Kronika

• Česko Kronika temna (více)

Za Andrewem se do pokoje ráno dobývá opilý otec. Andrew mu říká, že si koupil kameru a odteď bude všechno natáčet. Pak jde za matkou, která je těžce nemocná a leží v posteli. Tu také natáčí. Pak jede s bratrancem Mattem do školy. Natáčí úplně všechno. Jeho kamarád filozofuje. Ve škole ho všichni šikanují. Andrew jede večer s kamarády na maturitní party. Tam se seznámí s dívkou Casey, která tady natáčí video pro svůj blog. Pak se s ním jeden mladík popere, a on jde ven. Přijde za ním Steve a chce, aby něco natočil. S Mattem se procházeli a prý našli divnou věc. Společně jdou do lesa, kde našli díru, ve které něco bublá. Steve do díry skočí a Matt jde za ním. Andrew musí také za nimi, i když se mu nechce. Dole je jakýsi sliz nebo bahno a jeskyně s modře světélkující hmotou, která najednou začne měnit barvy. Vtom se zablýskne a všechno zmizí. Je tma.... Matt, Andrew a Steve jsou na zahradě a hází po sobě míčky. Matt necítí bolest, Steve dokáže manipulovat s předměty na dálku a Andrew dokáže zastavit hozený míček v letu. I ostatní mají najednou nadpřirozené schopnosti – dokážou ovládat předměty tak, aby létaly. Snaží se přijít na to, čím to je, a jdou se podívat na místo, kde našli jeskyni. Díra je ale zasypaná a strážce parku je odtud vyhodí s tím, že uzavírají oblast kvůli sesuvům půdy. Kluci zkoušejí, co všechno jim teď jde – házet žabky do vody bez použití rukou, na dálku foukat na listí, aby zvedlo děvčatům sukně, ujíždět v obchodním centru s nákupními vozíky apod. Pak se jim to ale začne vymykat... (TV Prima)

brasek

Nechcem hodnotiť ako odpad, kedže sú oveľa hlúpejšie filmy. Tento snímok je nevýrazný, psychopatická zápletka, ktorá je každému ukradnutá a štýl doku kamery zlyháva. Aktuálne hodnotenie 67% je na smiech. ()

Goumen

Po delší době opravdu originální film a to jak zpracováním, tak i námětem. Natáčení z pohledu amatérské kamery většinou moc nemusím, ale tady to byla jednoznačně dobrá volba. Ty nadpřirozené schopnosti ve světle běžné reality natočené domácí kamerou působily dost přirozeně a skutečně. Závěr, vzhledem k vývoji psychologie postav (Andrewa), celkem logicky vyústil ve velkolepou podívanou. ()

Fjera odpad!

To byl vtip? To by bylo trapný i na studentský film. Námět, scénář, herecké výkony, ukvičené dialogy. Všechno nanic. ()

Franki69

Naprosto vymazlené sci-fi za rozpočet asi deseti minut Jurského parku. Velká síla tohoto snímku, který světu představil Dane DeHaana (Amazing Spiderman 2, Valerián a 1000 planet) je nejen o dobrém pojetí svých teenagerských postav samotnými herci, ale také ve velmi zdařilých a nápaditě využitých trikových akcích a v celkovém vizuálním pojetí filmu. Je hodně svébytné, jakoby polodokumentární a dobře se na něj pamatuje. V teenagerech z roku cca 2000 z amerického maloměsta se prostě po styku s něčím mimozemským postupně probouzejí a sílí superdovednosti, včetně neskutečné síly nebo telekinetických schopností. A taky rádi létají! Není divu, že to s jejich životama zatočí a je radost na to koukat. Chronicle je jeden z nejlepších lowbudget sci-fi filmů tohoto století. Dávám 90%. ()

TheKLF

Viděl jsem to dnes podruhé a musím říct, že je to pitomost. Už fakt neví co točit. Samý Andreew nedělej to a bum a prostě slaboduchý. Škoda času. ()

kolly13

Blockbusterová první půle namlsá v očekávání alespoň chytrého vyústění, třeba i dobrých efektů. A dům z karet se bortí vlastní vahou, pokryteckými grify a čeká, že diváka vtáhne mladistvý závan energie a široké pole možností, které je čekají. Nikoliv. ()

Lendak

Čo keby naozaj existovali ľudia so super schopnosťami? Naozaj by sa stali strážcami zákona a ochraňovali nevinných ľudí ako Spiderman, Superman alebo Batman? Práve Kronika sa na to snaží nájsť odpoveď. A našla ju. Nezáleží nad tým, aké schopnosti dotyčný dostane, ale kto ich dostane. Lebo nie každý by to chcel robiť. Niektorí by to využili pre svoj prospech alebo by sa tým iba zabávali a je jedno či iba stavia vežu z lega alebo vybúra auto. O tomto filme by sa malo viac hovoriť, rozhodne to není pre každého, ale keď niekoho už unavuje Marvel so svojou pásovou výrobou ktorá sa od iných líši veľmi minimálne, tak je to preňho ako stvorené. Začiatok je trochu pomalší, zoznamujeme sa s postavami atď. ale potom to príde a je to na jednej strane hrozná sranda, ale na druhej to je celkom desivé. Vo finále sa to úplne utrhne z reťaze ako Carrie len v takej viac deštruktívnej verzii. Dúfam že budú vznikať podobné filmy lebo táto téma je veľmi neokúkaná a má v sebe hrozne toľko potenciálu, že sa nedokáže zmestiť do jedného filmu. ()

