Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

papilon395

Film působí velmi přirozeně, jako bychom zpovzdálí sledovali životní milníky kluka ze sousedství. Tím, jak jsou záběry autentické, protože vidíme stále tytéž aktéry, zanechaly ve mně silný dojem. Chlapectví má přesah i v tom, že nám umožňuje spoluprožívat normální život obyčejných Američanů v delším časovém úseku a porovnávat se s nimi. Jak s ním nakládají, jak vychovávají děti, jak se motivují a usilují v cestě za živobytím, láskou a štěstím. Jak pravila Masonova máma: "Fakt mě baví činit v životě rozhodnutí, která nás udržují na hranici chudoby". ()

PhoenixSwan

Dvanáct let života všech zúčastněných, jak na plátně, tak i v reálném životě. Když Linklater začal psát tuhle historii, netušil kolik úsilí ho bude natáčení stát. Stejně tak jako netuší malé dítě nic o životě. Mason je nám představován od malého nic netušícího škvrněte, až po dospělého vysokoškoláka teprve uvědomujícího si v čem vlastně život spočívá. Vyletět z hnízda a starat se sama o sebe, místo toho být pořád nalepený na mamince. Boyhood je obrazová biografie, ve kterém se leskne kousek historického momentu ve světě filmu. Něco takového píše jen sám život. ()

hrumsrt

I kdyby jen za vztahovou trilogii Before.., která nabízí jedny z nejrealističtějších pojetí romantického žánru, který beze snů vrhá lásku na útes reálného světa, si Richard Linklater zaslouží nesmírné uznání.. Ale teprve až po třetím setkání se svým vyvoleným párem představil divákovi něco nevídaného, něco co si strhává veškerou pozornost a co ho v mých očích definuje jako filmového tvůrce. Po neuvěřitelných 12 letech natáčení představuje světu svůj masterpiece, totiž právě snímek Chlapectví.. Příběh o dětství všedního klučíka jménem Mason, který Linklater točil pořád se stejnou partou rok, co rok, dokud nezachytil celé dětství hlavního hrdiny.. Snímek servírující naprosto realistický až dokumentární vhled do životů několika normálních hrdinů, kterých by jste si mohli sesbírat na ulici.. I když bude možná někdo přemítat, proč je Chlapectví tak depresivní, proč nezachycuje jediný obrázek, jaký by stálo za to mít skutečně ve filmu. Vynechává největší radosti života jako první polibek, lásku, školní ples atd. Posouváme se v čase, kdy nevidíme jedinou životní událost, kterou by jste si napsali na časovou osu definující váš život.. Nepřichází tím tak životopisně laděný film o svou celou esenci? A co to tam teda dvě a půl hodiny ten Linklater vypráví, když všechno, čím by normální člověk svoje životní etapy pojmenoval vynechává?..  Právě naopak! Chlapectví je tak možná jediný film, který servíruje naprosto realistický pohled na život a všechnu filmovou krásu si nechává do těch nejběžnějších okamžiků. Ono vám nepotřebuje líčit, jak si Mason poprvé našel slečnu, jak se učil řídit auto, ne stačí, vám následně ukázat, že už sedí za volantem atd. Namísto toho vdechuje život banálním životním okamžikům, anebo se soustředí na témata, která si tvůrci už v dětství hrdiny vytyčili jako klíčové a po celou dobu vám ukazují, kam se v nich pomocí vývoje Masona došlo.. Jak někdy sledujeme rodinné dusno, jindy zase dusno, a pak zase, o to milejší jsou naprosté banality pramenící s normálního setkání s tátou.. Chlapectví je jeden z nejrealističtějších produktů filmového vyprávění, jaký jsem kdy viděl.. Vrcholné herecké výkony rodičovského dua v podání Ethana Hawkea a Patrície Arquette, kteří ze předvádějí koncert svého talentu a díky způsobu vyprávění navíc dostávají zcela komplexní vykreslení svých povah.. Nedá se ani popsat, jak snadné bylo se v Masonově osobě a životě vidět, i když jste si jako chlapec zažívali úplně jiné strasti a radosti. Naprostá podřízenost tvůrčímu záměru, v níž Linklater zavrhuje svoje improvizační umění ze svojí kultovní trilogie a servíruje něco tak jedinečného.. Až najdu druhý film jako Chlapectví, ozvu se. P.S. Simpsonovská adaptace patří mezi nejlepší díly žluté rodinky v posledních 15 letech.. Jen je to podvod, není to film, je to život a ten nesnese kritické měřítko. Cením vytrvalost všech zúčastněných a že to někdy nebylo lehké, ale dali vzniknout jednomu z nejkrásnějších film, co jsem kdy viděl.. Sen. 90% ()

