17 dívek

• slovenský

17 dievčat

17 Girls

Francie, 2011, 86 min

Dopadlo to bohužel tak, jak se dalo čekat - sedmnáct dívek a jejich těhotenství je zkrátka příliš velké sousto. Záběry na jednotlivé dívky s bříšky, jak sedí ve svých dětských pokojíčcích, jsou sice všeříkající, ale i tak mi připadá, že slouží jen jako vata. Celé je to dost ploché a těžko uvěřitelné (nikoli nápad dívek, ale jeho uchopení režisérkami). Nevěřím dívkám jejich motivaci k mateřství (tím myslím, že ve filmu to působí tak, že všechny měly stejnou motivaci) a jejich sen o tom, jak budou všechny bydlet v jednom domě a jak to bude báječné. Ale no tak, sedmnáctky přece nejsou tak pitomý. Mimochodem to moře, modrošedé barvy... jde o inspiraci (opět) severskou kinematografií?(16.6.2014)

• ABLABLABLA

Celé to bylo takové nemastné neslané.. nijaké.. a tak jak nám to film podal, i velice nevěrohodné. Opakující se záběry na sedící dívky v pokoji čumící do blba, což mělo znamenat, že další jsou v tom. Pak záběry na pupky pod vodou, ogar co se nemůže rozhodnout, kterou těhuli chce mít, když je zbouchl obě. Starosti a deprese z toho, že jedna z nich nemůže otěhotnět, protože s ní nikdo nechce spát, jelikož ji považují za moc mladou.... no prostě kotel sraček a to jsem se na film opravdu těšila, protože vypadal velmi slibně, ale nakonec mě akorát tak zklamal. Asi jsem v těch dlouhých zamyšlených pohledech neviděla to jejich uvědomění si daných činů a nevím čeho ještě.(7.2.2015)

• dopitak

Stejný problém, jako u Pregnancy Pact. Tady aspoň naštěstí není tolik blbejch keců okolo, a nikdo se neangažuje. Námět může být v pořádku, ale od chvíle kdy dojde k prvnímu náhodnému těhotenství je celá konstrukce příběhu hrozně vratká. Takže holky si u jogurtu v jídelně řekly, že škola takhle jak je, je nebaví, pročež se jako revolta a únik z domácícho stereotypu vynášení koše a stlaní postele nechají zbouchnout. No budiž, jenomže tam kde se daly získávat body, to totiž v popisu jak se jim daří/nedaří k tomu přijít, se tvůrci omezí na scénu na pláži a malý vtípek s obrácenou prostitucí na záchodkách. Nic víc, žádné vysvětlení, žádná argumentace. Pokud to tak přijmeme, jen tupě sledujeme skupinu nanynek, jejichž procitnutí má být asi smyslem celého filmu, sloužícího nejlépe jako výchovný snímek pro mladistvé. Chybí erotika, sex, prostě cokoliv kromě pupků.(31.12.2013)

Vačšina so mnou nebude súhlasiť, ale americká verzia sa mi zdá dynamickejšia, a tým aj zaujímavejšia. Toto vo mne evokuje klubové filmy.(27.11.2013)

Jednoducho natočený príbeh, ktorý si vystačí bez dramatických scén a ktorého jedinou doménou je prerozprávať príbeh, ktorý sa skutočne stal a sprostredkovať pocity a dôvod divákom - teda tým, ktorý sú ochotný si ho vypočuť. Príbeh je vlastne jednoduchý. Jedno dievča otehotnie a druhé sa k nej pridá. Keď to vidia ich kamarátky povedia si prečo nie a hneď po tomto rozhodnutí a nájdení niekoho s potrebným materiálom sú zrazu konfrontovaný so svetom okolia - teda reality - ktorý ich počínanie ako inak odsudzuje. Vtipné je, že aj napriek odsudzovaniu, je to práve ten svet vonku ako rodičia a učitelia, ktorý si nevedia rady. Ak by sme chceli brať príbeh ako akúsi sondu charakterov, s ktorých každá má svoje špecifiká ktoré sú pre príbeh dominantné boli by sme sklamaný. Nie je to film ani o láske, ani o rodičovstve a už vôbec nie o vzťahoch. Je to film o jednom rozhodnutí a jeho dopadoch. Nedozvedáme sa o hrdinoch nič okrem ich 9 mesačného snaženia, ktoré končí pôrodom. Dokonca by som si dovolil tvrdiť, že 17 dievčat ma všetky atribúty dokumentu, pretože na konci zhodnotíme či sa im ich počínanie oplatilo, alebo nie. To značí že nás film akosi navádza vyjadriť svoj vlastný názor, bez toho aby sa snažil vyjadriť ten svoj. Len zaznamenáva a sprostredkuje. Rozhodne sa mu nedá ale uprieť čaro a sympatické hrdinky.(7.11.2011)