Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (více)

Před sto lety se na Zemi objevili titáni. Pro lidstvo to znamenalo jediné – téměř úplné vyhlazení. Přeživší se schovali za vysoké hradby, přes které by se žádný titán neměl dostat, ale opravdu to tak je? Po mnoha letech, kdy se lidé nemuseli obávat o své životy, se situace mění, když jsou hradby prolomeny. Kdo se těm obrovitý zabijáků postaví?! (Zíza)

kenkaku

Film má jen dvě polohy: 1) kdy jen zíráte co se to děje (titáni na scéně) a jakou mají autoři fantazii. Krev stříká po kanystrech a občas jsem se neudržel nezírat s otevřenou pusou... 2) moralisticky-žvanivou. Ten kdo má filmy made in Japan rád to bere jako normálku, ale ten kdo není zvyklý bude trpět. A s ohledem na to, že se mluví v polovině filmu (možná i o něco víc) bude trpět celkem dost. Za sebe dávám díky originalitě a tomu překvapení průměr. ()

Tom_Lachtan

Mangu ani anime neznám (teda zatím, první sešit anime ke mě doputuje cca za měsíc, pak se rozhodnu i o seriálu), ale tenhle film od obého dokonale odrazuje, neb je převelice špatným, co může fungovat na jiném médiu, v regulerním filmu, který by se dal považovat za druholigový blockbuster, prostě a jednoduše neprojde - například herci - ti jsou ve filmu tak neskutečně špatní, že je pravděpodobně producenstvo vybralo jen na základě vhodné krevní skupiny, nebo fakt nevím. Poměrně otravné byli i emo účesy poloviny přítomných, díky kterým se dali rozeznat jen pomocí nepříliš odlišných čelistí a jednoho rašícího knířku italského lehkého kavaleristy začátku devatenáctého století (no dobře, přeháním, ale pointu v přebujelé šamponovitosti jsem snad sdělil dostatečně). I když, abych nebyl příliš kritický jen k ansámblu, ono by to asi bylo lepší, kdyby jim scénárista do hůst necpal jen odpornou sbírku céčkových klišé hodných leda tak porno parodie čaroděje ze země Koz. A může to spasit akce, či děshrůzný vzhled titánstva? Ne. vizáž je velmi, velmi odfláknutá, titání jsou prostě jen lidé, co mají přelepené bradavky a zakryté genitálie a kdosi jim roztrhl mordu dle jokerovského stylu, co jsem koukal na anime a obrázky z mangy, tak tam to vypadá relativně dobře, díky nejistým detailům, tady to vypadá jen hodně směšně i díky velmi, velmi vtipné a nepovedené práci s cgi, kdy použití zelených obrazovek řve snad z každého záběru. To že na opravdu kvalitní digitální efekty jako např. v Pacifickém Rímu (když už jsme u těch přerostlejch zrůdiček) chápu, rozpočet není bezedný, ale bohové, tady pohyb postav a veškeré pozadí působilo velmi amatérsky a místy spíš jako asylácká verze téhož námětu (a ne, to OPRAVDU není positivum!). Jedna hvězdička za slušný námět a závěrečnou sekvenci, která se dvě, nebo tři minuty dala sledovat bez ironického úšklebku na maine Gesicht. PS: mnohými adorovaný her. výkon Išihary Satomi je jen odporné přehrávání a mávání pařátkama. Domluvil jsem. ()

