Na motivy skutečných událostí, které se odehrály v Wlodowie. Thriller o zločinu, který otřásl polskými médii. V malé vesničce dochází ke krvavé vraždě šedesátiletého recidivisty, který již dlouhá léta terorizuje své sousedy. Pachatelem může být kdokoliv z místních obyvatel. Jsou zatčeni a obviněni tři bratři. Začíná vyšetřování, ve kterém vyplavou na povrch mnohá ukrytá tajemství obyvatel vesničky. (gudlak1)

verbal

Už zase Je třeba zabít Segala! Tentokrát jde o vizuálně naprosto dokonalého, obstarožního mukla, kterého opravdu snad museli vyhrabat v nějaké třetí nápravné. Neskutečný mazlík! Je s ním sice trochu nuda, ale zapadlé polské vidle jednadvacátého století jsou vykresleny perfektně, až by nejeden z Mrštíků radostně zaplesal. Jednou jsem takhle jel "zkratkou" do Orlických hor a podařilo se mi na vynikajících (odjebal jsem si tlumiče a poloosu) a dokonale značených drogach państwowych nepatrně zakufrovat. Že jsem v prdeli jsem zjistil podle toho, že cesta náhle skončila v kupě hnoje, a když jsem vylezl z auta, abych se zeptal kudy zpět do civilizace, prošla kolem liška a povídá: "Dobrou noc, pane verbal!" Samozřejmě polsky. Hned jsem i poznal, že obyvatelé jsou přátelští a mají cizince rádi! Otylé, neholené, škaredé ženy s vydojenými prsy v socialistických teplácích po pupek začaly kvapně zahánět do polorozpadlých baráků své otrhané, zablácené ratolesti, jejichž oduševnělé výrazy nenechávaly nikoho na pochybách, že otcové jsou s matkami pokrevní příbuzní nebo se rekrutují z řad podvyživeného, domácího zvířectva. Rovněž neholení, zavalití muži, v jejichž obličejích se zračila zářivá inteligence průměrného skotu, čpící měsíc starým potem a samohonkou z pravých otrub, se v zapařených gumácích, které nesundali snad od dob kolektivizace, šouravě blížili mě uvítat. Místo chleba a soli však měli v rukou drobné zemědělské nástroje. No co vám budu povídat! Raději jsem nečekal, až mi pro ukrácení mé dlouhé chvíle radostně předvedou nějaké to folklórní pásmo písní a tanců, vletěl jsem zpět za volant, motor naštěstí naskočil, kvílící pneumatiky po pár proklouznutích přilnuly k mrvě a já mohl přes nejbližší pankejt z toho osmnáctého století prchnout, aniž by mě zlynčovali. ()

Morholt

Polská vesnice se od té české prakticky neliší a příliš se neliší ani její obyvatelé, takže bylo celkem snadné se identifikovat s prostředím i se samotnými aktéry. Jedového dědka, který teorizuje své okolí, jsem si také dokázal představit poměrně snadno a Wieslaw Komasa mi to tady značně zjednodušil. Byl ukázkově na zabití. Fakt, že vesničtí policajti přistupují k týrání jako k místnímu folkloru je také uvěřitelný, ačkoliv doufám, že v našich končinách by to až sem nedošlo. A stejně tak dokáže člověk pochopit, že toho jednoho krásného dne začnou mít místní chlapi plné zuby a zařídí se podle svého. Soud pak stojí před dilematem, jak k tomu všemu přistoupit, protože jakkoliv se zdá, že vražda je prostě vražda, tak ve skutečnosti tomu tak nemusí být. Lincz je naprosto dokonalá a věrná rekonstrukce, které prakticky nemám co vytknout. 90% ()

claudel

Při sledování filmu Lincz mě nemohlo napadnout nic jiného, než známý citát, že "Spravedlnost práva je sraní klíčovou dírkou". Přesně kvůli takovým lidem, jako byl okresní prokurátor, bych nemohl pracovat v advokacii nebo státním zastupitelství, takoví lidi snad nemají ani špetku citu a jen citují paragrafy a ohánějí se právem a zákony. Tfuj. Na velmi malém prostoru - místním i časovém se rozehrává depresivní drama, které diváka nemůže nechat lhostejným. Asi bych se neměl pořád opakovat, ale polští filmaři jsou zkrátka a dobře úžasní. ()

