Kuře na švestkách

• Francie Poulet aux prunes (více)

Hlavním hrdinou romantického příběhu o osudové lásce je Nasser Ali Khan (Mathieu Amalric), nejslavnější houslový virtuóz své doby. Ten si jednoho dne zničí své skvělé housle, a protože žádné další, se kterými by byl skutečně spokojený, nemůže najít, rozhodne se, že se odevzdá smrti. Ulehá do postele a vzpomíná na svůj mnohdy legrační osud a vztahy a sní a představuje si budoucnost. (oficiální text distributora)

Mathejko

A tak nebolo to až také sladučké ako to tu bolo prezentované. Videl som už väčšie sladučké veci. Pekný film naozaj, zobrazujúci osud hlavného hrdinu umelca a jeho ukážky z celého života. Kde vidíme, že keď stratil jediné vo svojom živote "husle" alebo motto života, rozhodol sa zomrieť. Určite každý si v tom nájde inú pointu. A o tom to je. Tak isto sa dozvedáme ako skončia jeho deti vo filme. Do toho pekná hudba a aj keď moc nejako nemusím francúzske filmy, tento mi nevadil a hodinka a pol ubehla v dobrom tempe, nebola ani jedna scénka pri ktorej by som sa nudil. Francúzske filmy naozaj zaznamenali krok vpred. ()

TOMASINI

Další z řady "trochu jiných" filmů. Vždy jsem rád, když je film jiný. Vzdáleně jsem si vzpomněl na Amélii. Zvláštní práce s kamerou, zajímavé ztvárnění (setkání s Azraelem). Trochu mi vadilo neustálé kouření cigaret, kterými se snad autor snaží přidat na atmosféře. Ale celkově pochvala právě za tu odlišnost od běžné filmové tvorby. ()

LiSaiFun

Stopnul jsem to zatím v polovině. Musím si chvilku odpočinout. Panenkoskákavá, co je to za únavnou debilitu? Pokouší se to napodobit styl Amélie, ale neskutečně trapně. U každé druhé scény si říkám: "No dobře, chápu, tak už prosím dál, už to nenatahujte". Nebo mi třeba vysvětlete: "nejslavnější virtuóz", a kupuje si housle u nějakého hokynáře??? Ani je nevyzkouší? Doma je vytáhne z futrálu a ani nenaladí, asi jsou naladěné už z továrny!? Když dvacet let jezdil po světě, nevydělal žádné peníze? A vůbec, proč někdy nepředvedl, jak umí hrát? Většinou, když měl začít hrát, spustil místo něj orchestr. Dále: každý normální houslista, kdyby mu manželka takovýmhle způsobem rozkřápla housle, ukončil by život její, ne svůj. .... Ten chlap je mi navíc šíleně protivnej, jak herec, tak postava. ... Kdybych nečetl že to má nějaký úža závěr, tak se na to vykašlu. ..... Hm, tak pořád čekám, kdy už ten závěr přijde, a najednou byly titulky. Tak nevím. Jednu hvězdičku za vizuální stránku. ()

Sejkorka

Skvělá hudba, skvělý scénář. To podstatné se dozvídáme postupně, například že milované housle Nasserovi Alimu rozbila manželka. (Tu hraje Portugalka Maria de Medeiros, ta, co v Pulp Fiction zapomněla vzít BrucoviWilicovi hodinky po tátovi, čímž velmi přispěla k zápletce.) Ale zpět ke švestkám. Osudová láska Nassera se vysvětlí až na závěr filmu. Téměř beze slov s vyníkající hudbou na pozadí. Ne , ono to snad je na 5 * . Schovám si je na příště. ()