Anianna

Je to taková mozaika epizod ze života jednoho obyčejnýho kluka. Ten nic výjimečného nezažívá, žije ve fungující rodině. Jeho flegmaticky nastavená tvář mně chvílemi i vadila, protože mi bránila rozpoznat emoční prožívání. Působil dojmem mouchy snězte si mě. Naopak se mi líbila Patricia Arquette, u níž během let byl jasně rozpoznatelný osobnostní vývoj. O příběh s nějakou závěrečnou pointou zde nejde. Film vnímám opravdu jen jako experiment, časosběrný záznam. Emočně se mě vůbec nedotkl. Moje puberta rozhodně takto klidná nebyla, čekala jsem víc. ()

matushiq

Autentičnosť založená na reálnom starnutí a dospievaní hercov vás intenzívne a nekompromisne vtiahne do obyčajného typického príbehu súčasnej americkej rodiny. ()

Benisippo

Linklaterovi se konecne dostava pozornosti a uznani, ktere si zaslouzil uz davno. Vybrousene dialogy podtrzene uzasnou kamerou a perfektne zvolenou hudbou delaji z filmu strhujici podivanou u ktere jsem se ani na moment nenudil. ()

Sedliak

Jeden z filmov, pri ktorých pozeraní máte pocit, že ste svedkami niečoho výnimočného. A čo môže byť výnimočnejšie ako detstvo a dospievanie? Jasne, pre niekoho to môže byť nuda, film v ktorom sa nič nedeje, dívate sa na epizódy zo života jedného sopliaka, z ktorého sa postupne stáva artový hipster a popritom sa odohrávajú rôzne udalosti väčšinou rodinného charakteru. Lenže tie udalosti sa volajú život a to ako sú zachytené v tejto snímke vo mne prebudilo emócie, aké som prežíval pri sledovaní filmov v mojom vlastnom chlapčenstve, kedy svet dospelých bol ešte cudzí a kedy mi bolo lepšie v mojich vlastných svetoch v mojej fantázií. Veľmi silná emocionálna skúsenosť a budem zvedavý, či film bude mať taký dopad aj pri potencionálnom druhom pozeraní. Atmosféra poloprázdneho filmového klubu tejto snímke svedčí náramne a neviem si predstaviť pozerať Boyhood na obrazovke monitora. Každopádne ruku na srdce, aj keď som zo sugestívneho hľadiska nadšený, objektívne treba zhodnotiť, že film je extrémne dlhý a ku koncu sa mi chlapec Mason príliš vzďaľoval. Posledná pol-hodinka pôsobí ako agitka na americký sen a zachraňuje to môj hrdina Ethan, ktorého mám v top ten od Gattacy a ktorého herecký prejav stále patrí do kategórie nedocenených. Film odporúčam všetkým otcom - alkoholikom a dospelým tyranom, ktorí sa pokúšali niekomu zničiť chlapčenstvo a tiež všetkým mamám, ktoré stáli za svojimi mláďatami v tomto, pre mnohých citlivom období. ()

ilias

Asi jako život to nemělo jedinou výrazně vyčnívající zápletku. Dramatičtější okamžiky nechyběly, ale byly podány tak nějak bez přehánění. Příjemně se to sledovalo, děj plynul, pár vtipných postřehů a několik scén, které vyloženě věrně kopírovaly skutečnost - fakt dobře zahrané dětské role, uvěřitelné, opravdové. Docela fajn soundtrack a pěkné obrazy. Texas taky možná není úplně marný místo. ()

eredin

Na počátku byl originální nápad a unikátní koncept natáčení po dobu 12ti let s stejnými herci. Na konci je tříhodinové, zoufale nudné rodinné video. Vítězství formy nad obsahem bylo tentokrát dosaženo kontumačně, obsah se nedostavil. ()

