Hatfieldovi a McCoyovi (TV seriál)

• Česko

Hatfieldové a McCoyové

Hatfields & McCoys

Krvavá vojna: Hatfieldovci a McCoyovci

Western / Drama / Romantický / Válečný / Historický

USA, 2012, 3x95 min

Bezmála třicetiletá historie zlé krve mezi dvěma rody, která skrze neustále stupňované žabomyší války přerostla až v otevřený konflikt zbraní i právních kroků na hranicích Západní Virginie s Kentucky a div že neskončila druhou občanskou válkou... To vše v sympaticky atmosférou špinavé a zachmuřené televizní minisérii, která se mění v jeden velký herecký koncert hned několika starých pardálů (Berenger, Boothe, Paxton, Vibert) a především velký Costnerův comeback v jednom z nejlepších westernů posledních několika (desítek?) let. A to bezezbytku platí o každé ze tří epizod. Snad jen závěr té první nemusel být až tak "kapuletovsko-montekovský".(12.8.2012)

Neuvěřitelně povedená sága o rodové nenávisti kopírující skutečné události amerických dějin. Překvapuje hned v několika směrech - jednak tím že i dnes jde natočit špičkové westernové drama, jednak tím, co se všechno ještě mohlo odehrávat ve Spojených státech v dobách, kdy všude jinde již existoval civlizovaný svět, a pak i tím, jak si sami Američané tak vysazení na své zbraně a svépomoc dovedou připustit, že tam, kde není právo nikdy nenastane ani spravedlnost. Všemu ohromně napomáhají herecké výkony, zvlášť Kevin Costner je dokonalý.(24.2.2013)

Začalo to celkem nevinně. Jedna běžná hospodská roztržka odstartovala těsně po skončení americké občanské války obrovský spor, mezi dvěma rodinami. Tento spor, který měl krátké úseky příměří, trval po mnoho let a vyžádal si mnoho mrtvých a zraněných na obou stranách znesvářených rodin. Všechny tři díly jsem spolkl jako malinu a mnohdy jsem vše sledoval jen se zadrženým dechem a vůbec jsem nechápal tu krutost, bezcitnost a hlavně zatvrzelost obou hlavních představitelů v podání Billa Paxtona a naprosto skvělého Kevina Costnera, který na mě z herců udělal určitě zdaleka nejlepší dojem. Hatfields & McCoys jsou zajímavým pohledem do americké historie, která zase není tak nedávná a dává nám nahlédnout, jak to asi tehdy fungovalo, když dvě rodiny nedokázaly najít společnou řeč a místo toho spolu jen nesmyslně a často zbytečně válčily v boji, kde nebylo ani vítězů ani poražených.(16.7.2014)

Dva erby, dvojí korouhev, však hlína pije jednu krev... Zdejší znepřátelené rody sice mají v erbu zkříženou winchesterovku s flaškou domácí kořalky, to ale na urputnosti boje, co začal jako názorová rozepře dvou chlapů a skončil bezmála jako volný sequel občanské války, nic nemění. Zákon je v tamních končinách a časech slabý až neexistující, případně úplatný, a pokud přebývá v místních kopcích Bůh, je to nelítostný Bůh starozákonní, vyžadující nové a nové krveprolití ve svém jménu. Naneštěstí se minisérie tak trochu zalekla sama sebe, takže nejde nadoraz, některé z postav mezi díly zřejmě utrpěly poškození mozku, jinak si chování takového Johnse nejde vysvětlit, a navzdory skvělé výpravě a přesvědčivým hercům, kteří působí dojmem, jako kdyby v rumunských - pardon, západovirginských - lesích a horách prznili ovce odjakživa, je to krapet nedomrlé a matné, takže mi ve výsledku bylo vcelku jedno, kterému z těch pobudů ve šlích skončila kulka mezi očima nebo kudla v choulostivějších místech. Tahle zabijačka z časů, kdy krvesmilné buranstvo ještě nemohlo masakrovat turisty, takže se trénovalo na sousedech, měla fakt na víc...(7.1.2013)

Právě dokoukám první díl. A musím říct, že je to velikej mazec. Spory klanů, vztek, vraždy, chlapy a ženy,soudy, právníci, vše nekompromisně reálné, a náležitě špinavé a hnusné. Dlouho jsem si neužíval takovouhle porci reality z Ameriky v druhé polovině 19 století. v tuhle chvíli 90% a hned jdu na další díl. Tak jsem právě zkouknul druhý díl, a jen zírám, co až pouhá počáteční osobní nevreživost, pýcha a rádoby pomsta dokáže rozpoutat za masakr. Kevin Costner je ve své roly naprosto neuvěřitelnej, a naštěstí není sám, ale většina herců je opravdu přesvědčivých. Jediný B.Paxton mi dělá trochu problémy. Po druhém díle zvedám hodnocení na 95% Tak jsem zmáknul i poslední 3 díl této parádní minisérie. A nedá se říci nic jiného než Dokonalá záležitost!! Jasných 100% ze 100%.(9.10.2012)

• Bill Paxton