Noc přichází (festivalový název)

Night Moves

• slovenský

Nočné pohyby

(festivalový název)

Drama / Thriller

USA, 2013, 112 min

• Radko

Dve rôzne cesty ekoaktivizmu, aké spomína v komentári whack, samozrejme vo filme vidieť. Za ne dávam aj dve hviezdičky. Zvyšok je tragédiou troch zúfalcov, ktorí si stanovia nesprávny cieľ pomýlenými prostriedkami. Pretože takmer vôbec nedosiahli to, čo plánovali: teda otvoriť diskusiu o problémoch prírody. Navyše, ako pekne vidieť, dogmatici sa nepoučia zo svojho zrejmého zlyhania a namiesto pokory vŕšia tragédiu za tragédiou. Pretože často sa za agresívnymi zástancami nejakého ušľachtilého zámeru skrývajú v skutočnosti pomerne brutálne agresívne typy, ktorým je život ženy rovnako drahý ako odporná betónová stavba a tak si podľa ich zvrátenej logiky môžu s jedným i druhým pohrávať podľa svojej ľubovôle. Ľubovôle, ktorá kritiku ani spochybnenie ich bohorovnosti nijako neznesie, pretože oni predsa dobre vedia, že ich vyšší celozemský zámer je najlepší zo všetkých možných.(9.11.2014)

Film nešokuje drsnými hláškami, nemoralizuje, nesúdi, a divák, ktorý nepozerá do deja iba povrchne, v ňom môže vidieť porovnanie dvoch typov ekologického aktivizmu – radikalizmus vs. grassroots (ekofarmy, biozelenina, solárne panely...). Páči sa mi najmä prvá, akčná polovica filmu, druhá je síce trochu depresívnejšia, a zaoberá sa hlavnou hrdinkou, ktorá zmätkuje kvôli akcii, ktorá nevyšla podľa plánu. Cieľom ich akcie, ktorú autorky filmu vycucali z kníh Edwarda Abbeyho, nebolo priamo zachrániť životné prostredie ničené v okolí rieky a ryby, ktorým priehrady zatarasili migračnú trasu, ale vyvolať diskusie o environmentálnej devastácii, dostať túto problematiku do svetových médií, ktoré sú zaplavené vysmiatymi celebritami velebiacimi tzv. zelenú ekonomiku, ale neriešia podstatu problému.(24.10.2014)

Velmi pomalé, soustředěné, psychologické drama o jednom ekoteroristickém útoku a o následcích, s nimiž se se jeho strůjci budou muset vyrovnat. Rozhodně nečekejte nějaký festival zábavy, spíše vás to bude stát hodně trpělivosti. S hlavními postavami nesouzním a nejsou mi sympatické, nicméně ten film jako celek je naštěstí chytřejší než ony, takže jim nijak zaslepeně jednostranně nefandí. Takže radši takhle, než takhle.(21.8.2014)

Procedurální thriller, jehož síla tkví v silném dojezdu, kde jsou postavy konfrontovány se svým svědomím. Výborně zahrané a tiše znepokojivé. Nejlepší film Kelly Reichardt. Všimněte si hudby Jeffa Grace, mistra atmosférického minimalismu, který nikdy nezklame.(24.8.2014)

• AlfaNumerO

[Bio OKO - Oko naslepo] Předně dávám na vědomí, že se absolutně neodpírám pomalejším psychologickým filmům, dokonce jich několik řádím do mých oblíbených. Co je však moc, to je příliš. To, že film není přespříliš ukecaný mi osobně nevadí, dlouhatánské záběry, kde se ovšem nic neděje, jsou již o poznání horší (v kombinaci s nemluvením). Kdyby šlo o záběru širokoúhlé kamery na krásy přírody, srdíčko zaplesá, sledovat ovšem prodejnu se spacáky, to člověka bez silnější psychické poruchy, nemůže zaujmout. Silnější stránkou filmu jsou herecké výkony, zde ovšem narážím na jeden problém - dá se hodnotit jako herecký výkon pohled do prázdná (kterých je především v podání Jesseho Eisenberga víc než dost). Kde nic není, ani smrt nebere. No abych film a sebe dál netrápil. Za myšlenku ekoterorismu, s kterou se v určitých bodech shoduji a za nemladou přiobtloustlou Dakotu dávám 2*, 38%(2.10.2014)