PTuranyi

Priemerný film o chlapcoch, ktorí získajú nadprirodzené schopností. Na začiatku je outsider Andrew, ktorého otec je invalid (ale nevyzerá) a ožran. Z toho by ešte mohla byť celkom slušná sociálna dráma ale príbeh sa uberá iným smerom. Andrew sa rozhodne celý svoj život nahrávať (akoby bolo čo), Film tak naberá aspekt pohľadu hlavného hrdinu ale úplne zbytočne a bezúčelne. Spolu s bratrancom Mattom zájdu na párty. Zrazu sa k nim pridá Steve ("miestna hviezda" a kandidát na šéfa školského parlamentu. Spolu objavia jaskyňu, v ktorej sa skrýva niečo neidentifikovateľné a zrazu majú schopnosť telekinézy a levitácie. Postupne tieto schopnosti vylepšujú a vlastne sa stále nič nedeje, a to sme už za polovicou filmu. Andrewovi z toho preskočí a začne sa považovať za alfa-predátora. Prvý na to doplatí Steve. Nakoniec sa mu postaví Matt a končí to demoláciou mesta, áut a porážkou. Filmu sa nedarí udržať atmosféru, nemá horrorové ambície, ani thrillerové, všetko je len nahodené a nič nie je dotiahnuté. ()

Karbos

Lepší než většina generických Marvelovek, originálnější, autentičtější, komornější ale o to uvěřitelnější, takhle nějak by dost možná člověk pochodil, kdyby náhle nabyl super-schopnosti. ()

telesien odpad!

Film bez děje, bez postav a vlastně bez nápadu. Dokonce ani nepřišel s dobrou výmluvou, proč mít POV kameru... ()

Sathine

Konečně po dlouhé době zajímavě natočený snímek! Samozřejmě, kdyby to bylo natočené normálním způsobem, tak to zapadne mezi béčkové filmy, ale takto se to vymyká průměru a opravdu to stojí za podívání. Neskutečně emotivní příběh, a jak zde psal již někdo přede mnou, neřeší se, proč vlastně oni dostali něco extra, že to je až moc nereálné, tohle nemá cenu řešit a v podstatě to člověk ani moc nenapadne, tak ho to strhne. 5* by bylo, kdyby v kině byl zvuk slaběji (ale to není problém filmu) a kdyby mi konec už něco nepřipomínal. ()

Beawish

...aneb když Superman zmagoří. Bylo by to za ****, nebýt té prostřední trošku prázdnější pasáže. A kdyby se ještě trochu víc ponořili do psychologie outsidera, který získal Sílu - takový ten plíživý nárůst tísně, jak to bravurně zvládal Hitchcock - byla by to úplná lahůdka. ()

joywork

Další film dělaný na efekt, scény popírající gravitaci však nevyváží nedostatek děje, mimo poučení, že kdo s čím zachází, tak s tím schází. čěkal jsem více, vzhledem k tomu, jaká raklama tento snímek předcházela. ()

NeverEver

Nenadchne ani nezaboli (teda az do momentu kdy tam litaji jak tri Supermani - to uz je moc). Skoda ze to nezustalo vic pri zemi. A mozna i vic jen v naznacich... Klise o tyranem chlapci, ktery se zmeni v "bad boy" bylo az prilis predvidatelne - pro me navic bohuzel podtrzene i castingem - protoze mu to koukalo ze "ksichtu". Tri * misto dvou za delku - 84min - to se v pohode vydrzi na to koukat...Podruhe si to ale urcite nepustim. ()

ELDoctorow

Sympatický superhrdinský komiksový origin, pri ktorom mi ale v závere vadilo, že nebol točený klasicky, tak aby sme si to explozívne finále naplno užili. Ale chápem, že rozpočet bol obmedzený a inak sa asi nedalo, ani keby boli chceli. Rovnako aj Andrewov prerod mohol byť rozvinutejší a prepracovanejší. V každom prípade palec nahor a som vcelku zvedavý na nedávno ohlásené pokračovanie. ()

Mukade

SPOILER: no, tí traja si mohli žiť podobne ako jumper v rovnomennom filme, ale keďže boli retardi tak pokapali ()

Kronika se dočká sequelu

Kronika se dočká sequelu

06.08.2021

Kronika, povedené found-footage sci-fi drama režiséra Joshe Tranka z roku 2012, se dočká oficiálního pokračování. Snímek, v němž si zahráli Dane DeHaan nebo Michael B. Jordan, vyprávěl o skupince… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

12.08.2019

Boba Fett vlastní film nedostane

Boba Fett vlastní film nedostane

29.10.2018

Boba Fett byl ve vývoji dlouhé roky, původně byl k projektu najat režisér Kroniky Josh Trank, po jeho fiasku u Fantastické čtyřky byl však potichu odejit, a na jeho místo časem nastoupil James… (více)

Z Hardyho bude Al Capone

Z Hardyho bude Al Capone

25.03.2018

V roce 2012 byl Josh Trank nadějným režisérem, o něhož se po chválené Kronice začala prát velká studia. U 20th Century Fox mu svěřili reboot Fantastické čtyřky a v Lucasfilmu sólovku Boba Fetta,… (více)