Trajektt

Ten, kdo čeká nějaký ten umělecký zážitek životopisného formátu o americkém režisérovi Davidu Lynchovi, tak bude zklamán, jelikož v tomto polském filmovém počinu neuvidíme žádné Městečko Twin Peaks ani čekoslovenskou Vesničku mou střediskovou, nýbrž pěkně reálnou polskou vesničku, o které by se dalo říct, že je tak trochu zabijácká. Reálnou píši hlavně proto, že tento průser se skutečně stal a my se stáváme svědky činů, které pěkně zamávaly polskou mediální scénou. Z daného podtextu tohoto snímku by se dal vycítit jeden nepříjemný pocit a to je takzvaná bezmoc, kterou bych nepřál ani svému největšímu nepříteli. To, že se ze spořádaných občanů stanou doslova nepříčetní hrdlořezové bych v tomto případě připisoval špatnému systému a nefunkčnosti soudů a policie. Ono člověk je občas překvapen, kolik nenávisti, zášťi, závisti a dalších příjemných pozitivních emocí se vyskytuje za zdmi některých příbytků, zejména v tomto případě v jedné polské vidlácké komunitě, kde jsou místní burani doslova donuceni k nepříčetnému činu. Jde o to, že jeden od pohledu příjemný recidivista dělá svému okolí doslova peklo na zemi a místní obyvatelé nevědí, jak se mají bránit, když je tento terorista se kterým si polský soudní systém neuměl poradit. Nejde o to, že je sprostej, nemytej nebo, že krade a nepracuje, vydírá, ale dokonce na lidi a zvláště na ženy vytahuje doslova všechny různé šavle a meče a tom tím způsobem, že by se tomu divil i Bulhar, kterej na koncertě Rammstein nerozumí ani slovo. A zcela souhlasím s recenzemi mých oblíbených uživatelů octopuskou a Arsenalem83, kteří píší o místní nespravedlnosti a nečinnosti policie, kteří svou naivitou a debilitou, ale spíše by se dalo napsat leností nechali tohoto uzurpátora konat tyto šikanózní excesy a díky, kterým byly tyto činy opomíjeny a které vedly k tragédii, která zasáhla nejprve tuto vesnickou komunitu a posléze celý polský mediální svět. A přesně také souhlasím s názorem, že soudní systém vyřkl ortel, který rozděluje společnost na dvě poměrně stejně početné skupiny lidí, kteří vidí tu spravedlnost podle měřítek toho daného individua. Ona je totiž potíž v tom, že ta jedna skupina je chytrá až do tý doby než se jim stane něco podobnýho a v tu chvíli si sundají své rádoby spravedlivé růžové brýle a doslova z minuty na minutu převlékají kabáty jako by se nechumelilo. Vidím to a čtu to dnes a denně, tihleti rádoby mírotvorci si myslí, že když budou posílat zbraně do nějaké nejmenované země a nosit bikolóry jedné nejmenované země, že tím tu válku zastaví a té dané straně pomůžou. Hovno, nasrat, opak je pravdou, protože tito intelektuálové těmito činy akorát ten daný konflikt prodlužují a měli by za to být po zásluze potrestáni. To samé si myslím o tomto rozsudku a akorát mi potvrdil mé konspirační teorie o bývalém východním bloku, kde malé ryby chodí sedět do malého zapáchajícího rybníčku a ty velké si pěkně, svobodně plavou v nekonečně velkém voňavém oceánu bez strachu a bázně. Za tento nádherný kaleidoskop lidských nátur mi nezbývá hodnotit tento filmový masakr jinak než za bezchybných i když smutných 100%. Viva la Realita!!! () (méně) (více)

EvilPhoEniX

Poláci jsou jinde. Je škoda, že Češi se zmůžou maximálně na komedie či pohádky ( Uvidíme co nastávající Jan Žižka,který se zatím jeví solidně). Poláci však servírují dusný Drama/Thriller vyprávěný retrospektivně o starém muži, který terorizuje svou rodinu a musí za to krutě zaplatit. Jsou zde scény z vězení, ze soudu i trochu fyzického násilí, takže téměř od každého něco. Plusem jest i krátká 85 minutová stopáž,takže diváka film takřka nenechá vydechnout. Slušný počin. 75% ()

• Leszek Lichota byl v roce 2011 nominován na cenu Zlota kaczka pro nejlepší debut v mužské roli. Na stejnou cenu byl snímek nominován také v sedmi dalších kategoriích, a to nejlepší film, nejlepší scénář, nejlepší foto a rovnou čtyřikrát pro nejlepšího herce. (gudlak1)
  • Skutečný zločin, podle kterého je film natočen, byl spáchán 1. července 2005. Obyvatelé polské vesnice Włodowo tehdy umlátili k smrti recidivistu Józefa Ciechanowicze, který je dlouhodobě tyranizoval. Dne 18. prosince 2009 byli viníci vraždy omilostněni prezidentem Lechem Kaczyńskim. (Homerking)
  • Snímek byl v roce 2011 nominován na cenu Złote Grono, a to v kategorii nejlepší film. (gudlak1)