Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Režie:

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

Flego

Aj malý pramienok ľudskej nezdolnosti, obetavosti a skromnosti dokáže zázraky. Muž, ktorý sadil stromy nezasadil len stromy, ale i dúšok hrejivého čistého človečenstva. ()

Roman.Ticka

Silný příběh o naději a beznaději, o hledání a nalezení dokonalého způsobu jak být štastný. Zdařilá animace se spousty detailů a příměrů, citlivou hudbou, vykreslení děje, charakterů postav, krajiny, doby, souvislostí a časových zvratů. Příliš pateticky řečeno - je až k neuvěření, co dokáže jeden zapálený oddaný silný člověk oproti zničující masové síle. (válka) Na rovinu, samota má svoje kouzlo, Elzear beztak překonal nemožné, bo ho nikdo neotravoval... :-o ()

rikitiki

Jeden muž, jeden cíl a tak neuvěřitelně silný dopad na životy mnohých. A on si to zřejmě ani neuvědomil. Krásná animace, jakoby se figurky trhaly z papíru a žily vlastním životem. ()

Handle

Těžko říct, co jsem čekal. Ale rozhodně mně to nepřišlo tak neuvěřitelně krásný, silný a emotivní, jak tu čtu. Normální povídka, animace se mi zrovna dvakrát nelíbíla, pointa taky nebyla tak zázračná a po duši mě to nepohladilo. Ale 93%? Třeba jsem mimo, já nevím... :) ()

hendrich6

Velmi hezký a dojemný příběh o tom,co neuvěřitelného dokázal jeden muž.Nevadila mi ani ta animace,která není podle mě dokonalá,ale k tomuhle filmu se možná hodila.Na pět hvězd to podle mě není,ale je to moc hezký krátký snímek - 80 % ()

Khalesi

Prečo vidím samé super hodnotenia a pritom mám podľa komentárov pocit, že hodnotiacim ušla pointa? Nikto nám nebráni, aby sme žili podobným spôsobom, milovali, zveľaďovali a rešpektovali to, čo nám dalo život a drží nás pri ňom. Netreba zostať len u písania, treba konať.. Nejde len o dokonalú umeleckú stránku-všimnite si posolstvo, to je to najcennejšie, čo vám film ponúka. ()

ScarPoul

Keď si len na malú chvíľu predstavím, že niekde na tomto šírom svete, existuje taký pokojný človek, ku ktorému ma môže obyčajná náhoda priviesť, cítim nesmiernu radosť a nádej. Už samotná kniha je svojou malosťou a jednoduchosťou schopná pohladiť nejednu dušu a film posúva rovinu príbehu a jeho myšlienky ešte ďalej. Muž, ktorý sadil stromy je nádherným príbehom bez zbytočnej zlomyseľnosti a zloby. Jeho pokoj sa dokáže dostať na každého, kto je ochotný na neho pozerať ako na potvrdenie vety, že v jednoduchosti je krása. Pre mňa po dlhom čase asi najpozitívnejší zážitok. ()

PROROK14

Na pol hodinu som sa ocitol niekde inde. Kde som ani nepomyslel na školu, domáce úlohy a iné starosti. Len som potichu počúval príbeh jedného muža, ktorý dokázal na prvý pohľad nemožné. Počas sledovania som nevydal ani jeden hlások a ani raz som neodtrhol zrak od obrazovky. Teraz už viem, čo je to ozajstné presvedčenie, pevná vôľa a ozajstná krása. Tam, kde niekedy nebolo nič, je teraz všetko. ()

rawen

Nejkrásnější zelený film všech dob. 9/10 PS: uživatel Shit, který napsal, že je ve filmu použita příšerná animace, zřejmě nikdy neviděl nic jiného než sterilní 3D záležitosti od Pixaru, doporučuji si rozšířit kulturní obzory, navštívit nějakou obdařenější galerii, zajímat se více o výtvarné umění... ()

maseer2

jednoduchostí a optimismem překypující óda na téma nesmrtelnost vs. pomíjivost, po které mám pocit, jako bych se vznášel.. ()

Beast

Naprosto úchvatné a dokonalé dílo kinematografie, které mě dostane vždy, když ho vidím. Vše ještě umocňuje fakt, že i tento film je dílem JEDINÉHO člověka (Frederica Backa), který mu zasvětil část života. ()

Hwaelos

Já tenhleten příběh v papírové podobě miluju, takže nemůžu s hodnocením jinak. Ačkoli jediné, co je vlastně nad Gionovu intenci navíc, je animace, která mě zase tak nevzala... ()

tibenskym

Tento príbeh vyzdvihujúci ľudské hodnoty a usilovnú prácu malého človeka, ktorý vytvorí veľké dielo je jednoducho fascinujúci. Čítal som aj knižku a spracovanie prostredníctvom, povedal by som "snovej" ,animácie sa mi veľmi páčilo a príbeh tým nestráca na svojom čare. ()

JohnCZ

Jednoduchý lidsky čistý příběh o tom, že i jeden člověk může změnit mnohé. Kraťas, který dokáže svou poetikou, kreslenou animací a klidným voice-overem příjemně pohladit po duši a bez zbytečného natahování předat své poselství. A ačkoli tento konkrétní příběh skutečný není, nelze si nevzpomenout na řadu skutečných nadšenců s podobným životním posláním. ()

mau

Nádhera! Asi Vám těžko uvěřím, že jste někdy viděli příběh, který by pojednával o člověku, který by měl větší srdce než Elzeard Bouffier... Příběh, na který nikdy nezapomenete, příběh který ožívá svou úspornou, avšak lehkou animací "rozpohybovanou" větrem.. ()

Marek1991

Žeby niekde tu čerpal inšpiráciu Paulo Coelho k svojmu Alchymistovi? Ktovie, ale toto je geniálny film. Film nielen pre deti, ale aj pre starších, filozofický, rozumný, poučný a humanistický. Z tých ekologických patrí medzi najlepšie, tento film treba vidieť, na tento film netreba zabudnúť, všetka česť autorom, toto je skvost. ()