Eilem

Film alebo nie ? Príbeh o ničom a zároveň o všetkom. Jednoduché a originálne, koľkí by sa v tom našli ..... This is the Life 9/10 ()

gicous

Naivně jsem podlehnul svým přáním a tužbám. Odsunul jsem rozum a v očekávání čehosi lidsky epického, hluboce filozofického a podmanivě hřejivého jsem se vydal vstříc kinosálu. Zklamání rostoucí úměrně s přibývajícími minutami dosahovalo skoro do závratných výšin. V očekávání dalšího Stromu života jsem úplně zapomněl na předcházející Linklaterovu tvorbu a na jeho způsob filmového vyjadřování. Teprve postupem času jsem si uvědomil svoji chybu a přeladil jsem na nižší kvalitativní stupeň. Uvědomil jsem si, že Chlapectví je "pouze" dalším z řady - brilantní v dialozích, průměrné ve všem ostatním. Bohužel na rozdíl od předcházejících Linklaterových filmů, které jsem viděl, je Chlapectví nepříjemně dlouhé. Přemrštěna délka drhne především v prvních dvou hodinách, kdy se ve filmu v podstatě nic neděje. Není mi jasně, k čemu má Chlapectví směřovat. Chvíli to je chlapectví, potom otcovství a pak zase mateřství. Film osciluje mezi těmito mantinely, aniž by někde zapadnul. Nejpůsobivější pro mně byla rovina mateřská, ztvárněná Patricii Arquette. Ostatní dvě dějové linie mě v ničem nazaujaly. Chlapectví je jedinečné způsobem, jakým vzniknul. Časosběrná metoda je tou největší filmovou devizou, která nahrazuje sebelepší umělé masky či triky na tvářích herců a hereček. Kromě toho, ale v ničem jiném nevyniká nad ostatní filmovou tvorbou Richarda Linklatera. 6/10 ()

DeNighty

Film celkem vzato o ničem - o absolutně normálním životě kluka. Obdivuju záměr režiséra udělat tento film autentický - a proto se mi líbila myšlenka film točit se stárnoucími herci 12 let. To je ale tak všechno, co u tohoto filmu považuji za plus. Přeci jen je důvod, proč má mít děj nějakou šablonu, včetně hlavní zápletky a rozuzlení - zde ovšem oba (pro mě hlavní) body postrádám. ()

MickeyH.

Film je to zajímavý, ale krom dlouhého úseku natáčení, není ničím jiným zvláštní. Prostě jen pár poskládaných scén z života jednoho obyčejného kluka. 70% ()

TarzanLesni

Jak je uvedeno výše v obsahu, tento film se točil jen několik málo dní každý rok v průběhu dvanácti let, což je na film obdivuhodná doba. Ve filmu mi chybí výraznější zápletka nebo alespoň nějaká zápletka, ale asi to takhle má být, protože se jedná o film z běžného života a je rozhodně jiný než ostatní. Dlouho jsem se rozhodoval nad hodnocením a do 2/3 filmu jsem byl rozhodnutý o 4*, nakonec mě však film přesvědčil k 5 hvězdám (nebo možná 4+). Btw jsem moc rád, že Patricia Arquette, ač nechtěla, tak dokončila natáčení až do konce. ()

Asdas

Predstavte si ,že by vás točili doma na kameru 12 rokov a potom by vám to ako staršiemu pustili ,možno by ste z toho nepadli na zadok ale ten pocit ,že máte svoj život ako chlapca v skratke na videu ,ten pocit...100% ()

Kucino

Časová línia príbehu spojená s reálnou minulosťou, vynikajúci herci a nespočetne spomienok na moje detstvo, ktoré tento film vytiahol zo zakutia mojej mysli ma nadchlo a 3h ubehli ako nič. Jedna z najpodarenejších drám tohoto času. Dragon ball !! ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)