Příliš mladá noc

Príliš mladá noc

Night Too Young, A

Česko / Slovinsko, 2012, 58 min

• Morien

Strašně divný film. Nepochopila jsem ho. Nepochopila jsem postavy, hlavně tu ženskou, kdo je, co chce, co cítí. Plus herci neschopní dodat postavám jakékoliv charisma a tím pádem vnutit divákovi zájem o ně. Nepochopila jsem, proč když kluci mají být hlavními postavami, nedělají nic jiného než že sedí, koukají, případně zvrací. Film s nimi začne a skončí, ale vpodstatě je jenom tak zneužije a celý prostředek si jich nevšímá. Rozvláčné stříhání místo tíživého dojmu vytvářelo spíš dojem hrubého střihu. Nasnímané to bylo taky celé tak nějak zvláštně. Kdyby film pro mě nebyl problémový v ostatních aspektech, tak by střídání detailů obličejů a celků bytu bylo jednoznačné plus, ale protože mi film nesedí v ostatních kategoriích, tak tohle záběrování jenom prohlubuje moji nelibost. Film si také generuje zdání nekonečnosti. V poslední třetině už jsem se modlila u každého záběru, aby byl ten poslední. Jo a dramaturgicky to smrdí.(29.3.2012)

• MontyBrogan

Divné chovanie postáv, ktoré má za účel asi len šokovať (učiteľka si v rámci tanca vyzlieka nohavičky pred deťmi), miestami dosť kazí inak zaujímavú subtílnu atmosféru nového roka v jednom panelákovom byte s pár postavami, ktoré sa rozhodli tieto chvíle tráviť spolu, aj keď si moc nerozumejú.(8.1.2016)

Příliš mladá noc je sice v rámci české kinematografie nadprůměrný film, ale pořád si myslím, že bez jeho zhlédnutí lze celkem obstojně žít. V krajním případě by se o něm dokonce dalo říct, že je naprosto zbytečný. Absolvent FAMU Olmo Omerzu sice prokázal snahu vymanit se ze zaběhnutého nicneříkajícího formátu, který český film poslední dobou sužuje, ale svoji invenci nedokázal plně ukočírovat a přetavit do koherentního celku. Jedná se v podstatě o situační komedie odehrávající se v jednom ze sídlištních bytů. Povolná dvacítka (Natálie Řehořová) si do bytu přivede dva starší muže, dále se v bytě ocitají dva dvanáctiletí kluci a jeden policista a absurdní drama může začít. Omerzu rámuje děj v bytě docela působivými celky na sídlištní krajinu, jejichž smysl mi však v nastoleném konceptu a i vzhledem k dění v bytě plně nedochází. Samotná etuda v bytě, jíž dominuje Řehořová, si sice uchovává určitou úroveň, ale v podstatě se v ní nenajde nic, co by utkvělo v paměti. Mohlo by se nabízet přirovnání ke Kieslowkiho Dekalogu – děj se odehrává na sídlišti, lze rozeznávat určitý morální kontext (nesesmilníš?) -, ale ladění Příliš mladé noci mi přijde převážně komediální bez snahy o nějaký závažnější morální přesah. [LFŠ 2012](30.7.2012)

Zřejmě příliš mladý autor. Chtělo to něco víc, než jen těžit z několika poměrně zajímavých situací. V době uniformních hřebejkovin na jedno brdo alespoň vcelku originální počin. 5.5/10 [LFŠ 2012](30.7.2012)

• dopitak

Chválím, že konečně někdo natočil film se záběry českých ulic bez komparzu, protože přeplněné jsou filmařským klišé. Což je taky jediný důvod, proč nedat odpad. Cvičení nebo ne, když něco postrádá hlavu i patu, není to umění a není to ani akční (a hlavní a jediná ženská postava je fakt nesympatická, necelá hodina vám připadá jako věčnost a ještě to má prvky úchylárny, nepatří to jinam než ke smetí. A odvolávat se v distributorských materiálech na dvanáctileté kluky jako hlavní postavy je podvod, ti tu být vůbec nemuseli.(18.8.2016)