• flanker.27

Havárie šla. Ale potom... už to moc nešlo. "Boží zásah jako jedna z možných příčin", to jsem fakt nevěděl, jestli si dělají srandu. K tomu je to strááášně zdlouhavé. Žádné postupné rozvíjení dramatu, vyšetřování, odpovědnost a tak. Jen nuda a nuda. Přitom nápad je tak slibný. Hrdina nikoli bez bázně a hany, ale závislák, to skutečně slibuje velké možnosti. Ale je z toho velké nic. Vlastně ani nevím, co konkrétního napsat, protože se není skoro čeho chytit.(2.4.2014)

V Denzelových permanentně vypitých očích, které korunují jednu z nejlepších leteckých havárií od dob United 93 (ano, je to bizarní pochvala), čujete už od začátku průšvihovou spirálu, která smrdí dvanáctiletou whisky. V ukázce jsme, jak už je u Zemeckise obvyklé, viděli úplně všechno, takže přes ten slalom očividností by jeden skoro přehlédnul, jak se nám tu Denzel snaží a místo procedurálního thrilleru pro milovníky Leteckých katastrof na čt2 servíruje studii pokročilého alkoholika, který promile gumuje kokainem. Na tenhle film musíte mít náladu (a tím nemyslím hladinku), protože jedině tehdy vám ta rána do černého v závěru nepřijde ani příliš předvídatelná, ani neférová. Prostě tam tak jemně sedne, jak když se Jim Beam rozvalí na kostky ledu.(12.1.2013)

// Distribútor: Paramount // Počet premietajúcich kín v USA: 2,638 // Otvárací Víkend USA: $24,900,566 //(26.1.2013)

Zemeckis v sebe (znovu)objavil cit pre komplexný príbeh aj bez potreby animovaných kreácií a vizuálnych šialeností. A vie strhnúť. Už úvodná scéna v lietadle bola takmer vrcholom filmu, nie každý to však bude vnímať ako odrazový mostík k ďalšiemu priebehu príbehu. A to je podstata celej myšlienky. Hĺbková štúdia odvrátenej strany života alkoholika, ktorému alkohol v rozhodujúcich chvíľach života ukázal tú nesprávnu cestu. Rozkol zaživa aj divák, ktorého Zemeckis dostáva schválne do rozpakov. Kapitán Whitaker je na jednej strane hrdina, na druhej strane ožran, ktorý so sebou strháva dole všetkých naokolo. Dej filmu trošku pokryvkáva, stred filmu je trošku nafúknutý a dal by sa zostrihať viac svižnejšie. Komorné scény dávajú možno filmu na vážnosti a postavám hĺbke, aj dialógy sa dobre počúvajú, ale o polhodinku kratšie a ja dávam piatu hviezdičku. Jednoznačne jeden z najsilnejších a najpresvedčivejších Denzelových výkonov, možno najlepší od Training Day. Denzel si teda film ukradol pre seba, ale slušná podpora prišla aj z vedľajších úloh, najmä John Goodman bola luxusný. 85%.(1.11.2014)

"Nemusíš mě učit, jak mám lhát o svým pití. Já vím dobře, jak o tom mám lhát, dělám to celej svůj život."                    Rozvláčný americký film s náboženskými vsuvkami.(20.9.2014)