých jen něco blikalo, ach jo... A to neustálé zabírání toho jehlanu už časem spíš otravovalo. Samotný příběh je zajímavý, jenže opravdu vystačí na takových 30 minut, Tady je prostě uměle natažen na dvě hodiny, asi to mělo vyvolat atmosféru, ale mě to docela minulo a nudil jsem se. Vadil mi i ten konec, který jako by vypadl z nějakého béčkového sci-fi hororu. Takhle sám o sobě by mi nevadil, ale ve spojení s tím hodinu čtyřicet (zhruba) dlouhým experimentováním a vymykáním se klišé to prostě nešlo dohromady. Cosmatos ten konec evidentně moc ujasněný neměl, tak zvolil poněkud zbabělou formu. A nebo měl natočit normální film bez nějakého experimentování. Třeba by to i líp dopadlo, ale možná taky ne. Těžko říct. Každopádně Za černou duhou mělo podle mě velký potenciál, který se bohužel nepodařilo projevit a tak z toho je jen utahaná nuda. Lepší 2* ()

boogieman

Trailer navnadí. Idea nie je zlá. Vizuál a audio sú na solídnej úrovni, miestami excelujú. Śkoda však že zvyšok je viacmenej sračka. Veľmi pomalá sračka. Pomalá bez príčiny. Škoda. Snáď nabudúce. Režiséra neodpisujem, možno má potenciál. Ťažko to však zhodnotiť na základe tohto filmu. ()

okkac

THE BIGGEST MINDFUCK I HAVE EVER SEEN!!! Tohle mi kolovalo hlavnou hned po skončení filmu. Zajímavé, že se jedná o debut syna režiséra George P. Cosmatose, který spíše proslul nepříliš náročnými filmy jako Rambo II, Cobra, Přejezd Kassandra, Leviathannebo Tombstone. Synek, ale jde cestou úplně jinou. Nutno říci, že po vizuální, hudební a atmosférické stránce je to na velmi vysoké úrovni. Kombinace barev, interiérů a doprovodné hudby nutí člověka jen zírat na obrazovku. Ale z příběhu jsem nepochytil absolutně nic, v podstatě co chvíli mi přicházelo na mysl "Co to sakra je?". Scénář je opravdu velkou slabinou, kdy by to celé mělo mít asi o 30 minut míň a hlavně finále je už něco z absurdní komedie srážící předchozí děj o něco níž. Na debut je to opravdu zapomatování hodné. Doufám, že Panos Cosmatos natočí další filmy, ale už by to s tím uměleckým záměrem neměl nepřehánět. A velká škoda, že soundtrack nevyšel. Ten bych mohl na rozdíl od filmu si pouštět pořád spolu s povedeným trailerem. 6/10 ()

Avathar

Režisér Panos Cosmatos mi minulý rok vyrazil dych svojím atmosférickým hororom Mandy, takže som bol logicky zvedavý na jeho debut. A rozhodne som nebol sklamaný. Treba však povedať, že pokiaľ vám Mandy pripadal ako bizarný, halucinogénny a pomalý horor, tak Beyond the Black Rainbow ide v tomto ešte ďalej. Cosmatos aj tentokrát rozpráva hlavne omračujúcim vizuálom a atmosférou. Miestami sa film skutočne blíži (ako tu už niekto spomenul) skôr video-artunež „klasickému“ filmu. Hypnotické, atmosférické, znepokojivé a nevšedné. A rozhodne nie pre každého. ()

KRYSIOPICE

S odstupem casu davam 5*, protoze tohle je film na který se nedá zapomenenout a který nemá srovnání zadným jiným. Užasné záběry kde každý je sám o sobě hodný zarámování, vynikajícía dokonale se hodící elektronická hudba. Film je atmosferický, pribehove vrtsevnatý, a konci otevrene jak to mam rad... co vic chtit ()

Javad

Jedinečné tažkotonážné pomalé experimentálné nízkorozpočtové psycho sci-fi s prvkami hororu. Ak vás zaujal trailer, tak len prezradím že vo filme sa „toho“ skrýva oveľa viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Vizuálne krásne dielo, veľmi (veľmi) zvláštna atmosféra, výborný herci + elektronická hudba, rôzne zvukové ruchy a plno iných vychytávok o ktorých sa nebudem rozpisovať - nechajte sa prekvapiť. Takéto niečo tu už dlho nebolo (v rámci žánru) a k tomu ide ešte aj o režisérsky debut! Rozhodne to nie je ale pre každého a mnohým to dozaista nesadne. ()

pabulator

Já sem holka z ústavu páč sem trochu na hlavu neserte mě kurva drát nebo vám tu z toho udělám masokombinát. Tolik nevyužitého potenciálu se jen tak nevidí výborné prostředí kulisy a psychedelické pasáže,které sem si užil jako už dlouho nic atmosférické scény které vás donutí aby vám v očekávání spadla čelist a pak prostě hovno hovno zlatá rybko a to mě strašně sere ta přemíra hluchých míst celý film pohřbila. Už vím co vám dáme k ježíšku pane režisére lobotomii a vypolštářovanou cimru. ()

fefee

Absolútna minimalisticko futuristicko psychologická sci-fi, poliata sadomasochistickým hororovým podprahovým surreálnom, v audiovizuálnom ošiali pripomínajúc THX-ovské a Space-oddyseiovské prvky. Tento snímok ocenia jedine skutočný klubový Sci-fi žánrový nadšenci. Fantázia. ()

Corpsegrinder

Ten film se nikdy neprezentoval jako něco co odsejpá a i režisér řekl že spadá spíš do tzv. trance filmů, takže pyskovat kvůli tomu že je to pomalý nedává smysl, každej by měl vědět do čeho jde. Film se soustředí na vizuál a ten je perfektní, pokud žerete sci-fi z konce 70. a začátku 80. let, tak budete jako doma, hraje se zde spíš s barvama a design je hypnoticky minimalistickej. K tomu všemu hraje jeden z nejlepších synťákovejch soundtracků za posledních 20 let. Hodně mi to připomínalo 2001 nebo THX 1138. Herecky zde neni moc o čem mluvit neboť tolik lidí v tom neni, hlavní postava je takovej Christian Bale z bazaru ale postava šílenýho doktora mu jde dobře. Celkově je to film kterej si myslim že si budu pamatovat ještě dlouho, už kvůli těm super sekvencím kdy jde obraz a hudba ruku v ruce. ()

Disease

Audiovizuální orgie s několika odkazy na horrorové klasiky. Pokud má film nějaký přesah, zjistím to pravděpodobně až napodruhé, tentokrát jsem se jen nechal unášet formou. ()

Oralfabet

Cením si toho, když ve mě film dokáže vyvolat pocit, že se koukám na něco, co bych vidět neměl, aniž bych tušil, proč tomu tak je. Vizuální stránka filmu je naprosto dechberoucí a neexistence příběhu (nebo možná moje neschopnost napojit se na příběh) mi většinu času ani příliš nevadila, tohle byl ryze pocitový zážitek. Michael Rogers je creepy as fuck. 8/10 ()