Největší tankové bitvy

16.-Ludwig Bauer
17.-Šestidenní válka
18.-Sinaj 1973
19.-Pobaltí 1944
20.-Stalingrad (oficiální text distributora)

Belbo

Jeden z těch pěkně vypadajících dokumentů s minimem informací, maximem opakovávaných záběrů a převážně jednostraně preferovanými pamětník. Schválně si spočítejte prostor, který mají veteráni spojenci a dědci od wehrmachtu. Výjimkou je díl věnovaný Ludwigu Bauerovi (zde doporučuji přečíst si jeho paměti v němčině). ()

KRYSIOPICE

Nevadila mi ani tak horší grafika jako neustale se opakování děje a předbíhaní ve vypravování za účelem udržet diváka u televize. Další mínus je často šetření na modelech. Tak například v epizodě z bitvy o Francii si animatoři ušetřeli práci a místo celé škály tanků bojujících na straně němců předvedli pouze PzKpfw III. ()

Duoscop

Často se opakující dialogy a až moc počítačových záběrů. Chápu že při velkých tankových bitvách nebylo moc příležitostí pořizovat nějaký materiál ale přece jen těch dobových záběru mohlo být více. Průměrný seriál který nepřináší nic moc nového ale představuje nám válku z pohledu kabin tehdy nejlepších tanků. ()

Darth_AK

Největší tankové bitvy. Lepé řečeno největší tankové šarvátky, protože k bitvě tu dojde opravdu málokdy. Jak to podat nějak, aby to vyznělo..vezmu to po dílech. 1) El Alamein, je tak na 3*, dává vyznít celé vzezření dokumentu, což znamená-animace zaměřená jen na tanky, častá repetice děje a poměr vzpomínek Spojenci: Němci tak 85:15. Zde se to dá ještě přežít, protože na straně Spojenců jsou Britové, tudíž to není taková hrůza. Ale to horší přijde. V dalších dvou dílech se přesouváme na východní frontu a kvalita začíná klesat. Sovětští veterání jsou sice vtipní maníci, ale jen do té chvíle, dokud se nerozohní tak, že jim až skoro vylétávají z hrudi desítky řádů="Z tanku vyskákalo šest německých bestií. Vzal jsem kulomet a postřílel všechny ty svině". Zároveň jejich líčení bojů působí občas trochu přehnaně (a to ještě nepřišlo to nejhorší). Navíc zde dokument občas projevuje problémy v režii= "Němci začínali vítězit, bitva vrcholila. (po 2 minutách) Bojiště bylo poseto německými tanky. Bitva skončila drtivým ruským vítězstvím". Což vůbec nedává logiku. Nuže, dále. A je to v háji-do boje vstupují západní Spojenci a tím i Kanaďané. A už je to tady..myslím že na popis této části postačí pár citací "zcela jistě pravdivě mluvících účastníků bojů". Takže: "Byli jsme ve věžovém postavení, 4 Hellcaty. Jelo na nás asi 30 německých tanků. Neustále jsme uplatňovali to stejné-vyjeli jsme, vystřelili, zajeli a tak pořád dokola. Zničili jsme tak všechny německé tanky (Panthery a Tigery) za vlastní ztráty 1 Hellcatu". "Jel proti nám obávaný Panther. Vystřelil jsem bez míření a NÁHODOU jsem trefil otáčení věže. Stal se bezbranným. Zničili jsme ho a pokračovali v cestě." "Byl to obávaný tank, ale naštěstí jsme na ně vyzráli. Stoupli jsme si k boku silnice a čekali. Za chvíli dojela Peifferova skupina Tigerů 2. Zahájili jsme palbu z protitankových děl a všech 15 Tigerů II jsme zničili, aniž by se zmohli na jakýkoliv odpor". "Kanón Jagdtigera měl ráži 128 mm. Vystřelil, ale jako zázrakem náš Sherman střelu odrazil (zde bych podotknul že zadní pancéřování Shermanu, o něž v této scéně jde, nedosahuje ani 30 mm)". Poté už všechny díly navodily toto schéma, jen se občas místo Kanaďanů objevili hrdinní Amíci nebo hrdinní Izraelci (ale ti byli ještě jakž takž uvěřitelní). Výjimkou jsou dva díly-Ludwig Bauer a Pobaltí 1944. Zde mají Němci více prostoru a hned to působí lépe. Škoda že toho nebylo více. 1* za nějáká ta fakta a 1* za německé veterány, co i v obří přesile kanadských pamětníků zvládli vše podat s grácií a mnohem lépe. ()

Fox85

U tohoto dokumentárního seriálu je vidět celkem dost nedostatků - druhá série obsahuje hluchá místa, "americký" styl opakování již řečeného (i vícekrát), slabší animace. Ale celkově to až takový průšvih není a určitě jsem se něco nového dozvěděl. ()

