Kuře na švestkách

• Francie Poulet aux prunes (více)

Hlavním hrdinou romantického příběhu o osudové lásce je Nasser Ali Khan (Mathieu Amalric), nejslavnější houslový virtuóz své doby. Ten si jednoho dne zničí své skvělé housle, a protože žádné další, se kterými by byl skutečně spokojený, nemůže najít, rozhodne se, že se odevzdá smrti. Ulehá do postele a vzpomíná na svůj mnohdy legrační osud a vztahy a sní a představuje si budoucnost. (oficiální text distributora)

Jeyninka

To jsem zase něco objevila. Není to film pro každého a rozhodně to není nic u čeho člověk vypne. Parádně natočené a ten konec famózní. Chtěla jsem tomu dát 4 hvězdy, ale za ten konec letí 5*. ()

Madeleine.o

,,Ano, Nassere - Ali, někdo se za tebe modlí.'' Alazar úžasnej. A nevím, jestli je to tou okouzlující francouzštinou, ale nevyplněná láska Irene a Nassera - Ali mě svojí klasickou elegancí tak uchvátila a roztrýznila, jako v poslední době žádná. Film s tou nejsladší příchutí švestek... Rozkošně, hořce, úžasně patetický. ()

rigby

Škola poctivé filmařiny: ukázková práce se světlem, kombinace různých žánrů, černý humor, lovestory, animovaný film, drama, melancholie, poezie... Po výtvarné stránce naprosto úchvatný film, po obsahové bohužel pokulhává - nebo se zkrátka netrefil do mého vkusu. 3+ ()

Cascabel

Možná trochu nadhodnocuji, ale je to za to, jak příběh s odkrýváním motivu hlavního hrdiny rozhodnutí zemřít postupně houstne a v závěru se pohádka prolne s krutým životem. Jinak je to v prvních desítkách minut na můj vkus moc široce žánrově rozkročené a kaleidoskopicky roztříštěné (zobrazování různých způsobů sebevražd, synova americká budoucnost). Co fungovalo v Persepoli v kontextu vypovědi náctileté, mě tady iritovalo. Sice to vypráví cynický anděl smrti, ale to se stejně dozvíme až na závěr. Další mínus vidím v Mathieu Amalricovi, který má celý film jeden výraz, ale vyváží to skvělá a krásná Golšifte Farahání. Výstižný komentář: Sandiego. ()

realyze

Filozofická pohádka. Kouká se na to samo. Vizuálně strhující. Jen ten hlavní hrdina je takovej divnej... Ale v zásadě mě to nadchlo jako už dlouho nic. ()

reiser

Ach, keby sa takýchto filmov točilo viac. Ak má rad človek klubové a festivalové filmy, je zväčša odsúdený na rôzne mrchavé ťažoby vyrastajúce zo všakovakých filozofických, sociálnych či psychologických podhubí, pretože natočiť film emočne pozitívny a pritom nesmierne invenčný je, zdá sa, na úplnom okraji záujmov autorov filmu pre náročných. Áno, viem, svet je zložitý a zlý, ale práve preto... Ach, keby sa takýchto filmov točilo viac. ()

kolodej1

nevím, není to špatný film, má bezesporu atmosféru, na druhou stranu je na můj vkus trochu příliš stylizovaný a jakoby samoúčelný, proto nedám vyšší hodnocení, i když jsou zde některé pěkné scény. Ne každého tenhle film ale osloví, je třeba na něj mít tu správnou náladu ()

sew810

Buď jsem jinde anebo jsem to nepochopil, ale nic z toho co zde ostatní hodnotí kladně jsem nezaregistroval. Asi jsem byl ve špatném rozpoložení ale pro mě nuda nuda, šeď šeď ()

ludovit14

Tak mne tento žáner vôbec nesadol,priam naopak 3x som pritom zadriemal,netvrdím,že to niekoho nemohlo zaujať,ale ja som pritom dostal migrénu.HOD:50%. PS: po skončení filmu som spal 14 hodín s otvorenými ústami! ()

Rebeca35

Film je zajímavý, zvláštní a především výtvarně barevný. Spousta úžasných obrazů rozličných kompozic a nápadů. To mě až uchvátilo. Nadsázka mi také sedla. Ale co se ale týče děje, příběhu samotného, jsem hodně zklamaná. Pro mě by se k té výtvarné pestrosti hodil i vystavěnější příběh a ne tahle kýčovitá lovestory. Navíc se první část dost vlekla, stále jsem čekala, až se vyprávění rozehraje. Mým osobním problémem je i mírná antipatie k hlavnímu hrdinovi, která bohužel přes celý film nepominula. Máme tu houslistu, který se rozhodne umřít, protože už nemá pro co žít. Umělce se vším všudy. Největší inspirací je mu nenaplněná láska a tedy utrpení, jak už tomu u umělců bývá. Opravdový um získává až poté, co si trochu odžije. Svět hudby a múza jsou mu vším. Děti jsou až na zadních místech a ženu asi opravdu nesnáší. Přestože je ve filmu líčena jako hrozná bestie, já pro mi mám velké pochopení. Miluje, milovala jak jen umí, uměla, ale on ji nikdy nemiloval, protože byli každý z úplně jiného těsta a to se vším všudy. O vše materiální se stará sama a hlavně je sama. . . A tak zuří a volá vztekem o pomoc. . . . . . A nebo je to úplně jinak? Je to od přírody bestie :) ??? Zůstal mi zvláštní a melancholický pocit a především intenzivní prožitek z neotřelé výtvarné stránky filmu a právě za tu dávám tři . . . ()

Rewisheed

Docela mile promyšlený příběh samozřejmě o čem jiném, než o lásce a životních osudech, protože tento recept funguje vždy. Upřímně nemám nic moc co bych filmu vytknul. Holky si pobrečí, někteří pánové taky, zbytek bude jen spokojený s tím, že jejich milá polovička nevybrala naprostou sračku. Pro mě tento lehce poetický snímek příjemně balancuje mezi melancholicko-cynickým dramatem, komedií a samozřejmě i pohádkou. ()

PTuranyi

Úžasný, poetický film. Rozpráva tvrdo, sarkasticky a pritom poeticky životný príbeh Násira-Aliho. Výborné herecké výkony a efekty. ()

Vendem

Marjane Satrapi natočila přesný opak současných hyperrealistických trikových filmů vznikajících na motivy komiksových předloh. Místo bezpodmínečné akce odskakuje do vnitřního světa hlavní postavy, krásu i humor hledá v dialozích mezi realitou a fantazií a spojuje autenticky působící ideu s téměř pohádkovými kulisami. Autorka, která sama přiznává, že se celá její umělecká kariéra odehrává v Evropě, se tímto dílem současně odvrací od politické situace v Íránu a místo ní se věnuje takřka metafyzickému propojení lásky, života a umění, když „studuje“ duši hudebníka a poslední dny života Násira Alího líčí s až mystickým přesahem. ()