maddy

Anime, aj mangu Attack on Titan mám veľmi rád a pri filmových adaptáciách kníh/videohier/komixov mi všeobecne zmeny oproti ich predlohe vôbec nevedia (teda rozhodne nevyvádzam, že tá či oná postava ma iné tričko alebo tá ktorá časť z deja bola vynechaná, nakoniec je to „iba“ film). No vo filmovej verzii Attack On Titan je to všetko najmenším problémom. Problémom je, že to je až priveľmi oklieštené. Film síce na japonské pomery vyzerá dobre, samotní titáni sú stvárnení ešte hrozivejšie než v anime a Japonci sa tradične neboja ani dávky brutality (tú síce často miešajú s rovnako veľkou dávkou naivity), avšak celý film sa scvrkol na obyčajný sled akčných scén takmer bez akéhokoľvek príbehu, ktorý sa navyše v závere mení na prehnaný digitálny bordel. Chápem, že anime malo za tých dvadsaťpäť epizód oveľa viac času na rozpracovanie jednotlivých línii a aj množstvo silných scén muselo ísť zákonite kvôli zachovaniu rozumnej stopáže preč, napríklad drsná a emocionálne silná scéna s usmrtením rodičov z úvodu anime, no z filmovej verzie sa vytratilo to najpodstatnejšie a tým je celé to príbehové mystérium vďaka ktorému mal divák chuť sledovať anime ďalej, neustále objavovať nové informácie a čakať na nové odhalenie. Kto sú tí titáni? Prečo žerú ľudí a nemajú reprodukčné orgány? Kde sa tu vzali? A kto je ten jeden najsilnejší a najvyšší titán a prečo sa objavuje iba raz za čas? A prečo sa niektorí ľudia dokážu prev... to by som už ale spoileroval niektoré zvraty v anime. Nič z toho sa filmu nepodarí predstaviť a zaujať diváka originálne vystaveným univerzom. V úvode sa predstaví situácia typom „toto sú titáni, proti ním bojujeme“ a po piatich minútach sa to už reže hlava nehlava, ale bez nejakej zapamätania hodnej scény. A aj keď sa dianie na chvíľu zastaví, tak sa do malého priestoru snaží vtesnať toľko postáv, že žiadnu si nie je vo filme možné zapamätať ani po mene, nie to ešte vykresliť jej povahové vlastnosti. Škoda, pretože filmovú verziu som si predstavoval už pri sledovaní prvej časti anime, kde som si hovoril, že pokiaľ sa na to niekto podujme, tak to bude kulervouci podívaná. No nakoniec to je také priemerné, naivné akčné sci-fi/fantasy Béčko bez zmyslu, ktoré končí presne v polovici seriálu. Ako fanúšik predlohy zaokrúhľujem smerom nahor, ale myslím, že tí ktorí s anime nie sú oboznámení budú kritickejší, pretože tým takto dementne prezentovaná story nedá nič ... a fanúšikov takýto film prevažne naštve. Každopádne uvidíme, či nejaké zlepšenie prinesie druhý film, no tentoraz už nemám žiadne očakávania. CELKOVO: 2,5* (5/10) ... ale to len z úcty k anime. ()

tombac

Osobně bych se přiklonil k negativním japonským kritikám. Film sice vypadá dobře, včetně ztvárnění Titánů, a je i patřičně drsný (Titáni chroupou lidi a vyděšený dav pod nimi zkrápí vnitřnosti), ale v druhé polovině je až bolestivě nekonzistentní a mění se v pouhý sled akčních scén, ve kterých jakoby si tvůrci odškrtávali ze seznamu "povinných" ikonických momentů ze seriálu. Aby to drželo pohromadě, člověk vůbec mohl začít chovat sympatie k hlavním postavám a nebylo mu fuk, kdo bude v následující scéně sežrán, a seznámil se s mytologií střetu lidí s Titány, film by potřeboval tak půlhodinu navíc, počítaje v ní výcvikovou část, která mi tu dost chyběla. Nehodlám spekulovat, nakolik to je omezeným rozpočtem, nakolik produkčními zásahy (na nemálo místech se očividně stříhalo), ale film mě směrem ke konci až unavoval. Zlatý seriál. ()

midget

Epic fail. Kromě titánů, kteří vypadají docela slušně, tam je špatně úplně všechno. Je to zmatený, děj je oproti předloze zredukovaný do úplně nesmyslného minima, scény s titánama a živýma hercema vypadají jak z nějaké Harryhausenovky a navíc je to ještě celé hozené do vyblitých tmavých odstínů, takže vizuálně je to dost hnus. ()

• Původním záměrem produkční společnosti bylo obsazení režiséra Tecuja Nakašima. Prohlášení o jeho oficiálním obsazení se objevilo v roce 2011 z kraje listopadu, aby se jen měsíc nato objevila zpráva o jeho náhlém odchodu od rozpracovaného filmového projektu. Důvodem režisérova odchodu byla markantní rozdílnost v kreativním pojetí celé komplexity snímku se zástupci produkční společnosti. Následující rok se filmového projektu ujal režisér Šindži Higuči. Natáčení filmového snímku odstartovalo v květnu roku 2014 a bylo ukončeno téhož roku v srpnu. Mezi filmovými lokacemi se objevují výhradně japonské lokace, jako jsou ostrov Hašima, ležící v prefektuře Nagasaki, prefektura Kumamoto, prefektura Ibaraki a filmová studia Toho. (Conspi)