-Victor-

Místy zajímavé komentáře zúčastněných vojáků, ale jak již bylo řečeno - nic moc nového. Místy by mohlo být daleko víc podrobností. A nejhorší je neustále opakování scén!!! ()

DocBrown

Kursk - "moderní" dokument, kdy tak 10% je věnováno dobovým záběrům a celkové situaci na frontě a 90% je počítačová animace příběhu tří nebo čtyř bezvýznamných vojáků. Animace navíc si hrají na co největší efekt a vypají naprosto nepřirozeně. Ten rozdíl s ruským dokumentem VVV, vysílaným před měsícem je propastný. Ale to nejhorší - neustálé opakování stejných záběrů, jako kdyby chtěli 15 minutový materiál natáhnout na 45 minut. Pochorovka - vypadá mírně lépe ale nechápu, proč pořád dělají z Tigrů hlavní němekou sílu, když tvořili sotva 10% celkového počtu. Vůbec k hodne dílům by se dalo napsat Nebudeme se dělat s modely letadel, radši upravíme historii. ()

Paity

Kdo je na tanky, nebo na bitvy, nebo na války, může ho to zaujmout. Navíc v příjemném chronologickém přehledu. ()

TheDude

Snaha o vytvoření efektních animací, která vyšla do prázdna, a neustálé opakování banálních informací platí daň na úkor solidního dokumentu plného kvalitních informací v poutavém obalu. No, Kanaďané. ()

arcticsky

Rozhodně zajímavý dokument z hlediska faktů, ovšem s poněkud nudnou grafikou. Během jednoho 45 minutového dílu stihnou autoři jeden trik zopakovat 8x a jednu informaci alespoň 3x....Působí to občas dojmem odfláknutosti.... ()

Gulde

Nemám tenhle dokument příliš v oblibě. Není pochyb o tom, že svědectví pamětníků je vždy přínosné, a to tomuhle dokumentu člověk upřít nemůže. Ale co mě irituje, jsou za prvé ty neustálé renderované animace, které veskrze nemají žádnou výpovědní hodnotu, snad jen pro člověka, který není druhou světovou válkou políben, ale to by zřejmě šlo nahradit i běžnými dobovými záběry. Druhou věcí, co mi dost kazí dojem z celého dokumentu, je ta dynamická "akční" hudba která zní v pozadí. To ve mne vyvolává pocit, že autoři z toho chtěli udělat spíše akční podívanou, než důstojný dokument. ()

krabatt76

"Tam kde forma obsah zabíjí,tam vládne nahý král..." (Znouzectnost)....................Jako kdyby válka byla jen počítačová animace či hra na jejímž konci se objeví "GAME OVER",comp se vypne a jde se na jedno...Jinými slovy , další líbivý dokumentární seriál ,který nezachrání ani pár neokoukaných historických záběrů z míst bojů.Tuším že na csfd.cz již někdo přede mnou napsal : "Víme co měl Hitler k večeři,kolik vystřídal milenek,jaké nosil trenky ap. ,ale kdo skutečně stál za rozpoutáním druhé světové války (...vlastně i té první a obou ze Zálivu,Vietnamu..),kdo z ní měl největší prospěch jak finanční,hospodářský, tak hlavně mocenský o tom se stále mluví jen velmi nesměle...." Naprostý souhlas ! ()

Luk Skywalker

Jediná vada tohoto dokumentárního cyklu je opakování scén a událostí, což je důsledek v Kanadě vysílaných reklam (ČT 2 pochopitelně reklamy v pořadech nevysílá). Líbilo se mi, že tu dostaly prostor pro vyjádření obě strany (mimo Iráčanů v posledním díle tohoto cyklu) - jinak hovořili Němci, Američané, Britové, Rusové i Kanaďané. Také tento dokumentární cyklus ukazuje, že největší tankové bitvy byly převážně v 2. světové válce (8 z 10 dílů). Nakonec malé srovnání: chronologické řazení dílů (ČT2) mi přišlo přirozenější než řazení podle velikosti bitvy (Discovery). EDIT: Ve druhé řadě se změnilo, že se už nejedná o jednu bitvu, ale o nějaký úsek 2. světové války vázaný časem a státem, kde se bitvy konaly nebo celou válku (Korea a obě války Egypta s Izraelem). Jako bonus byl jeden díl věnovaný prvním tankům a jeden o legendárním tankovém esu. Zbytek stejný, tak hodnocení neměním. Třetí řada jede na stejné vlně jako druhá, včetně jednoho tankového esa, jinak pojednává opět o nějakém úseku války. ()